Nieleczona jaskra może doprowadzić do trwałego uszkodzenia nerwu wzrokowego, skutkującego nieodwracalną utratą widzenia. Z tego właśnie względu terapia tej jednostki powinna być rozpoczynana jak najszybciej od postawienia rozpoznania choroby. Początkowo stosowane są zwykle metody farmakologiczne, a gdy przestają one wystarczać lub schorzenie jest zaawansowane już w momencie jego stwierdzenia, kolejną opcję stanowią zabiegi laserowe oraz operacyjne.
Chirurgiczne leczenie jaskry rozpoczyna się od wykonania określonego zabiegu - aby uzyskać oczekiwane rezultaty, pacjent powinien jednak przestrzegać pewnych zaleceń w okresie pozabiegowym. Jest to o tyle istotne, że w przypadku niestosowania się do wskazówek istnieje ryzyko zniweczenia efektów operacji.
Jakie zalecenia otrzymują pacjenci po operacyjnym leczeniu jaskry?
Pacjent będący po operacji jaskry opuszcza klinikę z nałożonym na leczone oko opatrunkiem. Zdejmowany jest on kilka godzin po lub następnego dnia od zabiegu. Od tego momentu powinno się stosować zalecone przez lekarza krople do oczu - zazwyczaj zawierają one antybiotyki, które mają działanie profilaktyczne przeciwko rozwojowi zakażenia. Skutkiem operacji jest przymglenie widzenia, efekt ten z czasem słabnie (powrót normalnej ostrości wzroku odbywa się w ciągu kilku tygodni). W okresie tym możliwe jest oglądanie telewizji, korzystanie z komputera czy czytanie książek - należy to jednak czynić z zachowaniem pewnego umiaru, by nie doprowadzać do niepotrzebnego podrażnienia gałki ocznej.
Wskazówki dotyczące przyjmowania leków przed i po operacji - co warto wiedzieć
Czasami przed operacją pacjenci proszeni są o okresowe wstrzymanie przyjmowania swoich leków. Dzień po zabiegu zazwyczaj można już powrócić do wcześniejszego dawkowania preparatów farmakologicznych, jednak z wyłączeniem niektórych substancji (takich jak np. ibuprofen czy aspiryna). Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej będzie zapytać o nie lekarza prowadzącego - określi on, które leki można bezpiecznie stosować, a których przez pewien czas powinno się unikać.
Po operacji jaskry - jakie czynności wymagają ostrożności i dlaczego
Gałka oczna ogólnie jest narządem stosunkowo delikatnym, a w okresie po operacji jaskry należy jeszcze bardziej dbać o bezpieczeństwo tego narządu. Przez okres do 6 tygodni od zabiegu powinno się na noc zakładać osłonkę na oko, która zapobiegnie ewentualnemu uciskowi tej struktury podczas snu.
Po chirurgicznym leczeniu jaskry wymagane jest zachowanie ostrożności przy wykonywaniu różnych czynności. Przez 4 do 6 tygodni powinno się unikać:
- dźwigania ciężkich przedmiotów
- aktywności seksualnej
- uprawiania sportów wyczynowych
- uczęszczania na basen i saunę.
Wskazówki dotyczące codziennych czynności i higieny oka
Pacjenci powinni unikać również innych sytuacji, które mogą doprowadzić do wzrostu ciśnienia panującego w gałce ocznej, takich jak kaszel czy silne parcie na stolec. Nie powinno się również nadmiernie zginać tułowia do przodu. W okresie po zabiegu polecane jest raczej korzystanie z prysznica niż z wanny. Powinno się unikać zamoczenia oka oraz dostania się do niego preparatów kosmetycznych (mogłyby one wywołać podrażnienie gałki ocznej) - przy myciu włosów głowa powinna być w związku z tym odpowiednio odgięta ku tyłowi.
Istotne znaczenie ma również higiena: aby przeciwdziałać potencjalnym zakażeniom, przed jakimkolwiek dotknięciem gałki ocznej ręce powinny zostać umyte, dodatkowo, jeżeli mamy potrzebę przetarcia oka, wolno to wykonywać tylko czystymi przedmiotami (np. wacikiem zamoczonym w przegotowanej, chłodnej wodzie).
Wymienione ograniczenia obowiązują przez różny czas, zależny od indywidualnej szybkości zdrowienia danego pacjenta. Zazwyczaj przestają one obowiązywać w ciągu dwóch miesięcy po operacji jaskry.
Nowoczesne metody leczenia jaskry i ich wpływ na rekonwalescencję
Nowoczesne metody leczenia jaskry są coraz mniej inwazyjne, co przekłada się na łagodniejszy okres rekonwalescencji po operacji. Dzięki postępowi medycyny, pacjenci mogą doświadczać łatwiejszego powrotu do normalności po zabiegu. Oto kilka kluczowych punktów, które warto podkreślić:
-
Nowoczesne metody leczenia jaskry, takie jak stosowanie laserowej trabekuloplastyki lub implantów mikrostentów, są coraz bardziej popularne. Oferują one mniejsze obrażenia tkanek i szybszy powrót do zdrowia w porównaniu do tradycyjnych metod chirurgicznych.
-
Dzięki mniej inwazyjnym procedurom, pacjenci często doświadczają skróconego czasu rekonwalescencji. Okres po operacji staje się mniej trudny, a pacjenci szybciej mogą wrócić do swoich codziennych aktywności.
-
Nowoczesne metody leczenia jaskry są projektowane tak, aby minimalizować dyskomfort po operacji. Pacjenci mogą odczuwać mniej bólu gałki ocznej przy poruszaniu i dotyku, obrzęk jest mniejszy, co wpływa na ich komfort i samopoczucie.
-
Dzięki mniej inwazyjnym procedurom, pacjenci mogą cieszyć się poprawą jakości życia po operacji jaskry. Wzrost ostrości widzenia, ograniczenie objawów jaskry, takich jak zaczerwienione oko czy ból głowy i światłowstręt oraz redukcja potrzeby długotrwałej farmakoterapii przyczyniają się do polepszenia codziennego funkcjonowania.
-
Nowoczesne metody leczenia jaskry pozwalają na bardziej spersonalizowane podejście do pacjenta. Lekarze mogą dostosować terapię do indywidualnych potrzeb i preferencji, co przyczynia się do lepszych rezultatów i satysfakcji pacjentów.
Źródła:
- Fatima Kyari, "https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6390519/" (www.ncbi.nlm.nih.gov), National Library of Medicine, 2019
- Fatima Kyari and Mohammed M Abdull, "The basics of good postoperative care after glaucoma surgery" (www.ncbi.nlm.nih.gov), National Library of Medicine, 2016
- Daniel Porter, "When to Resume Exercise After an Eye Surgery or Injury" (www.aao.org), https://www.aao.org/, 2022
- https://www.aao.org/, "How Much Follow-Up Is Necessary After Glaucoma Surgery?" (www.aao.org), https://www.aao.org/
- Al Habash A , Nagshbandi AA, "Quality of Life After Combined Cataract and Minimally Invasive Glaucoma Surgery in Glaucoma Patients" (www.dovepress.com), www.dovepress.com, 2020