Soczewki fakijne są przeznaczone dla osób, posiadających dużą wadę wzroku, która nie pozwala im na noszenie odpowiednich szkieł kontaktowych albo uniemożliwia leczenie laserowe. Stosuje się je zwykle przy nadwzroczności, mieszczącej się w przedziale od +4 do +8 dioptrii, krótkowzroczności (przedział od -8 dioptrii do –25 dioptrii) lub astygmatyzmie. Soczewkę fakijną wszczepia się między rogówkę i tęczówkę oka. Procedurę tę poprzedza wykonanie niewielkiego otworku w tęczowce (irydotomia) – ma on zapobiec zbieraniu się płynu za wszczepem. Zabiegowi mogą się poddać wyłącznie pacjenci z ustabilizowaną wadą wzroku, którzy mają ukończone co najmniej osiemnaście lat. Operacja trwa kilkanaście minut, a w jej trakcie zazwyczaj operuje się tylko jedno oko.
Gdzie w Warszawie przeprowadzają zabieg wszczepiania soczewki fakijnej?
Wszczepienie soczewki fakijnej może się odbyć w Centrum Mikrochirurgii Oka Laser. Specjaliści z tej placówki zajmują się diagnostyką oraz leczeniem (także chirurgicznym) narządu wzroku. Przed procedurą wszczepienia soczewki fakijnej oferują pacjentom dokładne badania, w tym UBM oczu, IOL MASTER (biometria laserowa) oraz Confoscan. Do zabiegu wykorzystują oni soczewki AMO Verysise oraz kilka rodzajów soczewek Staar ICL. Ponadto, w placówce przeprowadza się też laserową korekcję wzroku oraz korekcję presbiopii za pomocą wszczepienia soczewki REVERSO.
Zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej może dokonać w swoim gabinecie okulista prof. nadzw. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, która jest członkiem Polskiego Towarzystwa Okulistycznego oraz Amerykańskiej Akademii Okulistycznej. Interesuje się głównie chirurgią refrakcyjną, a także leczeniem operacyjnym zaćmy i jaskry. Jest jednym z pierwszych lekarzy w Polsce, którzy rozpoczęli stosowanie zwijalnych soczewek fakijnych w leczeniu krótkowzroczności. Poza tradycyjnymi zabiegami z użyciem soczewek fakijnych, profesor Grabska-Liberek wykonuje też operację zaćmy metodą fakoemulsyfikacji z zastosowaniem zwijalnej soczewki z filtrem UV.
Osoby, zmagające się z dużą wadą wzroku, mogą się udać do Specjalistycznej Lecznicy Okulistycznej MEGA-LENS. Placówka ta działa od 1995 roku, skupiając się na diagnozowaniu oraz leczeniu chorób oczu, zajmuje się też profilaktyką oraz pomocą ambulatoryjną. Swoim pacjentom oferuje zarówno wszczepienie sztucznej soczewki z jednoczesnym zachowaniem soczewki naturalnej, jak i całkowite zastąpienie naturalnej soczewki sztuczną. Przy mniejszych wadach specjaliści mogą także zaproponować leczenie laserowe.