Zaburzenia erekcji należą do najczęstszych zaburzeń seksualnych u mężczyzn. Zgodnie z wynikami badania „Ocena populacji mężczyzn z zaburzeniamieErekcji”, przeprowadzonego przez Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej, w Polsce na problemy ze wzwodem cierpi około 1,5 mln mężczyzn. Wśród nich aż 62% pacjentów to mężczyźni w wieku 41-60 lat. Zaburzenia wzwodu mogą mieć różnorodne przyczyny. Jak podaje Europejskie Towarzystwo Urologiczne, aż 80% przypadków zaburzeń wzwodu ma pochodzenie organiczne, tzn. mogą być efektem zaburzeń naczyniowych, hormonalnych, związane z chorobami współistniejącymi, np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym lub działaniami niepożądanymi leków. Dlatego też w każdym przypadku zalecana jest wizyta u lekarza.
Obecne metody leczenia zaburzeń wzwodu obejmują zmianę stylu życia, leczenie chorób współistniejących, a także farmakoterapię z zastosowaniem doustnych inhibitorów 5-fosfodiesterazy. Alternatywą dla farmakoterapii lub jej uzupełnieniem jest terapia falami uderzeniowymi z zastosowaniem innowacyjnej metody RENOVA.
Metoda RENOVA w leczeniu zaburzeń erekcji – na czym polega?
Metoda RENOVA z zastosowaniem fali uderzeniowych o niskim natężeniu (LISW – low intensity shock waves), to bezinwazyjna i bezbolesna metoda leczenia zaburzeń wzwodu, szczególnie u pacjentów, u których schorzenie występuje na podłożu naczyniowym. Pozwala na przywrócenie prawidłowego mikrokrążenia w prąciu i - w przeciwieństwie do farmakoterapii - umożliwia wyeliminowanie przyczyny zaburzeń. Polecana jest zarówno dla osób przyjmujących i reagujących na leczenie farmakologiczne, jak i dla pacjentów u których nie zaobserwowano efektów leczenia.
Aparat RENOVA jako jedyny umożliwia dostarczenie fal dźwiękowych o określonej częstotliwości na całej długości ciał jamistych prącia. Dzięki temu skuteczność procedury wzrasta i zostaje wyeliminowana potrzeba wielokrotnego przekładania głowicy urządzenia. Wytwarzane przez aparat fale stymulują angiogenezę, czyli proces powstawania nowych naczyń krwionośnych. Nowo powstałe naczynia przyczyniają się do uzyskania lepszego ukrwienia i przepływu krwi w prąciu, co przekłada się na poprawę jakości erekcji.
Skuteczność metody została udowodniona w badaniach klinicznych. Wykazano, że już po kilku tygodniach, znacząca poprawa erekcji wystąpiła u wszystkich poddanych zabiegowi pacjentów. Efekty leczenia były mierzone za pomocą tzw. 4-stopniowej Skali Twardości Wzwodu (ang. Erection Hardness Grading Scale). Przed zabiegiem pacjenci osiągali wyniki, uniemożliwiające penetrację (stopień 2 lub mniej, odpowiadające ciężkim lub umiarkowanym zaburzeniom erekcji). Po leczeniu metodą RENOVA – kwalifikowali się do stopnia 3 lub 4, oznaczające odpowiednio łagodne zaburzenia erekcji, ale umożliwiające penetrację oraz prawidłową erekcję. Co istotne, przeprowadzone badania potwierdzają, że efekty zabiegu utrzymują się długotrwale.
Na leczenie metodą RENOVA składają się najczęściej 4 sesje terapeutyczne w odstępie około tygodnia, każda z nich trwająca 15-20 minut. Jest to zabieg całkowicie bezbolesny i dzięki temu nie ma konieczności stosowania znieczulenia. Nie wymaga od pacjenta żadnego przygotowania oraz rezygnacji z aktywności fizycznej. Do zabiegu kwalifikuje się każdy pacjent, u którego występują zaburzenia wzwodu na tle organicznym. Leczenie nie jest skuteczne u pacjentów, u których problemy występują na podłożu psychologicznym.
Metoda RENOVA nie jest obarczona powikłaniami oraz występowaniem działań niepożądanych, a pacjent zaraz po zabiegu może powrócić do swoich aktywności. Cena zabiegu RENOVA, obejmująca 4 sesje terapeutyczne kształtuje się na poziomie 4 800 złotych.
Bibliografia:
1. Badanie „Ocena Populacji Mężczyzn z Zaburzeniami Erekcji” prowadzone przez Polskie Towarzystwo Medycyny Seksualnej we współpracy z firmą Pfizer w latach 2005-2007.
2. M. Rabijewski: Zaburzenia erekcji – etiologia i leczenie. Przegląd Urologiczny, 2006/4 (38).
3. K. Hatzimouratidis et al.: Guidelines on Male Sexual Dysfunction: Erectile dysfunction and premature ejaculation. European Association of Urology, update March 2015.
4. Y. Vardi et al.: Can low-intensity extracorporeal shockwave therapy improve erectile function? A 6-month follow-up pilot study in patients with organic erectile dysfunction. Eur Urol, 2010,58(2):p.243-8.
5. Y. Vardi et al.: Does low intensity extracorporeal shock wave therapy have a physiological effect on erectile function? Short-term results of a randomized, double-blind, controlled study. J Urol, 2012, 187(5): p. 1769-75.
6. I. Gruenwald et al.: Shockwave treatment of erectile dysfunction. Ther Adv Urol, 2013,5(2): p. 95-9.
Polecam metodę