Zapalenie tkanek wokół implantu zębowego

Z niemal każdą procedurą medyczną wiąże się ryzyko wystąpienia powikłań pozabiegowych. W przypadku implantów zębowych może być to zapalenie okolicznych tkanek. Schorzenie to może skutkować nawet koniecznością usunięcia implantowanego korzenia, jednak na szczęście istnieją sposoby, które minimalizują ryzyko pojawienia się tej dolegliwości.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Czym jest zapalenie tkanek wokół implantu?

Zapalenie tkanek wokół implantu zębowego, znane również jako periimplantitis, jest stanem zapalnym, który obejmuje zarówno tkanki miękkie, jak i twarde wokół implantów stomatologicznych. Choroba ta jest podobna do zapalenia przyzębia (periodontitis), ale dotyczy struktur otaczających implant, a nie naturalne zęby. 

Zapalenie w okolicy implantu zębowego może obejmować dwa rodzaje tkanek: struktury miękkie (takie jak dziąsła) oraz tkankę kostną.

2024/07/201/GIN
Zadbaj o siebie już dziś!
75 zł zniżki

na konsultację
ginekologiczną
Liczba voucherów ograniczona. Nie czekaj!

Do objawów tego zaburzenia zalicza się m.in.:

  • krwawienie i zaczerwienienie dziąseł
  • nieprzyjemny zapach z jamy ustnej
  • pojawianie się ropnej treści w okolicy wszczepianego odtwórczego korzenia zębowego.
Powikłanie to nie pojawia się u wszystkich pacjentów, u których zakładane były implanty: według autorów publikacji Management of peri-implantitis zdarza się ono po około 5% do 8% zabiegów. Tak stosunkowo niski odsetek tej komplikacji może wynikać z tego, że pacjenci otrzymują zalecenia, które mają za zadanie zmniejszyć ryzyko wystąpienia zapalenia tkanek w okolicy implantu. O czym zatem należy pamiętać?

Stan zapalny po wszczepieniu implantu

Głównym powodem pojawiania się stanu zapalnego w okolicy odtwórczego korzenia są bakterie. Co prawda nie są one w stanie wywołać w samym implancie np. próchnicy, jednak mogą niestety wywierać niekorzystny wpływ na tkanki, otaczające tę strukturę. Skąd się jednak biorą te szkodliwe drobnoustroje? Okazuje się, że zasadniczą rolę w rozwoju kolonizacji bakteryjnej w jamie ustnej odgrywają... sami pacjenci. Niedostateczna higiena - zbyt rzadkie szczotkowanie zębów czy niekorzystanie z nici dentystycznej - sprzyjają namnażaniu się patogennych drobnoustrojów. Innym czynnikiem, zwiększającym ryzyko pojawienia się stanu zapalnego w tkankach, zlokalizowanych dookoła implantu zębowego, jest palenie tytoniu

Ważne: Ryzyko rozwoju stanu zapalnego wokół implantu zwiększają także: cukrzyca, przewlekła terapia glikokortykosteroidami oraz osteoporoza.

Objawy zapalenia tkanek wokół implantu

  • Ból i dyskomfort - pacjenci mogą odczuwać ból wokół implantu.
  • Opuchlizna i zaczerwienienie - tkanki wokół implantu mogą być zaczerwienione i opuchnięte.
  • Krwawienie i wydzielina z dziąseł - krwawienie podczas szczotkowania lub spontaniczne oraz wydzielina ropna są częstymi objawami.
  • Recesja dziąseł - utrata tkanki dziąsłowej wokół implantu.

Jak wyleczyć stan zapalny przy implancie?

Jeżeli problem zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, wdrażane jest zazwyczaj postępowanie zachowawcze. Polega ono na stosowaniu przez pacjenta płukanek do jamy ustnej, zawierających substancje przeciwbakteryjne, czasami zalecana bywa także antybiotykoterapia. W bardziej zaawansowanych przypadkach konieczne może stać się wdrożenie metod bardziej inwazyjnych, zabiegowych, polegających m.in. na czasowym odsłonięciu implantu i oczyszczeniu zainfekowanych tkanek.

Zapalenie tkanek wokół implantu zębowego z pewnością może być traktowane jako poważne powikłanie - w najciężej przebiegających przypadkach może bowiem dochodzić zarówno do pojawiania się ubytków tkanki kostnej, jak i do konieczności usunięcia odtwórczego korzenia.

Metody leczenia:

  • Niefarmakologiczne metody leczenia - skaling, polerowanie i irygacja antyseptykami.
  • Farmakoterapia - stosowanie antybiotyków i środków przeciwzapalnych.
  • Zabiegi chirurgiczne - w zaawansowanych przypadkach może być konieczne przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych w celu usunięcia zakażonej tkanki i regeneracji kości.

Ropień wokół implantu - jak mu zapobiec?

Na szczęście istnieją sposoby, umożliwiające redukcję ryzyka pojawienia się stanu zapalnego przy implancie. Najważniejszą rolę odgrywa higiena jamy ustnej - o szczegóły najlepiej będzie zapytać stomatologa przeprowadzającego zabieg, doradzi on pacjentowi zarówno w kwestii wyboru rodzaju szczoteczki do zębów, jak i innych metod oczyszczania jamy ustnej. Zdziwienia nie wzbudzi zapewne fakt, że pacjentom po umieszczeniu implantów dentystycznych, w ramach profilaktyki opisywanego schorzenia, zaleca się rzucenie palenia.

Pamiętaj: Aby zredukować ryzyko zapalenia tkanek wokół implantu zębowego, kluczowe jest utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Czasami jednak nawet jeżeli właściwie szczotkujemy zęby, nie jesteśmy w stanie całkowicie oczyścić ich powierzchni i dochodzi do rozwoju płytki nazębnej. Z tego względu istotne jest regularne usuwanie kamienia nazębnego, dodatkowo - przy wykonywaniu tej procedury - stomatolog będzie miał okazję zbadania jamy ustnej i wykrycia wszelkich zaburzeń na wczesnym etapie. Jest to ważne z tego względu, że im szybciej zostanie wdrożone leczenie, tym mniejsze będzie ryzyko pojawiania się najgroźniejszych następstw zapalenia tkanek w okolicy implantu dentystycznego.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Chirurgiczne leczenie periimplantitis

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…