Podstawowe zadanie powiek to ochrona oka. Ich sprawne działanie zapewnia obecność filmu łzowego, dzięki któremu powieki mogą gładko zamykać się i otwierać nawilżając jednocześnie rogówkę. Ruchy powiek usprawniają usuwanie nadmiaru łez wyprodukowanych przez gruczoł łzowy. Idealne przyleganie brzegów powiek do rogówki powoduje, że łzy przesuwane są do przyśrodkowego kącika oka, a tam spływają poprzez punkty łzowe (górny i dolny) do kanalików łzowych, a następnie do przewodu nosowo-łzowego. Czasami zdarza się, że funkcje te nie działają poprawnie w naszym oku i konieczne jest przeprowadzenie operacji powieki.
Jak podwinięcie powieki dolnej wpływa na transport łez?
Odwinięcie powieki dolnej zaburza transport łez. Dolegliwość ta najczęściej związana jest z wiekiem, ale może być wynikiem wad wrodzonych, urazów, czy też porażenia nerwów.
U starszych pacjentów dochodzi do rozluźnienia tkanki łącznej i utraty elastyczności mięśni. Powieki wydłużają się i przestają przylegać do powierzchni oka. W zaawansowanych stanach powieka dolna odchyla się – lekarze określają ten stan jako poziome rozluźnienie powieki.
Odsłonięta wewnętrzna powierzchnia powieki (warstwa spojówkowo-tarczkowa) zmienia swoje właściwości - ulega przesuszeniu, staje się szorstka i pokrywa się keratyną. Zamiast chronić oko zaczyna je drażnić. Przestaje też transportować łzy. Ponadto jej wywinięcie powoduje, że punkt łzowy ulega odsłonięciu. Narażony jest tak samo jak cały brzeg powieki na wysychanie i przestaje prawidłowo funkcjonować.
Odwinięciu powieki dolnej towarzyszą dokuczliwe objawy. Pacjenci skarżą się na łzawienie, pieczenie, zaczerwienie oczu oraz światłowstręt. Borykają się też z trudnymi do wyleczenia i nawracającymi zapaleniami spojówek. Dzięki plastyce powiek metodą Lazy T wady te zostają skorygowane.
Zdarza się, że punkty łzowe są zatkane. W takim przypadku stosuje się często laserowe udrażnianie dróg łzowych. Dlatego tak ważna jest odpowiednia diagnostyka.
Natomiast w przypadku zespołu suchego oka, który objawia się nadmiernym odpływem łez stosuje się specjalne zatyczki w celu zamknięcia punktów łzowych.
Korekta powiek dolnych i położenia punktów łzowych za pomocą Lazy T
Zabieg chirurgiczny typu Lazy T poprawia ułożenie powieki dolnej i przywraca prawidłowe położenie punktu łzowego dolnego. Polecany jest u pacjentów ze średnio nasilonym odwinięciem powieki w zakresie części środkowej. Podczas zabiegu wykonuje się dwa cięcia. Pierwsze pionowe, pentagonalne zlokalizowane jest w odległości 4 mm od dolnego punktu łzowego. Dzięki wycięciu fragmentu powieki uzyskuje się jej skrócenie, co zapewnia prawidłowe przyleganie powieki do oka. Następnie dolny kanalik łzowy zabezpiecza się silikonową sondą Bowmana i wykonuje drugie nacięcie – poziome, zlokalizowane 5 mm poniżej dolnego kanalika łzowego. Poziome cięcie zapewnia prawidłowe ułożenie i stabilizację punktu łzowego dolnego.
Zabieg Lazy T - skuteczne leczenie i poprawa estetyki oka
Zabieg Lazy T jest dość prosty, ale wymaga precyzji. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Zaraz po zabiegu chory może odczuwać ból i zwiększoną wrażliwość na światło. Dolna powieka jest opuchnięta, zaczerwieniona z obecnością siniaków. Objawy te stopniowo ustępują. Ulgę przynosi stosowanie zimnych okładów i przyjmowanie tabletek przeciwbólowych. Można też spać z lekko uniesioną głową. W czasie rekonwalescencji powinno się unikać intensywnego wysiłku fizycznego, ekspozycji na silne światło i wytężania wzroku. Efekty pojawiają się stopniowo, gdyż musi nastąpić regeneracja i odbudowa uszkodzonej spojówki. Po zabiegu chory nie tylko zyskuje ładny wygląd oka, ale również pozbywa się uciążliwych objawów związanych z zaburzeniem odpływu łez. Blizny po zabiegu są niewielkie i mało widoczne.
Cena zabiegu
Operację plastyczną ustawienia powieki dolnej i punktu łzowego przeprowadza się w specjalistycznych ośrodkach chirurgii oka. W Siedlcach cena zabiegu Lazy T rozpoczyna się od dwóch tysięcy złotych. CM MML koszt tej procedury ustaliło w granicach 2,5-3,5 tysiąca złotych w zależności od stanu zaawansowania zmian u pacjenta.
Źródła:
- Moustafa Salamah, Hesham A. Enany, Mohammed A. Hegab, Hani A. Albialy, "ImageJ assessment of double-frequency YAG laser efficacy in treatment of mild lower eyelid ectropion with punctal eversion" (www.ncbi.nlm.nih.gov), National Library of Medicine, 2023
- Catherine Y Liu, Daniel J Oh, Allen M. Putterman, "A Lazy-T Modification in the Treatment of Medial Ectropion" (www.ncbi.nlm.nih.gov), National Library of Medicine, 2019