Czym jest wolumetria twarzy?
Z wiekiem skóra staje się coraz mniej elastyczna, a utratę sprężystości widać szczególnie w okolicy żuchwy czy policzków. To właśnie te partie twarzy często poddaje się wolumetrii, czyli modelowaniu za pomocą wypełniaczy. Efekt liftingu uzyskuje się tu bez użycia skalpela. Zabieg pozwala dodać objętości w wybranych obszarach, np. tam, gdzie z wiekiem pojawiły się pewne ubytki. Wolumetrię wykonuje się jednak nie tylko na linii żuchwy czy policzkach. Procedura może objąć także brodę, okolice skroni i nosa. Do wypełniania używa się żelowych preparatów z mocno usieciowanym kwasem hialuronowym, który utrzymuje się w organizmie dłużej niż kwas słabiej usieciowany. Od innych substancji odróżnia je ponadto większą gęstość – a co za tym idzie – plastyczność, która pozwala na modelowanie skóry po wstrzyknięciu wypełniacza.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Wolumetria twarzy to zabieg przeznaczony przede wszystkim dla osób, które chciałyby:
- wymodelować okolice policzków lub brody
- uwydatnić kości policzkowe
- wypełnić zagłębienia powstałe w okolicach skroni
- skorygować linię żuchwy
- skorygować owal twarzy
Lista przeciwwskazań do procedury jest dość krótka, ponieważ kwas hialuronowy jest substancją dobrze tolerowaną przez organizm. Pacjentów dyskwalifikują m.in.: okres ciąży i karmienia piersią, aktywne stany zapalne w organizmie, niekontrolowane choroby przewlekłe (cukrzyca, nadciśnienie tętnicze), czynne choroby nowotworowe oraz okresy zaostrzenia niektórych schorzeń autoimmunologicznych. Przeciwwskazaniem bezwzględnym jest ponadto nadwrażliwość na jakikolwiek składnik wstrzykiwanego preparatu oraz tendencja do blizn przerostowych.
Przebieg wolumetrii twarzy
Jeszcze przed zabiegiem konieczna jest tak zwana kwalifikacji. Podczas konsultacji lekarz wyklucza przeciwwskazania do procedury i omawia z pacjentem oczekiwane przez niego rezultaty.
Sam zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania, dlatego można wykonać go bezpośrednio po kwalifikacji. Mimo iż wolumetria twarzy nie jest bolesna, może towarzyszyć jej uczucie dyskomfortu, dlatego w razie potrzeby warto poprosić specjalistę o zastosowanie kremu znieczulającego. Po wprowadzeniu wypełniacza w głąb określonych wcześniej partii skóry, lekarz może dodatkowo przeprowadzić masaż – pomaga to w równomiernym rozmieszczeniu podanej substancji.
Zalecenia pozabiegowe
Po wolumetrii twarzy może dojść do zaczerwienienia w miejscu iniekcji. Niepokoić nie powinien także lekki obrzęk oraz drobne zasinienie. Przez kilka dni pacjent może odczuwać lekki ból i mieć wrażenie rozpierania w okolicy poddanej zabiegowi. Niektórzy porównują to do uczucia ciała obcego.
Co ważne, tuż po zabiegu można powrócić do codziennych czynności, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach:
- przez 12 pierwszych godzin nie wolno nakładać makijażu
- przez 3 dni trzeba unikać wysiłku fizycznego oraz pływania
- przez 2 tygodnie nie należy korzystać z sauny i łaźni parowej
Wolumetria twarzy – efekty
Pierwsze efekty tak zwanego liftingu wolumetrycznego twarzy są widoczne bezpośrednio po zabiegu, jednak na ostateczne rezultaty trzeba poczekać około 2 tygodnie. Efekty utrzymują się od roku do nawet 18 miesięcy. Po tym czasie kwas hialuronowy ulega biodegradacji, czyli rozpadowi do cząsteczek dwutlenku węgla i wody.
FAQ, czyli najczęstsze pytania o wolumetrię twarzy
Jaka jest cena wolumetrii twarzy?
Koszt zabiegu wolumetrycznego jest uzależniony m.in. od tego, jak duży obszar skóry będzie mu poddawany. Dla przykładu, za wolumetrię brody trzeba zapłacić średnio 1300 zł. Wolumetria policzków jest nieco droższa – jej średnia cena to około 1400 zł.
Czy po wolumetrii twarzy mogą wystąpić powikłania?
Mimo iż podczas zabiegu dochodzi do przerwania ciągłości naskórka, wolumetria twarzy jest uznawana za procedurę bezpieczną. Ważne jest jednak, aby była wykonywana w renomowanym gabinecie przez doświadczonego specjalistę.
W jakim wieku można poddać się wolumetrii twarzy?
Wolumetria twarzy to zabieg, któremu można poddać się w każdym wieku. Choć procedura ma za zadanie odmłodzić wygląd pacjenta, skorzystać z niej mogą także młode osoby, które chciałyby uwypuklić określone części twarzy, np. policzki.
Czy wolumetria twarzy boli?
Wolumetria twarzy jest procedurą bezbolesną – w jej przypadku mówi się raczej o pewnym dyskomforcie. Osoby wrażliwe na ból mogą poprosić o zastosowanie kremu znieczulającego.
Ile ml preparatu zużywa się podczas wolumetrii twarzy?
Ilość preparatu zależy od tego, jak duży obszar twarzy podlega modelowaniu. Przy wolumetrii brody zwykle zużywa się około 1 ml substancji. Policzki wymagają zastosowania od 1 do 2 ml produktu, zaś żuchwa – 2-3 ml.
Wolumetria twarzy przed i po – zdjęcia
Chcesz zobaczyć jak wygląda twarz po zabiegu wolumetrii? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych pacjentów przed i po procedurze.
Źródła:
- K. Kakareko, "Modelowanie wypełniaczami twarzy (terapia wolumetryczna)", Podstawy Medycyny Estetycznej. Podręcznik dla studentów kosmetologii, 51-53, Białystok, 2014, ISBN: 978-83-937785-4-6
- red. wyd. pol. L. Majewska, "Wypełniacze - ilustrowany przewodnik kliniczny", Warszawa, 2018, ISBN: 978-83-85700-99-9
- P. Styczeń, "Wolumetria twarzy" (docplayer.pl), Uroda i Medycyna
4.4/5 (opinie 30)