Dieta po wszczepieniu implantów zębowych

Wszczepienie implantu zębowego jest zabiegiem chirurgicznym, po którym przez pewien czas należy stosować określoną dietę. Przestrzeganie zaleceń stomatologa umożliwi prawidłowy proces gojenia się rany oraz pomoże uchronić pacjenta przed ewentualnymi powikłaniami, które są ryzykiem wpisanym w każdą ingerencję chirurgiczną.

Data aktualizacji
Czas czytania
2 min.

Implanty zębowe są w zasadzie niezniszczalne, choć w praktyce ich trwałość zależy od właściwego połączenia się z kością oraz materiału, z jakiego są wykonane. Utrzymywanie prawidłowej higieny pozwoli uniknąć zakażeń w obrębie jamy ustnej, a także chorób przyzębia, które mogłyby przyczynić się do obluzowania implantu. Warto przykładać uwagę do pielęgnacji implantów, aby móc cieszyć się pięknym uzębieniem do końca życia.

Jadłospis po wszczepieniu implantu

Dieta po wszczepieniu implantów opiera się na przyjmowaniu pokarmów miękkich. Od spożywania jakichkolwiek posiłków należy powstrzymać się do momentu, w którym znieczulenie nie przestanie działać. Przez kolejne 48 godzin trzeba stosować dietę "miękką", przy czym w dniu implantacji najlepiej spożywać jedynie potrawy płynne - zupy, koktajle czy musy owocowe. Potrawy jedzone w pierwszym okresie po zabiegu powinny być letnie lub chłodne. Zabronione jest picie alkoholu oraz używanie ostrych przypraw, które mogłyby podrażnić gojące się tkanki. W kolejnych dniach pacjent może stopniowo wprowadzać do diety posiłki stałe, jednak warto unikać szczególnie twardych składników, np. orzechów.

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?

Ważne: Wszelkie pokarmy należy gryźć stroną nieoperowaną.

Po zdjęciu szwów zwykle można zacząć powracać do normalnej diety, choć w przypadku zabiegów, które obejmowały  regenerację tkanki kostnej, dieta miękka powinna być utrzymywana przez 4 do 6 tygodni.

Właściwa pielęgnacja implantów

Po operacji wskazane jest stosowanie zimnych okładów w miejscu wstawienia implantu. W aptekach dostępne są żelowe woreczki, które przed użyciem schładza się w lodówce. Okład przykładamy na około 5-10 minut, po czym robimy 5 minut przerwy. Takie postępowanie minimalizuje obrzęk, który utrzymuje się przez około 5 dni. Pamiętać należy również o stosowaniu przepisanych przez lekarza środków przeciwbólowych i antybiotyków. Jeśli mimo przyjmowania leków ból będzie się nasilał, trzeba będzie skonsultować się z lekarzem.

Niezwykle istotną kwestią jest zachowanie odpowiedniej higieny. Jamę ustną należy płukać specjalnymi płynami o właściwościach oczyszczających, które zapobiegają tworzeniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Zęby najlepiej czyścić miękką szczoteczką, omijając  miejsce implantacji. Choć może zabrzmieć to nieco dziwnie, w pierwszych dwóch dniach po zabiegu należy powstrzymywać się od długich konwersacji, intensywnego śmiechu czy bardzo szerokiego otwierania jamy ustnej.

Czego jeszcze unikać po implantacji zęba?

Lekarze odradzają dotykanie operowanego miejsca czy manipulowanie w jego obrębie językiem. Podnosi to ryzyko infekcji oraz podrażnienia rany pooperacyjnej. Niewskazane jest także palenie papierosów w okresie minimum 7 dni od zabiegu, gdyż według specjalistów podnosi to ryzyko odrzucenia implantu. Przez okres około 4 tygodni nie należy korzystać z sauny, opalać się czy podejmować dużego wysiłku fizycznego. Według zaleceń, wszystkie czynności związane z podniesieniem temperatury jamy ustnej nie są wskazane w okresie po zabiegu. Przez pierwsze dwie doby nie jest wskazane spanie na boku. Pacjent powinien spać z głową uniesioną powyżej klatki piersiowej, w pozycji na wznak, co zapobiega wywieraniu ucisku na miejsce poddane zabiegowi. Przestrzeganie zaleceń pozwala skrócić okres rekonwalescencji po zabiegu wszczepienia implantu i pomaga złagodzić nieprzyjemne objawy z nim związane.

Źródła:

  • red. wyd. pol. Piotr Malara, "Implanty dentystyczne. Procedury laboratoryjne krok po kroku", Warszawa, 2014, ISBN: 978-83-200-4667-0

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Buba 4 lata temu

Mam świeżo za implantowane 2 zęby, jednocześnie wykonono przeszczep kości i śluzówki. Początkowo borykałam się z silnym krwawieniem z miejsca z którego pobrano śluzówkę (z podniebienia). Opatrunek założony przez stomatologa wyjęłam z ust po 6 godzinach i zaczęła płynąć na obficie krew tętnicza. Krwawienie ustało po elektrokoagulacji. Już na drugi dzień czułam się do dobrze, nic nie bolało. Obrzęk znika wolniej, ale nie mam temperatury. Mam 65 lat, ale regeneruję się dobrze. To już drugi taki sam zabieg. Warto. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Implantologia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę
lub zadzwoń po bezpłatną pomoc w wyborze specjalisty: 22 417 40 35

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…