Wycięcie pęcherzyka żółciowego wymaga uprzedniego odseparowania pęcherzyka od otaczających go narządów poprzez podwiązanie przynależnych do niego naczyń krwionośnych oraz przewodu pęcherzykowatego. Operacja ta jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, a jej realizacja z zastosowaniem metody klasycznej, wiąże się z koniecznością wykonania pionowego lub skośnego nacięcia w górnej części brzucha pacjenta. Po operacji w jamie brzusznej chorego zostaje umiejscowiony dren, którym mogą wypływać gromadzące się po zabiegu płyny. W związku z tym, konieczne jest by pacjent pozostał na kilka dni w szpitalu.
Usunięcie pęcherzyka żółciowego metodą klasyczną w Polsce
W Kielcach zabieg operacyjnego usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą tradycyjną można wykonać w Klinice Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. W swojej codziennej pracy lekarze w niej zatrudnieni wykorzystują aparat LigaSure oraz nóż ultradźwiękowy. Klinika ta otrzymała nominację, jako Ośrodek Referencyjny Szkolenia podstawowego w zakresie Wideochirurgii.
Cholecystektomię można także wykonać w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie. Ośrodek ten posiada wdrożony zintegrowany system zarządzania zgodny z normami ISO 14001 oraz PN-N 18001. W czerwcu 2014 jednostka ta otrzymała również certyfikat „Szpital bez bólu”. Szpital posiada szeroki zakres usług medycznych, m.in. wycięcie pęcherzyka żółciowego metodą klasyczną lub laparoskopową oraz usunięcie wyrostka robaczkowego.
W Warszawie zabiegi usunięcia pęcherzyka żółciowego wykonuje dr n. med. Piotr Kalinowski, specjalista w zakresie chirurgii. Jest on absolwentem Akademii Medycznej w Warszawie. Swoje doświadczenie zdobywał w Klinice Chirurgii Ogólnej Naczyniowej i Transplantacyjnej Szpitala Klinicznego w Warszawie oraz w Centrum Medycznym Enel-med również zlokalizowanym w stolicy. Specjalizuje się on w laparoskopowej oraz otwartej cholecystektomii, w operacjach przepukliny-pępkowej i zabiegu wycinania wyrostka robaczkowego.
Leczeniem operacyjnym pęcherzyka żółciowego w Skawinie zajmuje się dr n. med. Tomasz Cegielny, specjalista chirurgii ogólnej. Ukończył on Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie na Wydziale Lekarskim. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywał w Klinice Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz podczas odbywania zagranicznych staży w Leiden University Medical Centre w Holandii i w Leuven University Hospital w Belgii.
Zabieg cholecystektomii metodą klasyczną można przeprowadzić również wykonać w SCANMED Szpital św. Rafała w Krakowie. W 2013 placówka ta zajęła I miejsce w Rankingu Najlepszych Szpitali gazety Rzeczypospolitej w kategorii „Najlepszy szpital w województwie małopolskim”. Placówka otrzymała także certyfikat Miejsca Przyjaznego Maluchom, a sposób jej funkcjonowania bazuje na zintegrowanym systemie zarządzania powstałym w oparciu o normy ISO 9001 oraz ISO 27001.
W Łodzi na zabieg cholecystektomii można wybrać się do prywatnego gabinetu lek. med. Urszuli Pawlak będącej specjalistą chirurgii ogólnej. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała ona w Klinice Chirurgii Endokrynologicznej i Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jest autorką artykułu „The value of harmonic scalpel, Ligasure -system, electrocagulation and classical technique of hemostatis in thyroid surgery - termographic, histological and clinical study”.