W sytuacji, gdy posiadający ubezpieczenie turysta z Polski poniósł koszty leczenia w jednym z państw Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, po powrocie do kraju może starać się o ich zwrot. Nie ma przy tym znaczenia czy podczas pobytu za granicą był w posiadaniu karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).
O refundację kosztów zagranicznego leczenia może starać się każdy, kto jest ubezpieczony w NFZ, zdobył wcześniej zgodę Funduszu na leczenie poza granicą Polski oraz opłacił rachunki wystawione przez zagranicznego świadczeniodawcę. Istotne jest jednak, by mieć świadomość, iż część kosztów nie podlega refundacji i pacjent musi je ponieść – należy opłacić tzw. kwotę współfinansowania, czyli m.in. koszt pobytu w szpitalu.
Refundacja kosztów zagranicznego leczenia
W niektórych przypadkach o zwrot kosztów można wnioskować już w państwie pobytu – dotyczy to m.in. Francji i Belgii. Można również złożyć wniosek wraz z dołączonymi załącznikami po powrocie do Polski we właściwym dla ubezpieczonego Oddziale Wojewódzkim NZF. Złożony poprawnie wniosek jest weryfikowany przez odpowiedni oddział NFZ, który przede wszystkim analizuje uzasadnienie wyjazdu i związane z nim koszty. Procedury wydawania zgody trwają do kilkunastu dni, a ostateczną decyzję wydaje prezes NFZ. Po sprawdzeniu, czy w momencie udzielania świadczeń zdrowotnych dany pacjent był uprawniony do korzystania z nich, oddział NFZ wydaje zgodę na refundację kosztów leczenia. W razie akceptacji wniosku Fundusz zwraca pieniądze za leczenie za granicą, jednak tylko do kwoty, jaką dany pacjent musiałby wydać na analogiczne leczenie w Polsce.
Podczas pobytu za granicą należy skrupulatnie gromadzić wszystkie rachunki i dowody zapłaty – wymogiem koniecznym jest dołączenie ich do wniosku i zwrot kosztów. W razie braku jednego z wymaganych dokumentów pacjent powinien liczyć się z odmową zwrotu kosztów poniesionych za tę konkretną usługę medyczną.
Osobami uprawnionymi do wystąpienia o refundację kosztów zagranicznego leczenia są sami pacjenci ubezpieczeni w NFZ (lub posiadający stosowne poświadczenia wydane przez Fundusz) oraz małżonkowie w ramach czynności zwykłego zarządu. O zwrot kosztów poniesionych za usługi medyczne w zagranicznej placówce mogą wnioskować również przedstawiciele ustawowi w przypadku osób ubezwłasnowolnionych lub dzieci do lat 18, a także spadkobiercy po przedstawieniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku
Źródło: nfz.pl, pokonamraka.pl