Zabieg wszycia Esparalu (Disulfiramu) ma zastosowanie w trakcie procesu leczenia choroby alkoholowej, na zasadzie leczenia uzupełniającego inne terapie. Zabieg polega na wszyciu „wszywki alkoholowej” - Esperalu w postaci tabletek (o ich ilości decyduje lekarz), najczęściej w górną część pośladka, i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej trwa około pół godziny. Pacjent nie powinien spożywać alkoholu na przynajmniej 48 godzin przed zabiegiem. Samo wszycie Esperalu nie zmniejsza chęci wypicia alkoholu, ani nie likwiduje problemu uzależnienia od niego, wpływa natomiast dyscyplinująco na osobę uzależnioną, u której po wykonaniu zabiegu występuje obawa przed wypiciem alkoholu, spowodowana licznymi konsekwencjami psychofizycznymi. Po aplikacji „wszywki alhoholowej” wypicie alkoholu może skutkować m.in. utratą wzroku, zaburzeiami świadomości, nieodwracalnymi zmianami w wątrobie, a nawet śmiercią. Lekarzem, wykonującym zabieg wszycia Esperalu, jest chirurg.
Opolskie placówki, mające w swojej ofercie zabieg wszycia Esperalu
Centrum Medycyny Estetycznej i Laserowej Arkadia w Opolu jest placówką, do której można udać się w celu dokonania zabiegu wszycia Esparalu. W placówce tabletki wszywane są w okolicę pośladkową, a w po wykonaniu zabiegu zakładane są szwy, które należy usunąć po upływie ok. 7-10 dni. W ofercie placówki znajdują się także inne drobne zabiegi z zakresu chirurgii, w tym chirurgiczne usuwanie zmian skórnych (brodawki, kaszaki, odciski i modzele) oraz leczenie wrastających paznokci.
Zabieg wszycia Esperalu w Opolu można wykonać także w wielospecjalistycznej placówce MEDREM. Przed dokonaniem zabiegu konieczne jest odbycie wizyty konsultacyjnej z lekarzem specjalistą, w trakcie trwania której lekarz zakwalifikuje pacjenta do zabiegu oraz ustali m.in. ilość tabletek, które mają być wszyte podczas zabiegu.
W ramach działania placówki Medicus w Opolu funkcjonuje Poradnia Chirurgii Ogólnej, w której również można poddać się zabiegowi wszycia Esperalu. Oprócz tego rodzaju zabiegu w ośrodku tym można dokonać także innych zabiegów chirurgicznych, w tym usunięcia drobnych guzów, kaszaków czy włókniaków, pobrania wycinków do badania histopatologicznego a także leczenia ropni i innych stanów zapalnych skóry.