Zbyt krótkie wędzidełko prącia – jak je leczyć?

Wędzidełko prącia (łac. frenulum preputi) to cienkie pasmo tkanki łącznej, które rozciąga się od żołędzi, czyli szczytu penisa, do napletka. Napletek jest fałdem skórnym, okrywającym częściowo lub całkowicie żołądź prącia. Zasadniczą funkcją wędzidełka jest zabezpieczenie napletka przed całkowitym odsłonięciem żołędzi w stanie wzwodu. Zdarza się jednak, że wędzidełko jest zbyt krótkie i staje się przyczyną dolegliwości bólowych, najczęściej odczuwanych podczas stosunku. Może dojść także do jego naderwania lub zerwania. Właściwe postępowanie pozwala jednak pozbyć się tego uciążliwego problemu.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Zbyt krótkie wędzidełko prącia może występować od razu po urodzeniu lub też może ulec skróceniu jako konsekwencja urazów i stanów zapalnych, które prowadzą do bliznowacenia i zaburzają w ten sposób elastyczność struktury wędzidełka. Czasem zdarza się jednak, że dochodzi do zerwania wędzidełka prącia o prawidłowej długości - takie sytuacje najczęściej mają miejsce podczas stosunku płciowego. 

Krótkie wędzidełko prącia jest źródłem dolegliwości bólowych, odbierających przyjemność z kontaktów intymnych, a także utrudniających codzienną pielęgnację prącia. Naderwanie czy zerwanie wędzidełka powoduje ogromny ból i czasem dość obfite krwawienie. Dlatego warto wiedzieć, co można zrobić, aby uniknąć tych nieprzyjemnych doznań.

Objawy zbyt krótkiego wędzidełka prącia

  • Ból podczas erekcji
  • Dyskomfort w trakcie stosunku
  • Nadmierne napinanie wędzidełka
  • Ryzyko naderwania lub pęknięcia wędzidełka
  • Krwawienie po pęknięciu wędzidełka
  • Trudności z pełnym odsłonięciem żołędzi
  • Problemy z utrzymaniem prawidłowej higieny

Jak można pozbyć się problemu krótkiego wędzidełka prącia?

W przypadku występowania zbyt krótkiego wędzidełka penisa, które powoduje trudności w odprowadzeniu napletka, należy udać się do lekarza urologa, który zwykle zaleca wykonanie prostego zabiegu chirurgicznego, zwanego frenuloplastyką. Zwykle zabieg podcięcia wędzidełka penisa jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie kilkanaście minut. Polega na odpowiednim nacięciu i następczym zeszyciu wędzidełka prącia w taki sposób, który umożliwi jego wydłużenie. Do zabiegu używa się szwów wchłanialnych, które nie wymagają późniejszego zdjęcia. Nie wymaga też od pacjenta szczególnego przygotowania przed zabiegiem. Jest to obecnie postępowanie z wyboru w przypadku zbyt krótkiego wędzidełka prącia, ponieważ jest metodą skuteczną i chroni przed wystąpieniem powikłań w postaci naderwania lub zerwania wędzidełka.

Uwaga: Frenuloplastyka to zabieg chirurgiczny mający na celu wydłużenie zbyt krótkiego wędzidełka prącia (wędzidełka napletka), które łączy napletek z żołędzią. Celem procedury jest umożliwienie swobodniejszego ruchu napletka, co poprawia komfort pacjenta podczas erekcji i stosunku, zapobiegając bólowi oraz ryzyku naderwania wędzidełka.

Proces gojenia po zabiegu – jak dbać o higienę i uniknąć komplikacji?

Procesy gojenia trwają od jednego do kilku tygodni i w tym czasie warto unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Przewiewna bielizna, wykonana z naturalnych materiałów, pomoże zapobiec nadmiernemu poceniu się, co dodatkowo chroni przed infekcją. Wystąpienie dolegliwości bólowych po przeprowadzeniu zabiegu zwykle nie wymaga stosowania środków przeciwbólowych. Przez około miesiąc konieczne jest jednak zaprzestanie kontaktów seksualnych. Przynajmniej raz po wykonaniu zabiegu warto udać się na wizytę kontrolną, aby specjalista mógł ocenić efekty operacji. Zabieg jest związany z minimalnym ryzykiem komplikacji, jeśli jest wykonywany przez doświadczonego urologa. Warto zatem udać się dobrego specjalisty, którego obdarzymy zaufaniem.

Ważne: Po zabiegu ważne jest, aby przez okres kilku tygodni unikać intensywnego wysiłku fizycznego, nosić przewiewną bieliznę z naturalnych materiałów oraz odbyć kontrolną wizytę u specjalisty.

Jak postępować po zerwaniu krótkiego wędzidełka – gojenie, higiena i kiedy udać się do lekarza?

Jeżeli natomiast już dojdzie do zerwania krótkiego wędzidełka, a krwawienie nie jest zbytnio nasilone, to z wizytą u urologa można się nieco wstrzymać. Istnieje bowiem szansa, że zerwane wędzidełko po zakończeniu procesów gojenia stanie się samoistnie nieco dłuższe. Aby wspomóc odpowiednio procesy regeneracyjne, należy zachować dbałość o higienę i delikatnie odprowadzać napletek w trakcie codziennej kąpieli.

Należy codziennie stosować środek do odkażania ran. Takie postępowanie sprzyja właściwemu gojeniu przerwanych tkanek i może chronić przed dalszym skracaniem się wędzidełka. Ponadto, przez około miesiąc należy powstrzymywać się od kontaktów seksualnych. Jeżeli po wygojeniu się wędzidełko dalej powoduje dyskomfort, należy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia zabiegu, gdyż stan taki grozi kolejnym zerwaniem się wędzidełka. Podobnie jest w przypadku naderwania wędzidełka, bez całkowitego przerwania jego ciągłości - taki stan wymaga interwencji chirurgicznej, ponieważ będzie w dalszym ciągu źródłem bólu i niepotrzebnych frustracji.

Warto wiedzieć: W przypadku zerwania krótkiego wędzidełka, jeśli krwawienie jest niewielkie, można odłożyć wizytę u urologa – wędzidełko może się częściowo wydłużyć po wygojeniu.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Podcięcie wędzidełka prącia

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…