Melanoma malignum – czerniak stanowi około 2% wszystkich zachorowań na nowotwory. Może rozwijać się z komórek barwnikowych naskórka, na podłożu zmian dysplastycznych skóry lub znamion bądź de novo, w niezmienionej skórze. Posiada trudny do przewidzenia przebieg kliniczny. Ponieważ jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z melanocytów i często daje przerzuty, bez czujności onkologicznej może źle rokować.
Czerniak – zwalczyć ryzyko
Wycięcie guzów skóry, w tym czerniaka, z marginesem tkanek zdrowych, z przeszczepem lub bez, oferuje specjalista chirurgii ogólnej i chirurgii onkologicznej – dr hab. n. med. Tomasz Jastrzębski w zakresie prywatnej praktyki w Gdańsku. Procedura obejmuje wycięcie zmiany w znieczuleniu ogólnym, badanie histopatologiczne oraz opiekę pooperacyjną do czasu zdjęcia szwów. Zabiegi i operacje wykonywane są w Gdańsku, m.in. w Szpitalu Swissmed. Dr Jastrzębski jest członkiem European Society of Surgical Oncology i oprócz chirurgicznego leczenia czerniaka, specjalizuje się także w innych nowotworach skóry.
Wszystkie zmiany skórne, które wymagają chirurgicznej interwencji – nowotwory przerzutowe do skóry oraz nowotwory gruczołów łojowych i mieszków włosowych, leczy Gromadziński Zespół Medyczny w Poznaniu. Zabiegi usunięcia czerniaków są tu realizowane także z plastyką. Założycielem kliniki jest specjalista chirurgii plastycznej oraz onkologicznej, lek. med. Artur Gromadziński, członek Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, który oprócz mastektomii i rekonstrukcji piersi, specjalizuje się w usuwaniu nowotworów skóry. Klinika posiada Certyfikat jakości 9001:2008 w zakresie chirurgii plastycznej oraz zabiegów onkologicznych.
Jednym z wiodących europejskich ośrodków w leczeniu chorych na czerniaka skóry jest Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, która powstała w Warszawie, w 1994 r. Leczenie nowotworów w Klinice poza czerniakiem skóry, obejmuje także mięsaki tkanek miękkich i kości. Diagnostyką i leczeniem operacyjnym zmian skórnych, raków skórnych oraz profilaktyką czerniaka, zajmuje się m.in. chirurg onkolog, specjalista II stopnia dr n. med. Maciej Sałamacha, który współpracuje również z prywatną Lecznicą Onkologiczną Onkolmed w Warszawie.
Czerniaka złośliwego lekami, jako pierwszy w subregionie, leczy Oddział Onkologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie przy ul. Bialskiej. Jest to tzw. terapia celowa, skierowana do spełniających określone kryteria genetyczne pacjentów, którą z uwagi na wysokie koszty, refunduje NFZ. Lekiem wykorzystywanym w tym celu jest Zelboref. W zakresie kompleksowego leczenia czerniaka, ośrodek oferuje także leczenie chirurgiczne, w tym biopsję węzła wartownika w leczeniu czerniaka, operacje onkoplastyczne nowotworów skóry oraz tam, gdzie istnieje ryzyko rozsiewu, uzupełniająco stosuje się radioterapię.
"Leczyć bezpiecznie, szybko, przyjemnie" to motto Ośrodka Diagnostyczno-Chirurgicznego Proktosonomed w Lublinie, który w zakresie chirurgii ogólnej i onkologicznej działa tu od 2011 r. W ramach usług Poradni Chirurgii Onkologicznej, placówka oferuje diagnostykę przedoperacyjną nowotworów skóry oraz kwalifikację do leczenia klinicznego łagodnych i złośliwych zmian skórnych m.in. typu czerniak. Zabiegi przeprowadza właściciel Ośrodka, chirurg, proktolog i onkolog, dr n.med. Adam Jamroż, laureat Certyfikatu Zaufania Pacjentów „Laur Pacjenta” w kategorii proktologia, chirurgia ogólna i onkologia w ramach Ogólnopolskiego Plebiscytu Medycznego.
Chirurgiczne usunięcie czerniaka złośliwego wraz z odpowiednio dużym marginesem tkanek, oferuje Szpital św. Rafała w Krakowie, co poprzedza badanie dermatoskopowe oraz histopatologiczne. W razie rozpoznania czerniaka i przerzutów, pacjent kierowany jest na odpowiednie leczenie onkologiczne. Zespół Poradni Onkologicznej tworzy m.in. prof. nadzw. dr hab. n. med. Piotr Skotnicki oraz dr n. med. Jacek Tabor. Szpital jest jedną z najnowocześniejszych placówek w Europie i należy do Grupy Scanmed Multimedis. W 2013 r. został laureatem I miejsca w rankingu Rzeczpospolitej "Bezpieczny Szpital".