Witrektomia jest mikrochirurgicznym zabiegiem wycięcia patologicznych zmian ciała szklistego (łac. corpus vitreum, stąd nazwa zabiegu) – galaretowatej substancji, jaka wypełnia tylną część gałki ocznej – komorę ciała szklistego, nadając jej kształt i chroniąca siatkówkę. Celem zabiegu jest usunięcia zmętniałej soczewki tym bardziej, że bardzo często jest to jedyna szansa na poprawę widzenia. W niektórych chorobach niewykonanie witrektomii w trybie pilnym grozi nieodwracalną ślepotą.
Witrektomia - zabieg ostatniej szansy
Odwarstwienie siatkówki czy krwotoki do ciała szklistego, głównie w przebiegu cukrzycy są wskazaniem do zabiegu witrektomii, jaki oferuje Oddział Okulistyki Centrum Medycznego Dom Lekarski NZOZ w Szczecinie – jedyny prywatny ośrodek na Pomorzu Zachodnim posiadający kompleksową ofertę leczenia wad i chorób oczu. W zakresie chirurgii szklistkowo-siatkówkowej, witrektomia wykonywana jest w warunkach nowoczesnej sali operacyjnej i hospitalizacji, a zabiegi przeprowadza dr n. med. Krzysztof Szmatłoch.
Zmiany ciała szklistego, poprzez szereg manipulacji chirurgicznych w zakresie wnętrza gałki ocznej, operacyjnie usuwają specjaliści KCM Clinic w ramach Oddziału Okulistycznego Centrum Mikrochirurgii, Diagnostyki Obrazowej i Laseroterapii Narządu Wzroku w Jeleniej Górze. Nowoczesna placówka medyczna wyposażona jest w multimedialny blok operacyjny oraz szpital. Zbieg witrektomii wykonywany jest niekiedy w połączeniu z innymi zabiegami, m.in. usunięciem zaćmy czy założeniem plomby wgłębiającej ścianę gałki ocznej. Procedurę przeprowadza specjalista chorób oczu, lek. med. Leszek Joński.
Jednym z wiodących ośrodków okulistycznych w Polsce jest Prywatny Szpital Weiss Klinik w Chorzowie, gdzie mikrochirurgiczny zabieg witrektomii polega na usunięciu ciała szklistego oka oraz niekiedy błon z siatkówki lub jej oblaserowaniu, wykonywanym wg wskazań i stanu klinicznego. Ordynatorem Oddziału Okulistyki dr n. med. Wojciech Myga, chirurg-okulista, ekspert w zakresie leczenia jaskry i zaćmy oraz chirurgii szklistkowo-siatkówkowej. Placówka posiada swoją filię w Gliwicach, z poradnią okulistyczną oraz pracownią i salonem optycznym.
Zmianami chorobowymi ciała szklistego, jakie stanowią wskazania do jego wycięcia, w zakresie chirurgii szklistkowo-siatkówkowej, zajmują się również specjaliści Ośrodka Okulistyki Klinicznej Spektrum, na Oddziale Okulistyki Operacyjnej. Zabieg wykonywany jest w obrębie wnętrza gałki ocznej w znieczuleniu miejscowym, z użyciem mikroskopu operacyjnego i mikrochirurgicznych narzędzi operacyjnych. Specjalistą w dziedzinie chirurgii szklistkowo-siatkówkowej, zaćmy i jaskry jest ordynator II Oddziału Operacyjnego w Klinice Okulistyki AM – dr hab. n. med. Radosław Kaczmarek.
W celu stabilizacji, przywrócenia lub też poprawy funkcji siatkówki, zabiegi w obrębie komory ciała szklistego przewidują wykonanie 3 niewielkich nacięć twardówki, jakie umożliwiają wprowadzenie do wnętrza gałki ocznej narzędzi chirurgicznych i usunięcie zmętnień ciała szklistego, by następnie komorę wypełnić jałowym płynem w celu wymiany na tzw. wtórne ciało szkliste. Tę standardową procedurę realizuje także nowoczesny ośrodek medyczny NZOZ „Święta Monika” w Myszkowie w ramach Okulistyki na Oddziale Chirurgii Jednego Dnia. Specjalistą okulistyki jest dr n.med. Mariusz Fronczek.
Witrektomią i leczeniem chorób siatkówki oka zajmuje się warszawska klinika prof. Jerzego Szaflika – Centrum Mikrochirurgii Oka Laser, gdzie stosuje się leczenie zachowawcze w przypadku zmian degeneracyjnych – AMD, laserowe oraz chirurgiczne m.in. zabiegi witreo-retinalne we wnętrzu gałki ocznej. Witrektomia może być wykonywana w trybie ambulatoryjnym, a diagnostyką, kwalifikacją do zabiegów witrektomii i leczeniem operacyjnym schorzeń tylnego odcina gałki ocznej, zajmuje się dr n. med. Jacek Robaszkiewicz..