Czerniak jest nowotworem skóry, błon śluzowych i błony naczyniowej oka oraz jednym z najgroźniejszych zmian złośliwych, jakie mogą zaatakować człowieka. Jedną z metod leczenia czerniaka skóry jest jego wycięcie wraz z marginesem zdrowych tkanek - ich ilość uzależniona jest od wielkości raka: w przypadku czerniaków dwumilimetrowych lekarz wycina 1 centymetr zdrowej skóry, natomiast przy grubszych niż dwa milimetry - 2-3 centymetry zdrowej skóry. Wycięte fragmenty skóry chirurg zastępuje przeszczepem zdrowych tkanek lub przesuniętymi płatami skórnymi. Nieodłącznym elementem takiej operacji jest także usunięcie powięzi powierzchniowej oraz w razie potrzeby regionalnych węzłów chłonnych czy tzw. węzła wartowniczego, umiejscowionego na drodze do najbliższych naczyń chłonnych biegnących od guza.
Chirurgiczne leczenie czerniaka złośliwego z przeszczepem skóry w ofercie polskich ośrodków chirurgii onkologicznej
Zabieg usunięcia czerniaka skóry z przeszczepem skóry przeprowadzany jest w Opolskim Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego na Oddziale Chirurgii Onkologicznej. Pacjent, chorujący na czerniaka złośliwego, jest tutaj także otaczany kompleksową opieką pooperacyjną w Przychodni Chirurgii Onkologicznej, gdzie wykonywane są badania profilaktyczne oraz monitorowany jest przebieg pooperacyjny.
Wycięcie czerniaka skóry z przeszczepem skóry oferowane jest również przez Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Placówka ta na Oddziale Chirurgii Onkologicznej przeprowadza także zabiegi z zakresu chirurgii układu chłonnego, chirurgii nowotworów tkanek miękkich i nowotworów wargi oraz chirurgii nowotworów tarczycy. Po wycięciu czerniaka skóry natomiast wykonywana jest tutaj identyfikacja węzła wartownika.
Lekarzem, zajmującym się leczeniem chirurgicznym czerniaka wraz z transferem skóry, jest dr hab. n. med. Tomasz Jastrzębski, chirurg ogólny (specjalizacja I stopnia w 1992 i II stopnia w 1997 roku) oraz chirurg onkologiczny (specjalizacja II stopnia od 2000 roku), przyjmujący swoich pacjentów na terenie Gdańska. Swoje doświadczenie z przeprowadza operacji onkologicznych zdobywał zarówno w Polsce, jak i za granicą - w Klinice Chirurgii Onkologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku, w Clinica Chirurgica Generale w Florencji we Włoszech (lata 1994 i 1996) czy w The Netherlands Cancer Institute Antoni van Leeuwenhoek Hospital, Amsterdam w Holandii (rok 1998). Jest polskim prekursorem w zabiegu biopsji węzła wartowniczego w przypadku czerniaka skóry, który to zabieg opisał w publikacji naukowej wydanej w 1996 roku.