Zwiększenie częstości oddawania moczu, problemy z rozpoczęciem mikcji oraz poczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego - występowanie u mężczyzny wymienionych objawów świadczyć może o powiększeniu gruczołu krokowego. Najczęstsza przyczyna tego stanu to łagodny przerost prostaty: zdaniem Urology Care Foundation, występuje on u nawet 50% mężczyzn w wieku 50-60 lat. Wraz z wiekiem rozpowszechnienie tej jednostki rośnie, po 80. roku życia problem dotyczy nawet 8 na 10 osób z populacji męskiej.
Łagodny przerost prostaty, jak sama nazwa wskazuje, sam w sobie nie stanowi większego zagrożenia dla zdrowia. Nie powinien on być jednak zaniedbywany, zaleganie płynu w pęcherzu powoduje bowiem zwiększoną tendencję do występowania zakażeń układu moczowego, a w skrajnych przypadkach, gdy gruczoł osiągnie bardzo znaczne rozmiary, dochodzić może do całkowitego zablokowania odpływu moczu.
Terapia przerostu prostaty za pomocą zielonego lasera PVP
Objawy w przebiegu powiększenia prostaty wynikają z lokalizacji gruczołu. Otacza on jeden z odcinków cewki moczowej, w związku z czym przerost jego tkanek może blokować drożność dróg wyprowadzających mocz. Celem leczenia jest zmniejszenie objętości gruczołu krokowego.
Jedną z nowszych metod terapeutycznych omawianej jednostki stanowi zielony laser PVP (Photoselective Vaporization of the Prostate). Pierwsze zabiegi z jego wykorzystaniem zaczęto wykonywać w 2002 roku. Polegają one na doprowadzeniu w okolicę przerośniętych tkanek wiązki światła laserowego, pod której wpływem dochodzi do wzrostu temperatury i, ostatecznie, odparowania struktur prostaty. Dzięki właściwemu doborowi parametrów unika się ryzyka uszkodzenia struktur otaczających. Dodatkową zaletą leczenia przerostu prostaty tą metodą jest to, że ryzyko krwawienia przy użyciu zielonego lasera PVP jest zdecydowanie mniejsze niż w przypadku innych technik: ciepło oddziałuje również na naczynia krwionośne, powodując ich zamykanie się.
Używane narzędzia wprowadzane są do wnętrza organizmu poprzez cewkę moczową. Poza elementami generującymi wiązkę laserową, stosowane są także przyrządy umożliwiające obrazowanie okolicy poddawanej zabiegowi. Podczas leczenia przerostu prostaty zielonym laserem PVP pacjent najczęściej podlega znieczuleniu ogólnemu, w niektórych przypadkach stosowane jest znieczulenie podpajęczynówkowe.
Ostateczny skutek zabiegu leczenia prostaty laserem zielonym jest taki sam jak w przypadku innych metod, dostępnych już od dłuższego czasu, jak choćby przezcewkowej resekcji prostaty (TURP). Co zatem odróżnia terapię z wykorzystaniem zielonego lasera PVP od innych technik? Istotne znaczenie ma w tym wypadku skrócenie czasu hospitalizacji. Po trwającym około godziny do trzech zabiegu pacjent zazwyczaj tego samego dnia może powrócić do domu (wymagany jest jedynie kilkugodzinny pobyt w klinice). Zminimalizowanie ryzyka uszkodzenia innych tkanek oraz mniejsze nasilenia krwawienia skutkuje tym, że zakładany po zabiegu cewnik może być usunięty już nawet następnego, czasami po dwóch dniach od zabiegu.
Powrót do codziennej aktywnoości możliwy jest stosunkowo szybko, bo już po około 2-3 dniach. Przez okres około dwóch tygodni należy unikać jednak wykonywania cięższych prac.
Leczenie przerostu prostaty przy pomocy zielonego lasera PVP trwa krócej niż przy wykorzystaniu innych metod. Technika, w związku z minimalnym ryzykiem krwawienia, polecana może być chorym z zaburzeniami krzepliwości krwi oraz tym, którzy przewlekle stosują leki przeciwkrzepliwe.
Opracowano na podstawie: www.medscape.com; www.mayoclinic.org; www.roboticoncology.com; www.greenlightforbph.com; www.urologyhealth.org