Zmniejszenie ryzyka kontuzji sportowej plastrami (kinesiotaping)

Intensywne treningi sportowe nawet na poziomie amatorskim niosą ze sobą ryzyko kontuzji nadwyrężających mięśnie i stawy. Efektywną metodą łagodzenia ich objawów oraz przyśpieszenia rehabilitacji jest kinesiotaping, zwany też plastrowaniem dynamicznym. Odpowiednio naklejona, elastyczna taśma łagodzi bóle, zabezpiecza mięśnie przed przeciążeniem, poprawia ruchomość stawów i krążenie krwi.

Data publikacji
Czas czytania
2 min.

Wprowadzenie plastrowania dynamicznego (kinesiotapingu) jako techniki wspomagającej rehabilitację urazów zawdzięczamy japońskiemu lekarzowi dr Kenzo Kase, który na przełomie lat 70. i 80 XX wieku opatentował i spopularyzował metodę oklejania wybranych fragmentów ciała specjalnymi elastycznymi taśmami (plastrami) nazwanymi Kinesio Tex Gold. Wykonane z bawełny i kleju akrylowego mają grubość i ciężar zbliżony do ludzkiej skóry oraz podobną do niej rozciągliwość na poziomie 130-140%.

Kinesiotaping okazuje się zadziwiajaco skuteczny w terapii i rehabilitacji problemów stawowych i mięśniowych, a do jego podstawowych zalet zaliczyć można:

  • redukcję bólu i nadwrażliwości czuciowej w skórze i mięśniach - naklejona w rejonie dolegliwości taśma delikatne unosi skórę tworząc przestrzeń pomiędzy nią a mięśniami. Powoduje to redukcję napięcia na receptory skórne i zmniejsza odczuwanie bólu
  • korygowanie działania kontuzjowanych mięśni i pozycji stawów - nałożenie taśmy na mięśnie i wokół nich wspomaga ich pracę i zapobiega nadmiernemu napinaniu
  • wytworzenie przestrzeni pomiędzy skóra i mięśniami - poprawia krążenie podskórne i zmniejsza wydzielania płynu limfatycznego, będącego przyczyną obrzęków

Plastry są wodoodporne a dzięki specjalnemu falowemu utkaniu przepuszczają powietrze i mogą być noszone na skórze przez kilka dni, nie odklejając się pod wpływem potu lub kąpieli. Co ważne, nie zawierają w swoim składzie żadnych substancji aktywnych ani leczniczych – ich działanie jest czysto mechaniczne. Ponadto, są hipoalergiczne, nie ograniczają ruchów i rozciągają się tylko na długość. Nie powodują podrażnień ani innych nieprzyjemnych odczuć.

Kinesiotaping stosuje się u pacjentów z:

  • bólami kręgosłupa
  • bólami stawów (np. dolegliwości ze strony stawu kolanowego, barkowego, okolicy nadgarstka, łokieć tenisisty)
  • stanami po skręceniach i zwichnięciach stawów
  • obrzękami i niestabilnością stawów
  • uszkodzeniami mięśni i więzadeł

Jak przebiega procedura plastrowania?

Zabieg powinien być poprzedzony dokładną diagnostyką w celu określenia problemu i zaplanowania odpowiedniego postępowania terapeutycznego. Po ustaleniu przyczyny dysfunkcji fizjoterapeuta przygotowuje plaster (taśmę) poprzez jego odpowiednie przycięcie i wymodelowanie. Skóra przed zabiegiem powinna być czysta i sucha, dzięki czemu plaster będzie trzymał się dłużej.

Nakleja się go w rejonie dolegliwości przy napiętych mięśniach, minimalnie naciągając lub zupełnie luźno. W celu wsparcia mięśni taśma jest aplikowana od przyczepu początkowego do przyczepu końcowego, natomiast w celach rehabilitacyjnych od końcowego do początkowego. Po nałożeniu taśmy trzeba ją rozetrzeć aby uaktywnić reagujący na temperaturę klej. Wskazane jest stosowanie plastrowania przynajmniej godzinę przed aktywnością ruchową lub kąpielą, aby klej uzyskał wymaganą przyczepność.

Kinesiotaping  - ile to kosztuje?

Zabiegi plastrowania dynamicznego od kilku lat zyskują coraz większą popularność także w Polsce i obecnie dostępne są w większości gabinetów rehabilitacyjnych i fizjoterapii. Przykładowy koszt kinesiotapingu wynosi od ok. 20-30 zł do 50 zł za jedną aplikację (Centrum Rehabilitacyjne OpenMed w Wysokiem Mazowieckiem, Rehabilitacja Medyczna Wojtasik w Warszawie, gabinet Reha-Help w Poznaniu).

Inne przydatne linki


Skomentuj ten artykuł

Komentarze (1)

Paulina 8 lata temu

Bardzo ciekawy wpis. Odpowiedz

Akcja
Krok
odyl
Hej,
zaczekaj!
Masz szansę wygrać rower!
Zadbaj o zdrowie. Dołącz do akcji Krokodyl!
Kinesiotaping - plastrowanie dynamiczne

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…