Leczenie chirurgiczne jest podstawową metodą terapii w przypadku nowotworu nerki, a jej wycięcie wykonywane jest w sytuacji, gdy wielkość guza bądź jego lokalizacja nie pozwalają na jego usunięcie wraz z marginesem zdrowej tkanki i zaoszczędzeniem organu. Technika laparoskopowa wykorzystywana w urologii, dzięki wideooptyce pozwala na pełną kontrolę zabiegu na monitorze i doskonały wgląd w miejsce operacji, a z racji małej inwazyjności procedury – na skrócenie czasu rekonwalescencji po leczeniu.
Nefrektomia laparoskopowa
Laparoskopowe usunięcie nerki całkowite lub częściowe oraz usunięcie nerki proste to niektóre zabiegi jakie w Chorzowie oferuje Śląskie Centrum Urologii Urovita, którego Ordynatorem jest dr n. med. Andrzej Szurkowski, chirurg, specjalista urolog. Nowoczesna placówka o profilu urologicznym działa w pełnym zakresie terapeutycznym, chirurgicznym (standardem są operacje endoskopowe) oraz diagnostycznym, oferując ponadto rehabilitację urologiczną. Oddział wyposażony jest w salę pooperacyjną z bezpośrednim nadzorem pielęgniarskim i lekarskim.
Techniki laparoskopowego leczenia schorzeń układu moczowo-płciowego wzbogacają armamentarium Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie od 2009 r., kiedy to usunięto marską nerkę, a rok później wykonano dwie laparoskopowe nefrektomie radykalne ze wskazań onkologicznych. Od tego czasu stałą ofertą placówki są m. in. małoinwazyjne operacje otrzewne i przezotrzewne, m. in. laparoskopowa nefrektomia z powodu guza, marskości nerki czy jej nieczynności i przygotowywania do przeszczepu ze wskazań transplantologicznych.
Nefrektomia, jak również całkowite jednostronne wycięcie nerki i wycięcie nerki proste laparoskopowo to oferta Oddziału Urologii Szpitala Bielańskiego w Warszawie, jaka obejmuje ponadto wycięcie nerki radykalne z wycięciem lub pozostawieniem nadnercza i regionalnych węzłów chłonnych z powodu guza. Kierownikiem Oddziału jest dr n. med. Piotr Kryst, specjalista urolog. Oprócz nowotworów układu moczowego, do szczególnych specjalizacji Oddziału zaliczają się również choroby gruczołu krokowego, kamica moczowa oraz męska niepłodność.
Bydgoski Szpital Świętego Łukasza, jaki oferuje wielospecjalistyczną opiekę medyczną nastawioną na małoinwazyjne techniki zabiegowe w dziedzinie m. in. urologii, to pierwsza w Polsce jednostka, gdzie wykonywane są zbiegi laparoskopowe w technice trójwymiarowej 3D. Szpital dysponuje nowoczesną technologią Olympus NBI do wczesnego wykrywania zmian nowotworowych układu moczowego. Cennik Urologii obejmuje usunięcie nerki m. in. z powodu nowotworu techniką zarówno laparoskopową, jak i klasyczną.
Zabieg usunięcia chorej nerki w sposób klasyczny – techniką otwartą, laparoskopowo bądź retroperitoneoskopowo wykonuje Kierownik Oddziału Urologii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Włocławku, lek. med. Artur Białeta, specjalista urolog, FEBU. Oddział specjalizuje się w leczeniu schorzeń układu moczowo-płciowego kobiet i mężczyzn, a w przypadku raka nerki leczy się go również m. in. techniką laparoskopowego usunięcia guza nerki z pozostawieniem nerki. Swoje konsultacje we Włocławku świadczy również w NZOZ Szpital Specjalistyczny Barska.
W należącym do gdańskiej Spółki leczniczej Copernicus Klinicznym Oddziale Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed, profil wykonywanych zabiegów obejmuje m. in. chirurgię małoinwazyjną (wideochirurgię), w tym częściowe lub całkowite usunięcie nerki, również w ramach wideochirurgii onkologicznej. Usunięcie m. in. nerki należy także do wideochirurgii jednoportowej SPS oraz retroperitoneoskopowych (zaotrzewnowych) wideochirurgicznych zabiegów urologicznych. Kierownikiem Oddziału jest prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna.