Brwi często nazywane są ramą oczu i pełnią one nie tylko funkcje estetyczne - mogą także pomagać w okazywaniu emocji. Skłonności do przerzedzania się brwi mogą być uwarunkowane dziedzicznie, choć na taki stan mogą wpływać też różne choroby. Czasami rzadsze brwi są również skutkiem farmakoterapii lub zaburzeń hormonalnych. Także często stosowana w leczeniu nowotworów chemioterapia może przyczynić się do utraty lub przerzedzenia nie tylko włosów, ale też brwi czy rzęs. Zagęścić je można na przykład w procesie mikropigmentacji. Poniżej wyjaśniamy, na czym dokładnie on polega.
Zagęszczanie brwi metodą mikropigmentacji
Mikropigmentacja często nazywana jest makijażem permanentnym (PMU), a czasami określa się ją mianem tatuażu kosmetycznego. Nie należy jednak mylić go zabiegu z tatuażem klasycznym, ponieważ w obu tych przypadkach używa się innego pigmentu.
Mikropigmentacja jest chętnie stosowana przez medycynę estetyczną i bardzo dobrze sprawdza się w zagęszczaniu brwi. W tym przypadku używa się cieniutkich, jednorazowych igieł. To właśnie za ich pomocą w warstwę naskórka wprowadzany jest naturalny barwnik. Barwa pigmentu zostaje indywidualnie dobrana do konkretnego pacjenta. Zabieg jest zupełnie bezbolesny, ponieważ wykonuje się go zastosowaniem znieczulenia miejscowego w formie specjalnego żelu.
Mikropigmentacji brwi - techniki
Mikropigmentacja brwi może być wykonywana:
- metodą piórkową – ręcznie rysowane są bardzo cienkie włoski;
- metodą cieniowania – wykonywanie delikatnego cienia pod włoskami;
- metodą 3D – na początku szkicowany jest podkład z użyciem jasnego pigmentu, a następnie rysowane są nieco ciemniejsze włoski.
Mikropigmentacja w zagęszczaniu rzęs
Mikropigmentacja w zagęszczeniu rzęs skupia się na wykonaniu poziomej kreski w okolicy wolnego brzegu powieki, dzięki czemu uzyskuje się optyczne zwiększenie gęstości tych właśnie włosków. Taka procedura może być pomocna przy poprawie wizerunku osób posiadających rzadkie rzęsy czy nie mających ich w ogóle (np. w związku z przebyciem leczenia choroby nowotworowej). Poza poprawą wyglądu rzęs, uzyskuje się w ten sposób również podkreślenie samego kształtu oczu.
Efekty zabiegu mikropigmentacji
Zagęszczenie brwi i rzęs z wykorzystaniem mikropigmentacji daje bardzo dobre rezultaty, a wstrzyknięty barwnik idealnie imituje krótkie włoski, powodując ich optyczne zagęszczenie. Jeśli jest taka potrzeba, procedura pozwala również na całkowite odtworzenie brwi. Dzięki tej metodzie, można również dokonać korekcji brwi, nadać im odpowiednie proporcje, kolor i łatwo zlikwidować ich nieregularność. Mikropigmentacja pozwala także zamaskować różnego rodzaju blizny po rozcięciu łuku brwiowego. Warto dodać, że mikropigmentacja pozwala na uzyskanie trwałego efektu zagęszczenia brwi i rzęs, który może utrzymywać się nawet przez 5 lat. Należy tylko unikać długotrwałego przebywania na słońcu, ponieważ może to przyspieszać zanikanie pigmentu.
Źródła:
- Geeta Garg, Gurvinder P. Thami, "Micropigmentation: Tattooing for Medical Purposes" (pubmed.ncbi.nlm.nih.gov), Dermatologic Surgery, 2005