Zabieg wszczepienia soczewki fakijnej wykonuje się na życzenie pacjenta w przypadku wysokiej krótkowzroczności, u osób które mają ustabilizowaną wadę wzroku niemożliwą do skorygowania za pomocą lasera. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest m.in. jaskra, zaćma, choroby infekcyjne oraz starczowzroczność, której soczewki fakijne nie likwidują. Zabieg polega na wprowadzeniu soczewki przez niewielkie nacięcie do tylnej komory oka, w przestrzeń między tęczówką a soczewką własną bez jej usuwania. Procedura jest odwracalna, nie ma także wpływu na centralną część rogówki, w przeciwieństwie do zabiegów laserowych, i to jest główną zaletą metody.
Chirurgiczna korekcja krótkowzroczności przy wykorzystaniu soczewki fakijnej – zabiegi w Katowicach
Chirurgią zaćmy, chirurgią refrakcyjną oraz diagnostyką i leczeniem schorzeń rogówki, w tym mikroskopią konfokalną rogówki, zajmuje się dr n. med. Iwona Rokita-Wala, specjalista okulistyki II stopnia. Na swoim koncie ma kilka tysięcy laserowych zabiegów korekcji wad wzroku. Jest członkiem European Contact Lens Society of Ophthalmologists oraz Polskiego Towarzystwa Okulistycznego (Oddział Śląski) w sekcjach wszczepów wewnątrzgałkowych i chirurgii refrakcyjnej, soczewek kontaktowch, okulistyki dziecięcej i jaskry.
Wszczepienie soczewki fakijnej oferują także specjaliści Centrum Mikrochirurgii Oka, a zabieg jest wykonywany w korekcji wysokiej krótkowzroczności i dalekowzroczności od +10,0 do -23,5 dioptrii. Stosowane w placówce soczewki Artisan (sztywne) lub Artiflex, Artiphlex toric (zwijalne silikonowe) korygują także astygmatyzm i są wszczepiane do komory przedniej oka oraz fiksowane na tęczówce. W przypadku wad do około -10, 0 dioptrii istnieje możliwość zastosowania alternatywnych metod korekcji: PRK z użyciem lasera excimerowego oraz LASIK.
Soczewki fakijne Artisan i Artiflex stosują również specjaliści krakowskiego Centrum Okulistycznego Zooptica, a ich implantowanie dotyczy osób, które z różnych powodów nie zakwalifikowały się do zabiegów chirurgii refrakcyjnej. Zabieg poprzedza wizyta kwalifikacyjna z kompletem badań, a sama procedura trwa kilkanaście minut i jest przeprowadzona w znieczuleniu miejscowym. Przez niewielkie nacięcie soczewkę fakijną wprowadza się do przedniej komory oka, a następnie mocuje się ją na tęczówce bez usuwania soczewki pacjenta.