Rocznie w Polsce przeprowadza się kilkadziesiąt tysięcy operacji przepukliny. W zależności od rodzaju i wielkości schorzenia, zabieg można wykonać tradycyjnie lub laparoskopowo. Laparoskopia jest mniej inwazyjna i pozostawia mniejsze blizny niż tradycyjny zabieg, jednak nie zawsze istenieje możliwość wybrania tej techniki. Jedną z najpopularniejszych technik operacyjnych jest metoda Lichtensteina, polegająca na wzmocnieniu ściany kanału pachwinowego przez wszczepienie specjalnej siatki z syntetycznego materiału. W przypadku tej techniki współczynnik nawrotów wynosi jedynie 1%.
Operacja przepukliny brzusznej - rekonwalescencja
Współczesne metody leczenia przepukliny brzusznej pozwalają pacjentowi na szybki powrót do zdrowia. Już kilka godzin po operacji pacjent może zacząć podnosić się i wstawać. W zależności od zastosowanej techniki i reakcji na podane leki pacjenci mogą opuścić szpital jeszcze tego samego lub następnego dnia, o ile przepuklina nie była rozległa, a podczas zabiegu nie nastąpiły komplikacje.
Czas rekonwalescencji po operacji przepukliny brzusznej jest indywidualny i w dużej mierze zależy od organizmu pacjenta. Ciężko określić dokładny czas, jaki jest potrzebny do powrotu do pełnego funkcjonowania, ale na podstawie obserwacji klinicznych wyróżniamy kilka etapów tego procesu. Przez kilka pierwszych dni należy unikać dużego wysiłku fizycznego. Po około trzech dniach pacjent może zacząć chodzić na długie spacery, a po trzech tygodniach może powoli powracać do niewymagających ćwiczeń (np. lekkiego truchtu).
Zalecenia po operacji przepukliny brzusznej
Po operacji przepukliny pacjent otrzyma zwolnienie lekarskie na okres 2-3 tygodni, jednak w zależności od charakteruy wykonywanej pracy czas niezdolności do jej wykonywania może być dłuższy. Na prowadzenie pojazdów mechanicznych można pozwolić sobie po tygodniu.
Istotnym elementem rekonwalescencji jest specjalna dieta po operacji przepukliny brzusznej. Powinna być ona bogata w błonnik, który zapobiega zaparciom.
Ważne jest również dostosowanie jej kaloryczności do aktualnej aktywności, która w okresie pooperacyjnym jest mniejsza niż zwykle. Z jadłospisu należy usunąć m.in.:
- ciężkostrawne, tłuste potrawy
- ostre przyprawy
- alkohol
Kontrole lekarskie po operacji przepukliny
Po około tygodniu lub dwóch pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną, na której zostaną usunięte szwy, a lekarz oceni efekty zabiegu. Do lekarza należy niezwłocznie zgłosić się w razie wystąpienia gorączki, krwawienia z rany, narastającego wzdęcia, ostrego bólu w operowanej okolicy, nudności, wymiotów oraz objawów zakażenia takich, jak: obrzęk, zaczerwienienie i ropna wydzielina.
Należy pamiętać, że wymienione zalecenia mają charakter ogólny i mogą różnić się względem każdego pacjenta. Lekarz indywidualnie dobiera leczenie i wskazówki, dotyczące postępowania po operacji.
Źródła:
- Szczęsny W, Dąbrowiecki S., "Przebieg rekonwalescencji po operacji przepukliny pachwiny - opinie chorych i wiedza lekarzy", Zdrowie Publiczne, 2007
- Mackiewicz Z. (red.), "Współczesne leczenie przepuklin brzusznych", Warszawa, 2006, ISBN: 83-200-3227-X
Witam. Mam pytanie. Czy po 3 tyg. od operacji z użyciem siatki jednorazowe kichnięcie może spowodować jakieś komplikacje ? Po kichnięciu odczuwałem ból około jednego dnia
Mam pytanie po jakim czasie można dźwigać? jestem 9dni po operacji przepukliny pępkowej z wszytą siatką?i w dodatku mam małe dziecko i jest to dla mnie ważne czy mogę nosić