Zastosowanie fotela NeoControl w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest problemem, który dotyczy dość znacznego odsetka naszego społeczeństwa, a w szczególności kobiet w wieku pomenopauzalnym. Uciążliwy charakter dolegliwości, jej przewlekły i często stopniowo postępujący przebieg wymagają dokładnej diagnostyki i leczenia ze strony lekarza. Jedną z obiecujących metod leczenia tzw. wysiłkowego nietrzymania moczu jest nowoczesna terapia z wykorzystaniem urządzenia o nazwie NeoControl.

Data publikacji
Czas czytania
3 min.

W zależności od przyczyn i objawów, zgłaszanych przez pacjenta, wyróżnić można kilka rodzajów nietrzymania moczu (NTM). Jednym z najczęstszych rodzajów jest tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu

W przebiegu wysiłkowego NTM u chorych dochodzi do nieuświadomionego i bezwiednego wycieku niewielkich ilości moczu w sytuacjach, w wyniku których ma miejsce wzrost ciśnienia śródbrzusznego. Sytuacje te obejmują m.in. śmiech, wysiłek fizyczny, kaszel, a w bardziej zaawansowanych stadiach nawet zwykłe podnoszenie się z łóżka z pozycji leżącej. Inną, częstą występującą odmianą NTM jest tzw. naglące nietrzymanie moczu, które zazwyczaj charakteryzuje się naglącą potrzebą oddania moczu nawet przy nieznacznego stopnia wypełnieniu pęcherza moczowego. 

Wyróżnić można wiele metod leczenia różnych form NTM, które obejmują zarówno technik zabiegowe, jak i niezabiegowe. Jedną z nowopowstałych metod nieinwazyjnego leczenia NTM jest terapia z wykorzystaniem fotela NeoControl.

2024/07/203/GIN
Porozmiawiaj z lekarzem
Czy antykoncepcja,
którą przyjmujesz
wciąż jest dla
Ciebie odpowiednia?

Jakie zastosowanie ma fotel NeoControl w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu?

Jedną z niezabiegowych technik leczenia, bądź łagodzenia objawów NTM jest regularne wykonywanie ćwiczeń odpowiednich grup mięśni, które odpowiadają za utrzymanie prawidłowego procesu mikcji. Regularne wykonywanie tzw. ćwiczeń mięśni Kegla wpływa u kobiet dodatkowo m.in. na poprawę porodu, okresu poporodowego oraz stabilizację narządów miednicy mniejszej. Największe korzyści przynosi regularny i wielodniowy trening, przez co nie wszystkie pacjentki są w stanie wytrwać w postanowieniu przeprowadzania codziennych ćwiczeń.

Terapia NTM z wykorzystaniem urządzenia NeoControl polega na stymulacji nerwów i wzmacnianiu odpowiednich grup mięśniowych za pomocą silnego i zmiennego pola magnetycznego. Wykorzystanie tzw. zewnętrznej neurostymulacji magnetycznej (ExMI – extracorporeal magnetic innervation) wpływa na wzmocnienie i odbudowę siły mięśniowej dna miednicy, co najczęściej skutkuje zmniejszeniem, bądź nawet ustąpienie przykrych dolegliwości związanych z NTM. Nieinwazyjna metoda leczenia nietrzymania moczu za pomocą urządzenia NeoControl przynosi najlepsze rezultaty u pacjentek, które cierpią na wysiłkową postać oraz naglące NTM. Dodatkowo fotel NeoControl znajduje zastosowanie w sytuacji wystąpienia przejściowych zaburzeń NTM w okresie poporodowym oraz zaburzeń funkcji seksualnych z powodu osłabienia niektórych grup mięśniowych.

Terapia z wykorzystaniem fotela Neocontrol jest nieinwazyjnym sposobem leczenia NTM, którą można przeprowadzić u pacjentki w każdym wieku, a sama procedura lecznicza jest bezbolesna. Zastosowanie zewnątrzustrojowego zmiennego pola magnetycznego pozwala pacjentce na pozostanie w pełni ubranej, co w znaczący sposób wpływa na komfort całej procedury. W wybranych przypadkach zastosowanie tej metody leczenia pozwala na podjęcie decyzji o całkowitym zaniechaniu przeprowadzania zabiegowego leczenia NTM. 

W trakcie przeprowadzania zabiegu stymulacji odpowiednich partii dna miednica pacjentka odczuwa najczęściej lekkie wibracje lub dotyk w obrębie dolnej połowy swojego ciała. Należy mieć na uwadze, że uzyskanie optymalnych i zadowalających efektów leczniczych wymaga przeprowadzenia całej serii zabiegów tego typu. Zazwyczaj wystarczające jest wykonanie u pacjentki około 10-20 zabiegów. Pojedyncza sesja trwa około 20 minut, a same zabiegi przeprowadza się najczęściej 2-3 razy w tygodniu, co pozwala zamknąć całość terapii w przeciągu około 6 tygodni.

Występująca poprawa objawów po leczeniu NTM z wykorzystaniem urządzenia NeoControl nie u wszystkich kobiet ma charakter trwały. Niejednokrotnie wymagane jest powtórzenie całego kursu leczniczego, co ma miejsce zazwyczaj około 2-3 lat od momentu przebycia przez pacjentkę pierwotnej terapii.

Bibliografia: www.nhs.uk

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Leczenie nietrzymania moczu terapią NeoControl

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…