Włókniaki są zmianami rozrostowymi tkanki łącznej sklasyfikowanymi jako nowotwory łagodne o charakterze wrodzonym i mogą pojawiać się w różnym wieku. Workowato zwisające guzki lub narośla niewielkich rozmiarów nie wykazują skłonności do samoistnego ustępowania czy zezłośliwienia. Niezależnie od tego, każda zmiana skórna przed podjęciem zabiegu jej usunięcia wymaga specjalistycznej konsultacji w zakresie jej rozpoznania i metody leczenia.
Fibroma – usuwanie znamion łagodnych
Włókniaki, tłuszczaki, kaszaki, prosaki, które powstają w wyniku urazów, zmian hormonalnych czy predyspozycji genetycznych można usunąć dwoma sposobami: chirurgicznie lub laserowo. Przewagę lasera nad skalpelem wykorzystuje w swojej praktyce lek. stom. Marek Wasiluk, lekarz medycyny estetycznej, ekspert w dziedzinie laseroterapii, usuwając zmiany skórne w miejscach niedostępnych dla skalpela, jak np. powieka. Jak podkreśla, usuwane są tylko zmiany łagodne, które nie niosą ryzyka powikłań nowotworowych i nie wymagają badań HP. Swoje usługi dr Wasiluk świadczy w Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.
Szerokie zastosowanie w dermatologii estetycznej ma laser chirurgiczny CO2, jaki służy do usuwania znamion skórnych, włókniaków czy brodawek i dzięki swojej energii nie pozostawia niemal żadnego śladu. Absorbowane przez tkankę światło powoduje odparowania znajdującej się w niej wody, prowadząc do koagulacji i zapewniając bezkrwawą procedurę. Funkcje super i ultrapuls zabezpieczają przed termicznym uszkodzeniem otaczających zmianę tkanek, zapewniając prawidłowy proces gojenia bez ryzyka blizn. Procedurę w swojej ofercie posiada Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki Elite.
Znamiona, jakie pojawiają się na skórze, jeśli mają charakter wrodzony i są mało estetyczne możemy spróbować usunąć laserem, korzystając z oferty Grupy Lux Med, gdzie laserowe usuwanie włókniaków, narośli skórnych czy niektórych znamion barwnikowych (np. pieprzyków) możliwe jest dzięki zastosowaniu lasera Pearl Fractional. Małoinwazyjny zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym, a czas gojenia zależy od głębokości zmiany. Zabiegi są realizowane odpłatnie w należącej do Grupy Lux Med sieci specjalistycznych przychodni lekarskich Profemed Medycyna Estetyczna.
Laser w medycynie estetycznej, po odpowiednio dobranej długości fali oraz czasu działania, pozwala na usuwanie zmian skórnych z pozostawieniem niewielkiej, prawie niewidocznej blizny. Taka procedura minimalizuje ryzyko uszkodzenia otaczających tkanek, a rana goi się szybko i z reguły bez pozostawienia widocznego śladu. Włókniaki, kurzajnki, brodawki i inne znamiona, laserem CO2 usuniemy również w Gabinetach Medycyny Estetycznej i Laseroterapii Kosmedica, a cena zabiegu obejmuje pojedyncze zmiany na twarzy oraz pojedyncze na ciele. Specjalistą w zakresie laseroterapii jest lek. med. Grzegorz Kołodziejski, dermatolog-wenerolog.
Miękkich, uszypułowanych guzków, zwisających workowato na skórze twarzy lub ciała skutecznie pozbędziemy się w Gabinecie medycyny estetycznej i odchudzania Beauty4ever. Zlokalizowane na szyi, karku w okolicy pach czy powiek, są różnej wielkości. Tu również w zakresie procedury stosowana jest technologia CO2, jaką charakteryzuje szybki efekt końcowy i bezpieczeństwo bez ryzyka ran i poparzeń. Cennik dotyczy jednej zmiany, do pięciu i do dziesięciu włókniaków. W przypadku wrażliwości na ból, stosowane jest znieczulenie maścią Emla.
Otyłość, cukrzyca, zaburzenia natury endokrynologicznej są podstawowymi przyczynami pojawiania się niegroźnych, małych guzków, które nie są bolesne, jednak pod wpływem drażnienia, szczególnie u osób otyłych, może się w nich wytworzyć stan zapalny. Utrzymują się przez całe życie i nie ulegają zezłośliwieniu. Usuwanie włókniaków ma wyłącznie wskazania estetyczne, jakie niezależnie od powodów należy skonsultować z dermatologiem w celu rozpoznania zmiany i dobrania odpowiedniej metody usunięcia. Laserowe zabiegi usuwania włókniaków oraz innych powierzchniowych zmian skórnych świadczy Extravaganza Wy-SPA Urody.