Krioterapia jest metodą leczniczą, której podstawą jest wykorzystanie bardzo niskich temperatur. Pierwsze urządzenie do jej wykonywania zostało wynalezione na przełomie XIX oraz XX wieku i od tej pory technologia jest stale udoskonalana. Dzięki terapii zimnem dochodzi do szybkiego skurczenia naczyń krwionośnych oraz ich gwałtownego rozszerzenia się.
W efekcie do tkanek dociera o wiele więcej krwi, odżywczych składników oraz tlenu. Metodę stosuje się w leczeniu urazów (naderwań mięśni czy skręceń stawów), walce z reumatoidalnym zapaleniem stawów, terapii dyskopatii czy leczeniu osteoporozy i dny moczanowej.
Krioterapię od wielu lat można spotkać w gabinetach odnowy biologicznej, w których wykorzystuje się jej efektywność w przyspieszaniu metabolizmu, wzmacnianiu usuwania toksyn z ciała oraz odchudzania. "Efekt kostki lodu" odnosi się do uczucia chłodu, które wywołuje krótkotrwały szok termiczny w skórze, prowadząc do poprawy napięcia i elastyczności skóry.
Efekt kostki lodu zapewnia m.in. aparat Cryolift. Poprzez odpowiednią regulację natężenia prądu wytwarzane jest zimno o stabilnej, właściwej temperaturze (od -18 do -10 °C). Jego uwolnienie na skórę nie wiąże się z dyskomfortem dla pacjenta i wspomagane jest poprzez preparaty regenerujące, które docierają do głębokich warstw skóry.
Dla uzyskania pełnych efektów zaleca się wykonanie serii od 6 do 8 zabiegów, w odstępie ok. 10-dniowym. Z racji przeciwwskazań terapii nie mogą się poddawać osoby aktualnie przeziębione, cierpiące na migrenowe bóle głowy, mające opryszczkę lub kłopoty z zatokami oraz kobiety w ciąży.
Zabieg Cryolift - zastosowanie i przebieg
Pierwszą częścią zabiegu Cryolift jest ujędrniająca krioterapia, wywołująca szok termiczny w naskórku, skórze właściwej oraz tkance podskórnej. Niskie temperatury inicjują procesy na poziomie biologicznym i molekularnym, takie jak zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny, co prowadzi do poprawy struktury skóry.
Główne procesy wywołane przez krioterapię:
- pobudza mikrokrążenie komórkowe,
- dotlenia ciało,
- transportuje substancje odżywcze.

Krok kolejny to zaaplikowanie wcześniej wybranego przez specjalistę preparatu w formie żelu, dobranego do aktualnych potrzeb klienta. Może być to np. NCTF żel, czyli polirewitalizujący kompleks z antyoksydantami, witaminami, koenzymami, aminokwasami i kwasami nukleinowymi, które rewitalizują skórę, pobudzając w niej reakcje biochemiczne.
Kolagen żel to preparat mocno nawilżający, zawierający cząsteczki frakcjonowanego trójpeptydu kolagenu, które zatrzymują wodę w łącznych tkankach, przez co mocno nawilżają ciało. Natomiast silnie regenerujący DNA żel zawiera składniki z kawioru łososia, który prowadzi do syntezy protein z aminokwasów.
Efekty zabiegu Cryolift
W efekcie zabiegu Cryolift dochodzi do poprawy mikroskórnego krążenia, powrotu właściwego napięcia oraz blasku cery, przywrócenia jędrności oraz elastyczności skóry w tak newralgicznych punktach jak brzuch, twarz czy ramiona, usunięcia rozstępów oraz dotlenienia komórek ciała.
Terapia jest przyjemna, nie niesie ze sobą ryzyka powikłań oraz może być stosowana o każdej porze roku (nie częściej jednak niż 2 razy do roku). Można ją bezpiecznie łączyć z innymi zabiegami z zakresu kosmetologii estetycznej, np. mezoterapią czy peelingami. Co ważne dla wielu pacjentów, zabieg Cryolift nie wymaga rekonwalescencji. Od razu po nim można wyjść z gabinetu czy nawet wykonać makijaż twarzy.
Efekty zabiegu Cryolift obejmują:
- poprawę elastyczności skóry,
- wygładzenie zmarszczek,
- uniesienie opadających policzków,
- zwiększenie napięcia skóry,
- przywrócenie owalu twarzy,
- rozświetlenie i nawilżenie skóry.
Są to efekty, które można zauważyć już po pierwszym zabiegu, jednak dla uzyskania długotrwałych rezultatów zaleca się wykonanie całej serii.
Trwałość efektów terapii:
- utrzymują się od kilku do kilkunastu tygodni,
- zależą od indywidualnych cech skóry pacjenta,
- wpływ na trwałość ma styl życia.
Bezpieczeństwo zabiegu Cryolift

Zabieg Cryolift jest uznawany za bezpieczny, jednak jak każda procedura medyczna, wymaga zachowania ostrożności. W literaturze naukowej istnieją badania potwierdzające skuteczność krioterapii w poprawie kondycji skóry, chociaż konieczne są dalsze badania w celu pełnego zrozumienia mechanizmów działania.
Ważne jest, aby był on wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę, który zna technikę aplikacji zimna oraz potrafi dobrać odpowiednie preparaty do indywidualnych potrzeb pacjenta. Należy również przestrzegać zaleceń dotyczących częstotliwości wykonywania zabiegów, aby uniknąć potencjalnych skutków ubocznych, takich jak przejściowe zaczerwienienie lub nadwrażliwość skóry.
Przeciwwskazania do zabiegu Cryolift
Mimo nieinwazyjności, a więc i dużego bezpieczeństwa terapii aparatem Cryolift, ma ona jednak pewne przeciwwskazania. Są nimi ciąża i okres karmienia piersią, długotrwałe problemy z zatokami czy skóra w typie mocno naczyniowym.
Zdecydowanym przeciwwskazaniem są także duża opryszczka, aktywne przeziębienie oraz migreny.
Źródła:
- Elizabeth Chun, Richard Joseph, Rachele Pojednic, "Whole-Body Cryotherapy Reduces Systemic Inflammation in Healthy Adults", Journal of Medical Internet Research, 2024
- Joethy J., Leonard A., Benoit M., "Assessing the benefits and drawbacks of cryolipolysis as a noninvasive body sculpting method", International Journal of Surgery: Global Health, 2023
- Agata Stanek, Grzegorz Cieslar, Aleksander Sieron, "Terapeutyczne zastosowanie krioterapii w praktyce klinicznej", https://www.researchgate.net/, 2007