Zabieg podniesienia piersi po ciąży i karmieniu

Problem obwisłych, pozbawionych jędrności piersi może dotyczyć kobiet w każdym wieku, jednak zdecydowanie najczęściej pojawia się on po ciąży i okresie karmienia piersią. Współczesna chirurgia estetyczna oferuje wiele zabiegów umożliwiających poprawę wyglądu i kształtu biustu. Jedną z najpopularniejszych metod jest zabieg podniesienia piersi, zwany inaczej liftingiem lub mastopeksją.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Okres ciąży i karmienia piersią jest szczególnym czasem, podczas którego w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian anatomicznych oraz czynnościowych, mających wpływ na wygląd jej piersi. Pod wpływem hormonów (estrogenu i progesteronu) dochodzi do proliferacji komórek gruczołu piersiowego oraz ich różnicowania w kierunku aktywności wydzielniczej. Pod koniec ciąży masa każdej z piersi może wzrosnąć nawet o 400g - jednocześnie rozciągnięciu musi ulec skóra pokrywająca piersi. Po zakończeniu okresu karmienia, gdy gruczoły piersiowe ulegają zmniejszeniu, zaburzony zostaje stosunek ich wielkości do powierzchni skóry. Mechanizm ten jest odpowiedzialny za przyczynę opadania biustu i utratę jego elastyczności.

Podniesienie biustu po ciąży - dostępne metody zabiegowe

Współczesna medycyna oferuje kobietom wiele zabiegów mających na celu przywrócenie piersiom jędrności i atrakcyjnego kształtu. Jednym z nich jest zabieg podniesienia piersi, zwany inaczej liftingiem. Z decyzją o jego przeprowadzeniu trzeba się jednak wstrzymać do zakończenia okresu karmienia piersią. Procedurę można wykonać na dwa sposoby:

  • Tradycyjny zabieg podniesienia piersi jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym i zwykle trwa od 1,5 do 2,5 godzin. Polega na wykonaniu przez chirurga nacięcia powłok skórnych biegnącego wokół brodawki sutkowej oraz pionowo w dół od brodawki, a czasem także w bruździe podpiersiowej - cięcie przyjmuje wówczas charakterystyczny kształt kotwicy. Następnie brodawka sutkowa wraz z otoczką ulega przesunięciu ku górze a gruczoł piersiowy jest odpowiednio modelowany przez chirurga. Jednocześnie usuwany jest nadmiar skóry. 
  • W trakcie podniesienia piersi z jednoczesnym wszczepieniem implantów piersiowych, cięcia, które chirurg wykonuje w celu usunięcia nadmiaru zwiotczałej skóry, są wykorzystywane do wprowadzenia implantu pod gruczoł sutkowy bądź mięsień piersiowy. Na rynku istnieje obecnie wiele rodzajów implantów, a ich wyboru powinien dokonać lekarz wspólnie z pacjentką. Możemy wyróżnić implanty żelowe bądź wypełnione solą fizjologiczną, o kształcie okrągłym lub kroplowym - bardziej zbliżone do anatomicznego i wreszcie, o powierzchni gładkiej lub teksturowanej. Zabieg ten proponowany jest zwykle paniom z bardzo małym biustem, kiedy sam lifting nie wpłynąłby na znaczną poprawę wyglądu piersi.

Rekonwalescencja po korekcie biustu po ciąży

Pacjentka pozostaje pod opieką lekarzy przez kolejną dobę, a w celu właściwego gojenia się ran pooperacyjnych i zabezpieczenia piersi, wskazane jest noszenie odpowiedniego biustonosza zastępującego bandaż przez okres 9-12 tygodni od zabiegu. Po zabiegu mogą wystąpić dolegliwości bólowe, zaburzenia czucia wokół otoczki brodawki, zaczerwienie skóry oraz siniaki i krwiaki. Objawy te jednak szybko ustępują. W pierwszych dniach należy ograniczyć aktywność fizyczną, a w szczególności dźwiganie. Efekt zabiegu jest trwały i widoczny natychmiast po operacji, jednak ostateczne rezultaty korekty biustu po ciąży można ocenić po upływie około 3 miesięcy.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Podniesienie piersi

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 79

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…