Zalecenia po operacji przepukliny pępkowej

Po zabiegu usunięcia przepukliny pępkowej ważne jest szybkie rozpoczęcie chodzenia, ponieważ zmniejsza ono ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych. Przez kilka pierwszych tygodni należy unikać wzrostów ciśnienia panującego w jamie brzusznej, które są powodowane przez dźwiganie lub parcie. Po zakończeniu procesu rekonwalescencji, warto zmniejszyć ryzyko ponownego wystąpienia przepukliny poprzez wzmocnienie mięśni brzucha, zmniejszenie masy ciała i rzucenie palenia.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Przepuklina pępkowa to przemieszczenie zawartości jamy brzusznej (zwykle jelit) przez niezarośnięty otwór po pępowinie. Występuje zazwyczaj u małych dzieci, może też wystąpić u kobiet, szczególnie otyłych i po wielu porodach. Przepuklina pępkowa stanowi 3-8,5% wszystkich przepuklin brzusznych i objawia się występowaniem miękkiego uwypuklenia w okolicy pępkowej. Powiększa się ono w momencie zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, czyli podczas kaszlu, parcia lub dźwigania ciężarów, a u dzieci w trakcie płaczu. Jedyną metodą leczenia przepukliny pępkowej u dorosłych jest operacja. U większości najmłodszych pacjentów, dolegliwość cofa się samoistnie.

Operacja przepukliny pępkowej - rekonwalescencja

Już w pierwszych dniach po zabiegu usunięcia przepukliny pępkowej należy wrócić do codziennej aktywności. Wskazane jest chodzenie, które przyspiesza proces gojenia i zmniejsza ryzyko pojawienia się powikłań pozabiegowych. Przez okres 2-4 tygodni trzeba unikać jednak dźwigania ciężkich przedmiotów, ponieważ powoduje to podwyższenie ciśnienia w jamie brzusznej, co może doprowadzić do powstania przepukliny nawrotowej lub wydłużenia procesu gojenia.

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?

Operacja przepukliny brzusznej - ile zwolnienia?

Przez kilka dni po operacji przepukliny pępkowej pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, które powinien łagodzić doustnymi środkami przeciwbólowymi zaleconymi mu przez lekarza. Istotne jest, aby nie przekraczać maksymalnej dawki dobowej. Odpowiednie leczenie uśmierzające ból ma szczególne znaczenie, ponieważ dobre znieczulenie umożliwia choremu chodzenie i szybki powrót do aktywności. 

Pamiętaj: Do pracy fizycznej można wrócić po upływie przynajmniej 4 tygodni, jednak okres zwolnienia jest zawsze ustalany indywidualnie, w zależności od charakteru wykonywanej pracy, rozmiaru przepukliny oraz rozległości zabiegu.

Dieta po operacji przepukliny

Aż do momentu całkowitego zagojenia rany pozabiegowej, należy unikać gwałtownych wzrostów ciśnienia w jamie brzusznej. W tym celu zaleca się stosowanie diety przeciwdziałającej zaparciom, aby uniknąć konieczności silnego parcia na stolec. Jadłospis powinien być zatem bogaty w produkty zawierające błonnik. Są to przede wszystkim:

  • warzywa
  • owoce
  • ciemne, pełnoziarniste pieczywo
  • ziarna słonecznika i pestki dyni

Pomocniczo można stosować naturalne superfoods zawierające duże ilości błonnika w postaci np. łupin babki jajowatej. Łupiny babki jajowatej - sprawdź cenę! » 

Wskazane jest, aby w okresie rekonwalescencji chory wypijał przynajmniej 1,5 litra wody na dobę i unikał napojów moczopędnych (kawa, mocna herbata, alkohol). Warto wiedzieć, że dieta po operacji przepukliny pępkowej opiera się na takich samych zasadach, jak w przypadku wystąpienia np. przepukliny pachwinowej.

O czym jeszcze pamiętać?

Przepuklina pępkowa pojawia się u osób, które mają osłabioną ścianę brzucha. Operacja nie oznacza zatem, że przepuklina nie pojawi w innym miejscu. Aby temu zapobiec, warto wzmocnić mięśnie brzucha. Ćwiczenia trzeba rozpoczynać powoli, od niewielkiej ilości powtórzeń, a moment ich wprowadzenia warto skonsultować z lekarzem. Uwypuklenie otrzewnej poza ścianę jamy brzusznej pojawia się częściej u osób otyłych i palących papierosy. Warto więc uznać dzień zabiegu za moment zmian w życiu i rzucić palenie, przejść na dietę i rozpocząć aktywne życie. W ten sposób zmniejszy się ryzyko nie tylko wystąpienia przepuklin, ale i chorób układu sercowo-naczyniowego, oddechowego oraz narządu ruchu.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Operacje przepukliny pępkowej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 11

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…