Tak właśnie określa się witrektomię, zabieg stosowany w leczeniu schorzeń siatkówki. Przy niektórych chorobach niewykonanie tej operacji grozi nieodwracalną ślepotą. Tzw. zabiegi witreo-retinalne przeprowadza się w celu poprawy funkcji siatkówki. W czasie operacji chirurg wycina ciało szkliste, wypełniające tylną komorę oka. Przed zabiegiem pacjent jest znieczulany miejscowo poprzez pozagałkowe wstrzyknięcie środka znieczulającego, przy wspomaganiu sedacją farmakologiczną.
Po chirurgicznym usunięciu ciała szklistego gałkę oczną wypełnia się substancją przytrzymującą siatkówkę (tzw. endotamponada wewnętrzna). Może być nią jałowy płyn o odpowiednim składzie chemicznym, jałowe powietrze lub mieszanina gazu rozprężającego, która ulegnie później wymianie na płyn wewnątrzgałkowy. Wprowadzaną substancją może być także olej silikonowy, przy czym podanie go będzie wiązać się z ponowną korektą zabiegu (olej nie zmieni się w płyn wewnątrzgałkowy). Operacja trwa od 45 minut do 2 godzin i nie wymaga pozostania w klinice.
Najlepsi specjaliści poprawiania wzroku
Pacjenci, dla których istotna jest zarówno wiedza personelu medycznego, jak i specjalistyczny sprzęt, na pewno docenią klinikę Oftalmika. Mieści się w Bydgoszczy, a jej zespołem kieruje prof. dr med. Józef Kałużny. Przeprowadzaniem witrektomii zajmuje się dr hab. med. Jakub Kałużny, który odbył kilka staży w renomowanych zachodnich klinikach. W 1997 roku doskonalił się w nowojorskim Manhattan Eye, Ear and Throat Hospital, w 1999 roku przebywał w US Army Hospital w Heidelbergu, natomiast w 2005 roku zgłębiał wiedzę w New York Eye and Ear Infirmary.
Kolejnym specjalistą witrektomii jest dr hab. n. med. Marcin Stopa (Centrum Św. Jerzego, Poznań), absolwent Akademii Medycznej w Poznaniu. Umiejętności doskonalił w Niemczech, gdzie z wyróżnieniem uzyskał tytuł doktora nauk medycznych (na Uniwersytecie RWTH Aachen). Wiedzę z zakresu chorób siatkówki pogłębiał w Nowym Jorku (Cornell University), odbył również roczny staż w zakresie chirurgii witreoretinalnej w Durham (Duke University).
Z kolei w Krakowie godna polecenia jest klinika „Centre de la Vision", prowadzona przez lek. med. Iwonę Szendzielorz. Specjalistka jest członkiem renomowanych towarzystw medycznych, wśród których można wymienić Polskie Towarzystwo Okulistyczne oraz European Society of Cataract and Retractive Surgeons. Aktywnie uczestniczy w kongresach naukowych i krajowych i zagranicznych stażach – brała udział w misji humanitarnej „Africa Luz" w Nigrze w 2001 roku, natomiast w 2004 roku odbyła staż chirurgiczny w zakresie chirurgii zaćmy w Clinic Sourdil w Nantes. Do personelu kliniki należy także dr n. med. Marek Rzendkowski, wykonujący witrektomię. Specjalista przeprowadza zabiegi również w chorzowskiej Weiss Klinik.
Witrektomia w polskich klinikach
Podczas planowania zabiegu, warto wziąć pod uwagę kliniki we Wrocławiu. Wrocławski Ośrodek Okulistyki Klinicznej SPEKTRUM, prowadzony przez prof. Marię Hannę Niżankowską, skupia wybitnych specjalistów. Właścicielka placówki to prawdziwy autorytet w dziedzinie okulistyki ze szczególnym uwzględnieniem jaskry. Pracująca z nią dr n. med. Hanna Zając-Pytrus to klinicysta z 20-letnim stażem zawodowym (doskonaliła się m.in. w Niemczech, Anglii i Indiach). Zajmuje się leczeniem skomplikowanych zaburzeń soczewki i wykonywaniem zabiegów odwarstwienia siatkówki i patologii szklistkowo-siatkówkowej.
Drugą godną uwagi kliniką jest Wrocławskie Centrum Okulistyczne, którego dyrektorem jest dr n. med. Jolanta Markuszewska-Żelbromska. Jako pierwszy specjalista we Wrocławiu i jeden z pierwszych w Polsce wykonuje ambulatoryjne zabiegi mikrochirurgiczne, w tym zabiegi przeciwjaskrowe i usuwanie zaćmy metodą fakoemulsyfikacji. W ośrodku przeprowadza się witrektomię i laserowe korekcje wad wzroku.
W Klinice Okulistycznej Vita-Med w Głogowie witrektomię wykonuje się przy użyciu aparatury Constellation. To wielofunkcyjne urządzenie, które precyzyjnie wycina ciałko szkliste oka, a prócz tego jest zintegrowane z aparatem do laseroterapii wewnątrzgałkowej i fakoemulsyfikacji zaćmy. Klinika przyciąga także wykwalifikowaną kadrą medyczną – jej dyrektorem jest lek. med. Jarosław Kachnowicz, absolwent European School for Advanced Studies in Ophthalmology (Universita della Svizzera Italiana Lugano w Szwajcarii). Aparat z laserem Constellation Vision System wykorzystuje również Centrum Medyczne szpitala Angelius w Katowicach.
Jeśli natomiast ktoś woli na zabieg udać się do Warszawy, znajdzie tu niejedną znakomitą placówkę. Godne polecenia jest Centrum Medyczne MAVIT, w którym witrektomię wykonuje dr n. med. Mariusz Kosatka oraz lek. med. Zbigniew Dyda. Tego typu operacje w stolicy przeprowadza również dr n. med. Jacek Sobaszkiewicz z Centrum Mikrochirurgii Oka Laser.