Zastosowanie robota da Vinci w urologii

Zaprojektowanie przez amerykańskich inżynierów robota da Vinci to niewątpliwy krok milowy w obszarze medycyny i ochrony zdrowia. Dzięki temu systemowi obrotowemu możliwe jest prowadzenie bardziej precyzyjnych operacji chirurgicznych. Pozwala on na operowanie w trudno dostępnych partiach ciała, a jego zastosowanie dotyczy np. zabiegów urologicznych. Jednym z głównych wskazań do jego wykorzystania jest rak prostaty, należy natomiast pamiętać o tym, że da Vinci sprawdza się w leczeniu wielu innych schorzeń urologicznych. Lekarze stosują go również m.in. w przypadku terapii pacjentów z guzami nadnerczy, nerek i pęcherza moczowego.

Data publikacji
Czas czytania
6 min.

Co to jest robot da Vinci stosowany przez urologów?

Robot chirurgiczny da Vinci to robot medyczny, który został zbudowany przez amerykańskie przedsiębiorstwo Intuitive Surgical. Zaprojektowano go w celu usprawnienia skomplikowanych zabiegów chirurgicznych metodą małoinwazyjną. Urządzenie to złożone jest z trzech części: konsoli chirurgicznej pozwalającej na sterowanie robotem, wózka wizyjnego umożliwiającego obrazowanie 3D w jakości HD oraz robota właściwego złożonego z czterech ramion robotycznych mających bezpośredni kontakt z pacjentem.

Czy wiesz, że: Do 2022 roku przeprowadzono przy pomocy robota da Vinci ponad 12 mln operacji, głównie zabiegów usunięcia macicy i usunięcia prostaty?

I choć wykorzystywanie tego robota medycznego pozwala na czerpanie szeregu korzyści – zarówno przez pacjenta, jak i przez lekarza przeprowadzającego zabieg – to należy pamiętać, że robot jest jedynie narzędziem w rękach chirurga odpowiedzialnego za proces leczenia. Oznacza to, że bez udziału wyszkolonego chirurga-operatora robot nie przyniesie oczekiwanych rezultatów: urządzenie to nie pracuje autonomicznie.

Obszary zastosowania robota da Vinci:

  • urologia: prostatektomia, cystektomia, częściowa nefrektomia,
  • ginekologia: histerektomia, miomektomia, sakrokolpopeksja,
  • proktologia: kolektomia, niska przednia resekcja,
  • kardiochirurgia: rewaskularyzacja wieńcowa, naprawa zastawki dwudzielnej,
  • chirurgia ogólna: leczenie otyłości, achalazja przełyku, leczenie chorób pęcherza żółciowego.

Historia rozwoju technologii da Vinci

System robotowy da Vinci po raz pierwszy został zaprezentowany w Polsce podczas 64. Międzynarodowego Kongresu Towarzystwa Chirurgów Polskich zorganizowanego we Wrocławiu we wrześniu 2009 roku. Od tamtego czasu do końca 1. kwartału 2021 roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu przeprowadził aż 350 zabiegów w asyście nowoczesnego robota, za co odpowiedzialnych było 10 głównych operatorów: prof. Wojciech Witkiewicz, Jerzy Banaszek, Jerzy Sokołowski, dr Roman Czarnecki, dr Marek Fiutowski, Rafał Mulek, Krzysztof Ratajczyk, Marek Rząca, dr Jakub Turek, dr Jarosław Pająk oraz dr Marek Zawadzki.

Ważne: Pierwszym polskim ośrodkiem przeprowadzającym zabiegi w asyście robota da Vinci był Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu.

Znaczenie robotyki w obszarze urologii

W USA zastosowanie robota da Vinci zastąpiło zabiegi przeprowadzane techniką chirurgii otwartej u aż 99% pacjentów urologicznych. Wykorzystywanie systemów robotowych pozwala nie tylko na osiągnięcie większej precyzji, ale i na uzyskanie szeregu korzyści bezpośrednio czerpanych przez pacjentów: niewielkiego bólu pooperacyjnego, ograniczonego ryzyka powikłań, mniejszych dawek leków przeciwbólowych, a także krótszego czasu cewnikowania i rekonwalescencji.

Nie bez znaczenia są również profity czerpane przez ośrodki medyczne specjalizujące się opisywanej metodzie, m.in.: ograniczone zużycie krwi, krótszy czas hospitalizacji, niższe koszty leczenia powikłań, mniejsze zużycie leków, możliwość pozyskania nowych pacjentów czy po prostu zwiększenie konkurencyjności danej placówki.

Ważne: Chirurgia robotowa pozwala operować pacjentów bardziej precyzyjnie, co wynika przede wszystkim z doskonałej wizualizacji pola operacyjnego.

Na czym polega operacja urologiczna w asyście da Vinci?

Do przeprowadzenia operacji urologicznej w asyście systemu robotycznego da Vinci niezbędne jest wykonanie niewielkich otworów w skórze brzucha pacjenta, przez które wprowadza się następnie ramiona robota. Na jednym ramieniu znajduje się stereoskopowa kamera, dzięki której możliwe jest uzyskanie trójwymiarowego obrazu pola operacyjnego. Podczas zabiegu operator wykonuje ruchy za pomocą konsoli, co odpowiada precyzyjnym manewrom realizowanym przez ramiona urządzenia. W ten sposób lekarz unika ruchów nieintencjonalnych, takich jak np. drżenie rąk.

Ciekawostka: Ramiona robota da Vinci pozwalają na dużo większą ruchomość, a tym samym na swobodniejsze operowanie w wąskiej przestrzeni – w porównaniu do narzędzi stosowanych w ramach tradycyjnych technik.

Specyfika systemu da Vinci:

  • 10-krotne powiększenie pola (zwiększona precyzja),
  • trójwymiarowe obrazowanie (lepsza nawigacja przestrzeni),
  • 7 stopni swobody ruchu narzędzi (lepsze dojście do trudno dostępnych obszarów),
  • matryca full HD i kamera 3D (dokładna wizualizacja oglądanych struktur),
  • eliminacja ruchów nieintencjonalnych operatora, m.in. drżenia rąk.

Operacje urologiczne z wykorzystaniem robota da Vinci

Robotyczna chirurgia urologiczna to jeden z głównych obszarów zastosowania urządzenia da Vinci. Taka forma leczenia zapewnia większą precyzję i mniejszą inwazyjność niż otwarte lub laparoskopowe zabiegi chirurgiczne. W Stanach Zjednoczonych system ten stanowi standard w leczeniu operacyjnym raka prostaty. Ok. 80% zabiegów prostatektomii jest wykonywanych właśnie przy asyście urządzenia da Vinci. Największym profitem płynącym z takiego zastosowania robota jest możliwość usunięcia całej tkanki gruczołu krokowego oraz dostarczenie materiału do dokładnej oceny histopatologicznej.

Czy wiesz, że: W Stanach Zjednoczonych otwarte i laparoskopowe zabiegi wycięcia prostaty stanowią jedynie 13%? Pozostałe 87% dotyczy właśnie operacji z wykorzystaniem systemu da Vinci.

Obszary zastosowania da Vinci w urologii:

  • operacje nowotworów prostaty i pęcherza,
  • inne zabiegi onkologiczne,
  • urologiczne zabiegi małoinwazyjne,
  • prostatektomia radykalna (usunięcie całego gruczołu stercza),
  • limfadenektomia (wycięcie węzłów chłonnych).

Uwaga: Robot da Vinci wspomaga pracę operatora i pozwala na wielokrotne optyczne powiększenie pola operacyjnego. Z kolei dzięki zestawowi zdalnie sterowanych manipulatorów i narzędzi chirurgicznych zagwarantowany zostaje nieograniczony dostęp i maksymalna precyzja ruchów podczas zabiegu – nieosiągalna innymi technikami.

Zalety stosowania robotów chirurgicznych w urologii

W przypadku prostatektomii radykalnej w asyście robota da Vinci pacjent zyskuje nie tylko szanse na pełne wyleczenie raka prostaty, ale i zachowanie pełnej funkcjonalności organizmu, co w bezpośredni sposób wpływa na jego komfort życia. Podobne zalety dotyczą również innych zastosowań opisywanego systemu robotycznego. Niezależnie więc od przyczyn wykorzystania robota chirurgicznego w obszarze urologii takie zabiegi wiązane są przede wszystkim z następującymi korzyściami:

  • mniejsze ryzyko powikłań,
  • dobre wyniki onkologiczne i czynnościowe,
  • dokładność chirurgiczna,
  • skrócony czas hospitalizacji,
  • bezpieczeństwo stosowania.

Warto wiedzieć: Zabiegi urologiczne w asyście robota da Vinci pozwalają na uzyskanie większej precyzji i mniejszej inwazyjności niż otwarte czy laparoskopowe operacje chirurgiczne, podczas których konieczna jest stosunkowo duża ingerencja w ludzki organizm.

Dowody kliniczne i wpływ na jakość życia pacjentów

Badania wykazały realne korzyści czerpane przez pacjentów poddawanych zabiegom urologicznym. Operacje w asyście robota medycznego da Vinci charakteryzują się wysoką czystością onkologiczną. Ponadto, dzięki zastosowaniu w trakcie operacji techniki ochrony nerwów autonomicznych, pacjent szybciej wraca do pełnej zdolności utrzymywania moczu, a także do pełni funkcji seksualnych. Okres rekonwalescencji pozbawiony jest również wielu innych niedogodności doświadczanych przez pacjenta (w porównaniu do innych technik). Operacje przeprowadzone z wykorzystaniem robota chirurgicznego da Vinci pozwalają m.in. na znacznie zredukowanie bólu pooperacyjnego oraz ograniczone ryzyko możliwych powikłań.

Pamiętaj: W przypadku raka prostaty nienaciekającego na okoliczne struktury specjaliści operujący w asyście da Vinci najczęściej są w stanie usunąć cały nowotwór, pozostawiając jedynie zdrowe tkanki.

Przyszłość robotyki w medycynie

Zdaniem wielu lekarzy największą barierą dla rozwoju chirurgii robotycznej w Polsce jest nieprawidłowa wycena procedur medycznych – przykładem jest prostatektomia radykalna, którą uznaje się za skuteczną w leczeniu radykalnym raka gruczołu krokowego. Jednocześnie uznaje się, że rozwój tego obszaru jest nieunikniony, ze względu na dotychczasowe osiągnięcia związane z opisywanym systemem.

Kluczowe korzyści stosowania robota da Vinci

Zastosowanie robota da Vinci, zarówno w obszarze urologii, jak i w wielu innych obszarach medycyny, pozwala na czerpanie szeregu korzyści. Co istotne, profity te dotyczą zarówno samych pacjentów, jak i chirurgów-operatorów oraz ośrodków medycznych inwestujących w systemy da Vinci.

Pacjent:

  • niewielki ból pooperacyjny,
  • mniejsze dawki leków przeciwbólowych,
  • niższy odsetek powikłań,
  • krótszy czas cewnikowania i rekonwalescencji.

Chirurg-operator:

  • większa precyzja uzyskiwana przez chirurga-operatora,
  • swobodniejsze operowanie w wąskiej przestrzeni,
  • brak ruchów nieintencjonalnych, takich jak np. drżenie rąk.

Ośrodki inwestujące w da Vinci:

  • niższe koszty leczenia powikłań,
  • mniejsze zużycie krwi i leków,
  • skrócenie czasu hospitalizacji,
  • zwiększenie konkurencyjności szpitala,
  • możliwość pozyskania nowych pacjentów,
  • wysoki prestiż ośrodka i korzyści wizerunkowe.

Źródła:

  • RAPORT, "Modern Healthcare Institute, Chirurgia robotowa w Polsce.", RAPORT, 2021
  • Stojko R., Staniczek J., "Robotyka w ginekologii", Ginekologia po Dyplomie, 15(6), 15-21, 2013
  • Tewari A., Sooriakumaran P., Bloch D.A., Seshadri-Kreaden U., Hebert A.E., Wiklund P., "Positive surgical margin and perioperative complication rates of primary surgical treatments for prostate cancer: a systematic review and meta-analysis comparing retropubic, laparoscopic, and robotic prostatectomy", European urology, 62(1), 1-15, 2012

Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Urologia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…