Zapoczątkowane w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku prace badawcze zaowocowały stworzeniem sterowanych komputerowo urządzeń do znieczuleń miejscowych (computer controlled local anasthetic delivery, CCLAD), wykorzystujących możliwość kontrolowania natężenia przepływu środka znieczulającego (anestetyku) przez igłę.
W kolejnych latach pojawiały się urządzenia zapewniające wykonywanie coraz bardziej precyzyjnych i mniej bolesnych znieczuleń miejscowych.
Anaeject – znieczulenie miejscowe kontrolowane komputerowo
Jednym z najnowocześniejszych a jednocześnie najmniejszych i najwygodniejszych do stosowania urządzeń tego typu jest elektroniczna strzykawka Anaeject japońskiego koncernu medycznego Nishika. Składa się z zamkniętego w niewielkiej obudowie cichego silniczka, elektronicznego układu sterowanego mikroprocesorem, baterii oraz przeźroczystego cylindra-strzykawki na środek znieczulający. Możliwość obrotu cylindra wokół własnej osi pozwala na optymalne ustawienie kierunku wkłucia igły zgodnie z jej skosem.
Injekcja anastetyku zostaje zapoczątkowana poprzez przyłożenie przez lekarza palca do dotykowego czujnika, bez konieczności wywierania jakiegokolwiek nacisku. Eliminuje to niekontrolowane ruchy igły, będące najczęstszą przyczyną bólu.
Zależnie od potrzeby urządzenie może pracować w dwóch trybach:
- Auto – prędkość wstrzykiwania środka znieczulajacego stopniowo wzrasta (przez 5 do 15 sekund) aż do wybranego poziomu (niski, średni, wysoki), co zapewnia optymalną dla danego pacjenta szybkość podania środka znieczulajacego.
- Constant – prędkość wstrzykiwania anastetyku jest od początku stała i niezmienna. Program ten jest szczególnie przydatny w przypadku konieczności dodatkowej injekcji.
Dla pełnego bezpieczeństwa silnik urządzenia zatrzymuje się automatycznie po opróżnieniu cylindra-strzykawki ze środkiem znieczulajacym lub w przypadku wykrycia nieprawidłowego nacisku na tłok. Wtedy też włącza się sygnał dźwiękowy informujący o konieczności natychmiastowego zatrzymania injekcji.
Kliniczne zalety eletronicznej strzykawki Anaeject to m.in. możliwość aplikacji każdego rodzaju środka znieczulajacego, brak jakiegokolwiek ucisku podczas wstrzykiwania, likwidacja stresu i napięcia u pacjentów, a także ułatwiony kontakt z młodszymi pacjentami. Ciekawostką jest możliwość odtwarzania przez urządzenie relaksującej melodii w trakcie procedury znieczulania.
Przeprowadzone przez Akademię Medyczną we Wrocławiu badanie ankietowe wykazało, że pacjenci poddani znieczuleniu komputerowemu (CCLAD) ocenili je jako zdecydowanie bardziej komfortowe (65% wskazań) niż znieczulenie metodą klasyczną z zastosowaniem "zwykłej" strzykawki. Podczas wkłuwania igły ból na poziomie 1-2 punktu w skali VAS (ból bardzo słaby, praktycznie nieodczuwalny) zgłosiło 83% pacjentów, a słaby (3-4) w skali VAS) 17% badanych.