Zalecenia po zabiegu miniflebektomii żylaków na nogach

Żylaki kończyn dolnych stanowią problem estetyczny i zdrowotny, dotyczący 25-36% kobiet i 10-18% mężczyzn, zamieszkujących Europę. Obok teleangiektazji, czyli tzw. pajączków naczyniowych, stanowią jeden z objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Ponadto wiele osób chce usunąć żylaki nóg ze względów estetycznych. Z pomocą przychodzi szereg procedur z zakresu flebologii, w tym zabieg miniflebektomii ambulatoryjnej.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Żylaki kończyn dolnych są jedną z najczęstszych chorób, diagnozowanych przez lekarzy rodzinnych. Pod pojęciem tym należy rozumieć trwałe poszerzenie żył w postaci sznurów lub splotów. Są one wyrazem przewlekłej niewydolności żylnej. Do głównych czynników ryzyka ich powstawania zaliczamy płeć żeńską, predyspozycję genetyczną, pracę w pozycji siedzącej czy też ciążę lub otyłość. Wszystkie te przyczyny prowadzą do wytworzenia się nadciśnienia żylnego oraz uszkodzenia zastawek żylnych, co powoduje cofanie się krwi i powstawanie żylaków kończyn dolnych. 

Istnieje wiele metod leczenia żylaków kończyn dolnych. Zaliczają się do nich metody zachowawcze oraz zabiegowe. W tej drugiej grupie wyróżnić możemy m.in. klasyczną operację Babcocka, skleroterapię i coraz popularniejszą miniflebektomię ambulatoryjną.

Miniflebektomia ambulatoryjna – zalecenia po zabiegu

Miniflebektomia ambulatoryjna, nazywana również operacją Mullera lub szydełkowaniem żył, wykonywana jest od blisko 40 lat, choć pierwsze zapisy o tym zabiegu pojawiły się już w starożytności. Jest to zabieg bezpieczny i małoinwazyjny. Stosuje się go przede wszystkim do usuwania żył odpiszczelowych, a także przeszywających czy siatkowatych. Jest on wykonywany przy użyciu specjalnych haczyków chirurgicznych, a dzięki małym nakłuciom lub nacięciom nie ma konieczności późniejszego zszywania skóry.

Chodzenie

Operacja Mullera wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, w ramach chirurgii jednego dnia i trwa zazwyczaj około 40-50 minut. Po tym czasie pacjent może opuścić klinikę, jednak aby uniknąć powikłań i zwiększyć skuteczność zabiegu, powinien przestrzegać pewnych wytycznych. Pierwszym i najważniejszym zaleceniem jest jak najszybsze powrócenie do codziennych aktywności i należy możliwie jak najwięcej czasu poświęcić na chodzenie, tym samym unikając pozycji siedzącej. Takie postępowanie ma zapobiec ewentualnemu powstawaniu zakrzepów w żyłach, które w konsekwencji mogłyby prowadzić do zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych. Wszystkim Paniom nie zaleca się chodzenia w butach na wysokim obcasie, które wpływa na upośledzenie krążenia żylnego. Pacjentom po zabiegu miniflebektomii odradza się również prowadzenie samochodu przez kilka dni, ze względu na potencjalne uszkodzenie nerwów i zaburzenia czucia.

Opatrunki uciskowe

W celu zminimalizowania ryzyka powikłań po operacji Mullera zaleca się używanie opatrunków uciskowych. Zazwyczaj stosuje się przez około 3 tygodnie po zabiegu i wykorzystuje się w tym celu materiały II klasy kompresji, wywołujące ucisk ok 20-30mmHg. Ważne jest aby terapia ta stosowana była prawidłowo, ponieważ za mocny ucisk może spowodować niedokrwienie, a w konsekwencji martwicę kończyny. Należy pamiętać, że ucisk powinien być silny, natomiast nie może powodować parastezji czyli uczucia mrowienia czy drętwienia.

Czego unikać?

Ze względu na obecność ran należy unikać długich kąpieli w wannie przez kilka dni. Powinno się jednak pamiętać o higienie aby nie doszło do zakażenia. Przez okres rekonwalescencji i gojenia nie powinno się również opalać i korzystać z sauny.

Warto pamiętać, że niezależnie od rodzaju zabiegu operacyjnego, usuwa się tylko skutek choroby jakim są żylaki kończyn dolnych. Zatem aby zapobiec nawrotowi schorzenia konieczne jest stosowanie profilaktyki jaką jest: zmniejszenie masy ciała do wartości prawidłowych, unikanie długiego siedzenia czy też dźwigania ciężarów. Warto również skorzystać z możliwości kompresoterapii.

Źródła: Red. Noszczyk W., Chirurgia, tom 2, wyd. PZWL, Warszawa 2009; Rusin-Tupikowska A., et al., Skleroterapia piankowa, ablacja żył prądem częstotliwości radiowej, wewnątrzżylna terapia laserowa oraz flebektomia ambulatoryjna – postępy w leczeniu żylaków, Postępy w Dermatologii i Alergologii, 2009:6(26), 522-528; Marona H., Kornobis A., Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia –aktualny stan wiedzy, Farmakologia Polska, 2009:2(65), 88-92; www.mp.pl

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Miniflebektomia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 23

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…