Wyroby uciskowe w profilaktyce żylaków nóg

Pończochy przeciwżylakowe są stosowane w kompresjoterapii, czyli formie leczenia, której celem jest wywieranie odpowiedniego ciśnienia na kończynę dolną, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia średnicy żył, przywrócenia prawidłowej funkcji zastawek i usprawnienia działania pompy mięśniowej. Jakie są zasady doboru produktów uciskowych? Co to znaczy, że podkolanówki uciskowe są 2 stopnia? Odpowiadamy na pytanie związane z noszeniem rajstop kompresyjnych i innych wyrobów uciskowych.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Kiedy stosuje się pończochy na żylaki?

Jedną z metod leczenia żylaków jest noszenie odpowiednich wyrobów uciskowych. Lekarze często dobierają je swoim pacjentom profilaktycznie, jako środek wspomagający inną terapię, w okresie rekonwalescencji po zabiegu lub w sytuacji, gdy żylaki nie są jeszcze mocno zaawansowane. Metoda ta posiada wielu zwolenników, ponieważ jest bezpieczna i nieinwazyjna. Warto jednak pamiętać, że nie usunie ona istniejących żylaków, a jedynie złagodzi ich dokuczliwe objawy oraz zapobiegnie rozwojowi ewentualnych powikłań. Aby kompresjoterapia była skuteczna, pończochy, podkolanówki czy rajstopy przeciwżylakowe należy zakładać prawidłowo i nosić systematycznie.

Pończochy uciskowe na żylaki czy podkolanówki przeciwżylakowe?

Na to pytanie ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Lekarze częściej przepisują podkolanówki, ponieważ z reguły są one lepiej tolerowane przez pacjentów. Wiele zależy jednak od charakteru żylaków, które występują u danej osoby - czasem podkolanówki czy skarpety uciskowe to po prostu za mało. Konieczność stosowania pończoch przeciwżylakowych sięgających połowy uda lub nawet dłuższych występuje, gdy mamy do czynienia z dużymi żylakami ud lub obrzękiem w tym obszarze.

PAMIĘTAJ: Samodzielny dobór pończoch uciskowych na żylaki nie jest najlepszym pomysłem. Tego rodzaju akcesoria powinny być zawsze kupowane po konsultacji z lekarzem specjalistą.

Pończochy uciskowe 1 stopnia a pończochy przeciwżylakowe 2 stopnia kompresji

Długość wyrobu uciskowego to nie jedyny parametr, na który zwraca się uwagę podczas kompresjoterapii. Niezwykle istotna jest także siła ucisku. Jej wybór zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta.

Wyróżniamy następujące stopnie ucisku:

  • 1 stopień, gdzie ciśnienie wywołane przez produkt wynosi 18–21 mmHg. Tego rodzaju wyroby stosuje się głównie w profilaktyce zakrzepicy żył głębokich oraz w przypadku niewielkich żylaków kończych dolnych, które nie wywołują zbyt uciążliwych dolegliwości.
  • 2 stopień, gdzie ucisk wynosi 23-32 mmHg. Jest on stosowany przede wszystkim po operacjach chirurgicznych, skleroterapii oraz po przebytym zakrzepowym zapaleniu żył
  • 3 stopień, gdzie ucisk jest już duży i wynosi 34-46 mmHg. Znajduje on zastosowanie w terapii przewlekłej niewydolności żylnej, gdzie obrzęki są duże i zaawansowane, ale odwracalne.
  • 4 stopień, o bardzo dużym ucisku powyżej 49 mmHg. Takie wyroby stosuje się u pacjentów dotkniętych obrzękiem nieodwracalnym bądź chłonnym.

Wyroby uciskowe - co jeszcze trzeba wiedzieć?

Pończochy należy zakładać najlepiej jeszcze przed wstaniem z łóżka, a najpóźniej tuż po porannym prysznicu. Pacjenci muszą nosić je przez cały dzień i zdejmować dopiero przed pójściem spać - niestety także latem. W największe upały zaleca się korzystać z nich przynajmniej przez pół dnia, gdy temperatura powietrza jest najbardziej znośna. Zużyte pończochy trzeba oczywiście wymieniać. Zwykle robi się to 2 razy w roku.

Gdzie kupić rajstopy kompresyjne i pończochy uciskowe po operacji żylaków?

Pończochy lub rajstopy na żylaki należy kupować w specjalistycznym sklepie ortopedycznym. Aby jak najlepiej je dopasować, dobrze jest wypróbować je w pozycji stojącej i założyć jeszcze przed południem. W sklepach można znaleźć wyroby uciskowe przeznaczone dla obu płci, jak i tylko kobiet lub mężczyzn. Podkolanówki uciskowe męskie z reguły są wykonane z tkanin o ciemniejszych, bardziej stonowanych kolorach. Im lepsza jakość materiału, tym wyższa jest cena pończochy uciskowej. Warto zainwestować w produkty od sprawdzonego producenta, które nie będą zbyt szybko się zużywać i wytrzymają w dobrym stanie przynajmniej pół roku.

Opaski uciskowe na żylaki i pończochy przeciwzakrzepowe

Jeszcze innym rodzajem wyrobów uciskowych są opaski uciskowe na żylaki, zwane też bandażami żylnymi. Po raz pierwszy trzeba zakładać je pod okiem przeszkolonej osoby, która zwróci uwagę na wszelkie niuanse i nauczy nas poprawnego stosowania wyrobu. Opaski uciskowe zapobiegają zaleganiu krwi i są polecane przede wszystkim po operacjach, jako profilaktyka przeciwzakrzepowa. Stosuje się je także u chorych z zaburzonym działaniem pompy mięśniowej oraz po przebytym zakrzepowym zapaleniu żył. Tacy pacjenci mogą skorzystać także z pończoch przeciwzakrzepowych. Dzięki zwiększeniu przepływu krwi są one dobrą metodą zapobiegania powikłaniom zakrzepowo-zatorowym. Poleca się je zatem głównie osobom długo unieruchomionym, np. po operacji.

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie żylaków

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 20

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…