Śledziona jest organem, którego funkcje (np. magazynowanie krwi i usuwanie zużytych krwinek) mogą być zastąpione przez inne narządy, dlatego w przypadku jej schorzenia, wycięcie nie wpływa negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Zabieg chirurgiczny usunięcia śledziony techniką laparoskopową, czyli splenektomia, polega na wykonaniu kilku nacięć w ścianie brzucha, poprzez które chirurg wprowadza laparoskop. Do brzucha tłoczony jest gaz (dwutlenek węgla), dzięki czemu dostęp do śledziony jest łatwiejszy. Po usunięciu śledziony lekarz usuwa gaz z brzucha oraz zaszywa nacięcia. Śledzionę wycina się z powodu sferocytozy (wrodzona niedokrwistość), nabytej niedokrwistości hemolitycznej, autoimmunologicznej małopłytkowości czy schorzeń mieloproliferacyjnych. Głównym objawem, wskazującym na chorobę śledziony, jest jej powiększenie oraz nieprawidłowe wyniki badań z krwi, np. małopłytkowość.
Laparoskopowe wycięcie śledziony u polskich chirurgów
Operacja usunięcia śledziony metodą laparoskopową oferowana jest przez II Katedrę i Klinikę Chirurgii Ogólnej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Techniką laparoskopową przeprowadzane są tutaj także inne operacje z zakresu jamy brzusznej w przebiegu chorób łagodnych oraz nowotworów takich narządów, jak:przełyk, żołądek, jelito cienkie i grube, a także wątroba. Ponadto operacje w obrębie jamy brzusznej przeprowadzane są w klinice także za pomocą chirurgii otwartej.
Laparoskopową splenektomię na terenie Poznania przeprowadza dr n. med. Aleksander Sowier, chirurg ogólny (specjalizacja II stopnia od 1994 roku), który w takich zabiegach doświadczenie zdobywał na Oddziale Chirurgii Ogólnej, Minimalnie Inwazyjnej i Urazowej Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Lekarz ten z innych operacji techniką laparoskopową wykonuje również wycięcie pęcherzyka żółciowego, wycięcie torbieli wątroby, resekcję wybranych zmian ogniskowych wątroby oraz wycięcie wyrostka robaczkowego.
Wycięcie śledziony laparoskopowo to zabieg chirurgiczny, któremu pacjent ze schorzeniem śledziony może poddać się na Oddziale Chirurgii Ogólnej Głogowskiego Szpitala Powiatowego w Głogowie. Placówka ta z zakresu operacji śledziony oferuje pourazowe wycięcie śledziony oraz wycięcie tego narządu z powodu zaawansowanych miejscowo procesów nowotworowych. Ponadto przeprowadzane są tutaj operacje wyrostka robaczkowego, resekcje trzustki czy żołądka (całkowite lub częściowe).