Uniemożliwić posiadanie płaskiego, wyrzeźbionego brzucha może nie tylko brak ćwiczeń. Niedoskonały wygląd tej struktury może wynikać m.in. z przebycia wielokrotnych ciąż, gwałtownej utraty masy ciała czy po prostu być skutkiem starzenia się organizmu. W takich sytuacjach sama aktywność fizyczna może nie być wystarczająca do uzyskania satysfakcjonującego wyglądu brzucha - pomoc przynieść mogą jednak różne procedury medyczne.
Poprawić wygląd brzucha można zarówno u chirurgów plastycznych, jak i w gabinetach medycyny estetycznej. Pierwsi wymienieni specjaliści przeprowadzają zabieg plastyki brzucha. Procedura cieszy się wciąż rosnącą popularnością: według American Society of Plastic Surgeons, pomiędzy 2000 a 2014 rokiem ilość wykonywanych w USA abdominoplastyk zwiększyła się o 87% - muszą więc istnieć jakieś przyczyny takiego zainteresowania pacjentów tym zabiegiem.
Jakie są zalety zabiegu abdominoplastyki?
Zabiegami, które wykonywane są w obrębie brzucha, są m.in. liposukcja, lipoliza oraz - wspominana już - abdominoplastyka. Pierwsze z wymienionych koncentrują się na usunięciu zbędnego tłuszczu, ich przebycie nie wpływa jednak na skórę oraz stan tkanki mięśniowej pacjentów. Inaczej jest w przypadku plastyki brzucha, podczas której ingerencje dotyczą wszystkich trzech wymienionych elementów brzucha. Nadmiar skóry u pacjentów zostaje usunięty, podobna sytuacja dotyczy tkanki tłuszczowej. Z kolei w przypadku mięśni podlegają one odpowiedniemu wzmocnieniu, co pozwala na zwiększenie wytrzymałości przedniej ściany jamy brzusznej.
Dzięki temu, że operacja plastyczna powłok brzusznych przebiega w wyżej opisany sposób, abdominoplastyka może być rozwiązaniem dla tych osób, które borykają się z nadmiarem skóry na brzuchu. Pacjentom, u których problem związany jest ze starzeniem się czy jest pozostałością po nadmiarze kilogramów, procedury mniej inwazyjne zapewne nie będą w stanie pomóc - plastyka brzucha z kolei będzie mogła pozwolić na uzyskanie oczekiwany wyglądu tej okolicy ciała.
Zalety modelowania brzucha metodą plastyki chirurgicznej nie kończą się jednak na wyżej wymienionym aspekcie. Pod uwagę należy również wziąć aspekty zdrowotne zabiegu. Dotyczy to choćby możliwości jednoczesnego przeprowadzenia plastyki brzucha razem z zaopatrzeniem przepukliny brzusznej - dzięki temu pacjent zamiast przebywać dwie operacje, przechodzi tylko jedną.
Inną potencjalną korzyścią dla zdrowia, związaną z abdominoplastyką, jest redukcja ewentualnych dolegliwości bólowych, doświadczanych w okolicy lędźwiowej i poprawa postawy ciała. Objawy mogą być w tej sytuacji związane z posiadaniem zbyt dużego brzucha, ale i ich powodem bywa osłabienie mięśni, budujących przednią ścianę jamy brzusznej (w takich warunkach istnieje tendencja do pogłębiania się lordozy, czyli wygięcia ku przodowi, kręgosłupa). Przebycie abdominoplastyki może sprawić, że wspomniane wyżej dolegliwości po prostu ustąpią.
Za zaletę plastyki brzucha można z pewnością również uznać efekty, jakie są osiągane dzięki zabiegowi. Portal plasticsurgery.org publikuje wyniki badania, podczas którego oceniano satysfakcję pacjentów po przebyciu abdominoplastyki oraz liposukcji. W przypadku pierwszego zabiegu, operowani ocenili rezultaty na 9 w 10-stopniowej skali (dla porównania, odsysanie tłuszczu uzyskało wynik równy 8 na 10).
Źródła: www.plasticsurgery.org; www.healthguidance.org;