Witrektomia jest mikrochirurgicznym zabiegiem, dzięki któremu można wyleczyć niektóre schorzenia siatkówki i patologie ciała szklistego, np. krwotoki, ciała obce, odwarstwienie siatkówki, zapalenie wewnątrzgałkowe czy inne. Zabieg witrektomii można wykonać jednocześnie z zastosowaniem procedury śródoperacyjnej, np. z wszczepieniem lub wymianą soczewki jednoogniskowej lub wieloogniskowej.
Wyleczyć oko
Na zabieg witrektomii z zastosowaniem różnych procedur śródoperacyjnych można umówić się do Śląskiego Ośrodka Leczenia Chorób Oczu znajdującego się w Żorach. Z tych procedur można wymienić nie tylko wszczepienie soczewki z usunięciem zaćmy, ale także podanie DK-liny, laseroterapię siatkówki oraz podanie oleju silikonowego lub gazu. Stosowane są tutaj soczewki jednoogniskowe - Soleco oraz wieloogniskowe - Mplus.Takimi i innymi operacjami zajmuje się tutaj dr n. med. Adam Cywiński, specjalista okulistyki I stopnia od 1997 i II stopnia od 2000 roku. W swojej praktyce lekarskiej specjalizuje się w diagnozowaniu oraz chirurgicznym leczeniu schorzeń siatkówki i ciała szklistego.
W Poznaniu znjaduje się Centrum Okulistyczne Św. Jerzego, gdzie z zakresu operacji okulistycznych przeprowadza się m.in. operacje witrektomii z różnymi procedurami śródoperacyjnymi, wśród których można wymienić śródoperacyjną wymianę soczewki. Ponadto przeprowadza się tutaj operacje zaćmy metodą fakoemulsyfikacji, laseroterapię panretinalną siatkówki czy fotokoagulację otworu siatkówki. Do zespołu specjalistów należy tutaj dr n. med. Anna Lubczyńska, specjalista okulistyki od 2009 roku, która tytuł doktora nauk medycznych uzyskała w 2006 roku. Doszkalała się na wielu kursach i szkoleniach w kraju i za granicą z zakresu m.in. leczenia chorób siatkówki.
Centrum Mikrochirurgii Oka Laser w Warszawie to kolejne miejsce w Polsce, gdzie można udać się na operację witrektomii z zastosowaniem śródoperacyjnej wymiany soczewki. Lekarz za pomocą tego zabiegu wyleczy tutaj schorzenia siatkówki i ciała szklistego, tj. otwory siatkówki, urazy gałki ocznej, stany zapalne czy wylewy krwi do oka. Operatorem jest tutaj dr n. med. Jacek Robaszkiewicz, specjalista okulistyki I stopnia od 1998 i II stopnia od 2002 roku, który specjalizuje się w operacjach witrektomii. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał w 2004 roku.
Na zabiegi chirurgii szklistkowo-siatkówkowej zaprasza także Ośrodek Okulistyki Klinicznej Spektrum mieszczący się we Wrocławiu. Takie zabiegi przeprowadza się tutaj na Oddziale Okulistyki Operacyjnej wraz z procedurami śródoperacyjnym, np. z wymianą soczewki, podaniem oleju silikonowego, podaniem gazu lub z laseroerapią siatkówki. Jednym ze specajlistów jest tutaj dr n. med. Magdalena Koziorowska, specjalista okulistyki (I stopnia od 1975 i II stopnia od 1978 roku), która swoje doświadczenie okulistyczne zdobywała na Oddziale Operacyjnym Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu. W swojej praktyce lekarskiej specjalizuje się m.in. w chirurgii odwarstwienia siatkówki i zaćmie.
Weiss Klinik w Chorzowie to Prywatny Szpital specjalizujący się m.in. w medycynie okulistycznej, z której wykonywane są tutaj operacje okulistyczne, m.in. witrektomia z procedurami śródoperacyjnymi. Wśród tych procedur można wymienić nie tylko wymianę soczewki, ale także podanie specjalnego płynu do ciała szklistego, podanie oleju silikonowego czy mieszaniny gazu i powietrza. Ponadto lekarz przeprowadza tutaj witrektomię z opasaniem gałki ocznej oraz usunięciem zaćmy. Lekarzem tym jest dr n. med. Wojciech Myga, specjalista okulistyki, który posiada wieloletnie doświadczenie zdobyte w latach 1996-2007 w Klinice Okulistyki w Katowicach.
Witrektomii z zastosowaniem śródoperacyjnej wymiany soczewki można także poddać się w Szpitalu Zakonu Bonifratrów Św. Jana Bożego w Łodzi. Wykonywane są tutaj różne rodzaj witrektomii z zastosowaniem procedur śródoperacyjnych, leczących m.in. zwichnięte lub podwichnięte soczewki, błonę nasiatkówkową lub zakrzepy żyły siatkówki. Pacjenci na operacji w Oddziale Okulistyki spotkają się tutaj z dr n. med. Iwoną Laudańską-Olszewską, specjalistą okulistyki od 2008 roku, która tytuł doktora nauk medycznych uzyskała w roku 2005.