Ginekologia estetyczna to dynamicznie rozwijająca się gałąź medycyny, której głównym celem jest poprawa funkcjonowania narządów intymnych, ich estetyki a co za tym idzie zadowolenia kobiety z pożycia intymnego.
Zakres zabiegów, wchodzących w zakres ginekologii estetycznej jest dość szeroki, i obejmuje między innymi leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu, nierzadko będącego następstwem rozluźnienia tkanek w efekcie licznych porodów drogą naturalną. W ramach ginekologii estetycznej przeprowadza się także zabiegi zwężania i rewitalizacji pochwy, które są stosowane zwłaszcza w terapii tzw. zespołu rozluźnienia pochwy (VRS), czyli związanego z wiekiem wiotczenia tkanek, odczuwanego przez pacjentki jako brak elastyczności oraz nadmierna suchość. W ofercie placówek znajduje się też labioplastyka (polegająca na korekcie kształtu i rozmiaru warg sromowych mniejszych i większych), a także hymenotomia i hymenoplastyka (zabieg nacięcia zbyt grubej i twardej błony dziewiczej, uniemożliwiającej pełną inicjację seksualną oraz procedura rekonstrukcji błony dziewiczej).
Ginekologia estetyczna – laser czy skalpel?
Większość wymienionych powyżej zabiegów przeprowadzić można zarówno technikami tradycyjnymi - za pomocą skalpela - jak i nowoczesnym laserami ginekologicznymi (np. MonaLisa Touch), które znalazły już swoje stałe miejsce w procedurach ginekologii estetycznej. Ich wykorzystanie wpisuje się to w ogólnomedyczny trend dążenia do jak najmniejszej inwazyjności przeprowadzanych procedur.
"Podczas takich zabiegów za pomocą specjalistycznego sprzętu oddziałujemy energią lasera na tkanki i sprawiamy, że pod wpływem temperatury obkurczają się one. W ten sposób możemy przywrócić sprężystość i elastyczność mięśni ścian pochwy i dna miednicy, stymulujemy też włókna kolagenowe śluzówki. To pozwala poradzić sobie między innymi z problemem nadmiernego rozciągnięcia mięśni pochwy, skutecznie leczyć lub ograniczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu, a także na przykład usunąć blizny, które pozostały na kroczu po nacięciu krocza w trakcie porodu siłami natury" – mówi dr Małgorzata Uchman, ginekolog z Warszawy w artykule, opublikowanym na portalu ForumGinekologiczne.pl.
Cechą charakterystyczną i niewątpliwą zaletą laserów jest emisja intensywnej, skupionej wiązki światła o dużej mocy i małym przekroju. Pozwala to na wykonanie znacznie precyzyjniejszych i delikatniejszych cięć na obszarach znacznie mniejszych, niż byłoby to możliwe za pomocą klasycznego skalpela lub nożyczek chirurgicznych (np. na dokładniejsze odwzorowanie kształtu warg sromowych w przypadku labioplastyki).
W przypadku zabiegów rewitalizacyjnych i obkurczania pochwy, pod wpływem energi lasera błona śluzowa pochwy oraz powięzie wewnątrzmiedniczne stają się bardziej elastyczne i napięte. Pobudzona zostaje również produkcja i przebudowa włókien kolagenowych (tzw. remodeling) – czego nie da się osiągnąć używając skalpela.
Dodatkowo, stymulowana przez promień lasera koagulacja (zasklepianie) tkanek zmniejsza krwawienie pozabiegowe, dzięki czemu rany goją się znacznie szybciej, mniejsze są obrzęki i ryzyko powikłań a blizny pooperacyjne praktycznie niewidoczne. Zabieg laserowy jest procedurą bezdotykową, co wyklucza możliwość zakażenia wirusem HIV, żółtaczki lub WZW (Wirusowe Zapalenie Wątroby).