Zalecenia po operacji przepukliny pachwinowej - rekonwalescencja

Przepuklina pachwinowa to najczęściej występujący rodzaj przepukliny brzusznej, dotyczący zarówno dzieci, jak i dorosłych. Obecnie najbardziej skuteczną metodą leczenia tej przypadłości jest operacja, która całkowicie uwalnia od występujących dolegliwości i umożliwia szybki powrót do codziennych obowiązków.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Przepuklina pachwinowa powstaje w następstwie uwypuklenia otrzewnej przez kanał pachwinowy, który biegnie skośnie przez ścianę brzucha, ponad więzadłem pachwinowym. Występuje w dwóch postaciach: skośnej oraz prostej. Stanowi aż 70% wszystkich przepuklin brzusznych i jest kilka razy częściej spotykana u mężczyzn. W zdecydowanej większości przypadków dolegliwość rozwija się po stronie prawej. 

Jak wygląda operacja przepukliny pachwinowej?

Operacje przepukliny pachwinowej należą do najczęściej wykonywanych w Polsce. Każdego roku w naszym kraju wykonuje się kilkadziesiąt tysięcy tego typu zabiegów. Biorąc pod uwagę wielkość i rodzaj przepukliny pachwinowej, wyróżnia się dwie metody operacyjne: klasyczną oraz laparoskopową. W porównaniu do tradycyjnej operacji, laparoskopia cechuje się mniejszą inwazyjnością, dzięki czemu pacjent odczuwa mniejszy ból pooperacyjny i szybciej powraca do codziennej aktywności. Najbardziej powszechną technikę chirurgiczną, określaną jako tzw. złoty standard, stanowi metoda Lichtensteina, której istotą jest odpreparowanie, a następnie odprowadzenie zawartości worka przepuklinowego do jamy brzusznej oraz wzmocnienie tylnej ściany kanału pachwinowego przy pomocy siatki z tworzywa sztucznego.

2024/07/201/GIN
Zadbaj o siebie już dziś!
75 zł zniżki

na konsultację
ginekologiczną
Liczba voucherów ograniczona. Nie czekaj!

Zalecenia po operacji przepukliny pachwinowej

Stosowane w obecnych czasach metody leczenia przepuklin pachwinowych umożliwiają szybki powrót do zdrowia i codziennych obowiązków. W zależności wybranej techniki chirurgicznej, pacjent może opuścić szpital tego samego lub kolejnego dnia po zabiegu. Warto jednak mieć na uwadze, że na czas powrotu do pewnej sprawności wpływają m.in. indywidualne predyspozycje chorego oraz szybkość gojenia się rany.

Rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej

W pierwszych godzinach po operacji przepukliny pachwinowej u pacjenta mogą wystąpić nudności i wymioty związane z zastosowanym wcześniej znieczuleniem. Dolegliwości bólowe można odczuwać jeszcze przez 2 - 3 kolejne dni, jednak lekarze zalecają jak najwcześniejsze wstanie z łóżka i rozpoczęcie chodzenia, ponieważ pozwala to przywrócić prawidłową perystaltykę jelit, a także chroni przed powstaniem zrostów oraz ciągnącej blizny.

Pamiętaj: W związku z możliwością wystąpienia problemów z wypróżnianiem, w pierwszych dniach po operacji przepukliny pachwinowej rekomenduje się stosowanie diety lekkostrawnej, bogatej w owoce i warzywa. Jednocześnie wskazane jest unikanie ostrych i tłustych potraw.

Jazda samochodem po operacji przepukliny pachwinowej

Przez kilka pierwszych dni po operacji forsujący wysiłek fizyczny jest przeciwwskazany. Bezpieczny powrót do nieobciążających ćwiczeń, dłuższej jazdy samochodem czy swobodnego chodzenia po schodach następuje po upływie 2-3 tygodni. Krótkotrwale prowadzenie pojazdu, o ile pacjent nie będzie się skarżył na dolegliwości bólowe, a rana będzie goić się prawidłowo, jest możliwe po kilku dobach po zabiegu. Na wykonywanie intensywnej aktywności fizycznej, takiej jak jazda na rowerze, bieganie czy pływanie, można pozwolić sobie dopiero po 3 miesiącach. Tyle czasu trwa bowiem pełne zagojenie tkanek i odtworzenie ich mechanicznej wytrzymałości.

Kontrola przepukliny pachwinowej po operacji

Po 7-10 dniach od wykonanego zabiegu pacjent powinien zgłosić się na planową wizytę kontrolną, podczas której lekarz usunie szwy i oceni efekt przeprowadzonego leczenia. Warto pamiętać, że w przypadku wystąpienia objawów takich jak gorączka, dreszcze, brak ustąpienia bólu po zażyciu leków przeciwbólowych, krwawienie, nudności, wymioty czy zaczerwienienie wokół rany pooperacyjnej, należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej.

Źródła:

  • Szczęsny W, Dąbrowiecki S., "Przebieg rekonwalescencji po operacji przepukliny pachwiny - opinie chorych i wiedza lekarzy", Zdrowie Publiczne, 186-190, 2017

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Operacje przepukliny pachwinowej

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 37

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…