Rekonstrukcja błony bębenkowej (nazywana także myringoplastyką) wykonywana jest w przypadku perforacji części głównej ucha środkowego. Źródłem pęknięcia błony bębenkowej może być zapalenie ucha środkowego lub uraz, który powstał np. po uderzeniu w głowę czy podczas nurkowania. W celu zdiagnozowania uszkodzenia w obrębie ucha środkowego lekarz przeprowadza wideoskopię. Myringoplastyka polega na odbudowaniu błony bębenkowej za pomocą m.in. fragmentów chrząstki małżowiny usznej albo mięśnia skroniowego. Małe urazy leczone są przez przewód słuchowy, a duże zmiany metodą zauszną. Zabieg przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu ogólnym.
Gdzie udać się na zabieg rekonstrukcji błony bębenkowej?
Dr hab. n. med. Kazimierz Niemczyk, specjalista z zakresu otolaryngologii oraz audiologii i foniatrii, wykonuje zabieg myringoplastyki w Warszawie. Zajmuje się także m.in. chirurgią endoskopową ucha środkowego i podstawy czaszki oraz wszczepianiem implantów ślimakowych i ucha środkowego. W latach 1996 - 1997 był stypendystką Rządu Francuskiego. Jest autorem oraz współautorem wielu publikacji nt. otolaryngologii, w tym "Otolaryngologii klinicznej" oraz "Algorytmu postępowania w przewlekłym wysiękowym zapaleniu ucha środkowego u dzieci". Należy do Exevutive Committe of European Skull Base Society.
Usługi z zakresu rekonstrukcji błony bębenkowej w Krakowie świadczy lek. med. Mateusz Gasiński, który ukończył specjalizację otolaryngologiczną. W zakresie zabiegów mikrochirurgicznych przeprowadza także tympanopunkcję zwykłą i z drenażem wentylacyjnym jam bębenkowych oraz operacje radykalne zmodyfikowane ucha środkowego. Ponadto zajmuje się leczeniem endoskopowym m.in. perforacji błony bębenkowej oraz ostrych i przewlekłych stanów zapalnych ucha środkowego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Otolaryngologicznego Chirurgów Głowy i Szyi.
Na zabieg rekonstrukcji błony bębenkowej we Wrocławiu można zgłosić się do prof. dr hab. n. med. Lucyny Pośpiech, specjalisty otolaryngologa. Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej we Wrocławiu. Doświadczenie zawodowe zdobywała na stażach zagranicznych w Würzburgu, Sztokholmie czy Hanowerze, gdzie specjalizowała się w mikrochirurgii ucha. Do głównych zainteresowań medycznych prof. Pośpiech należy m.in. diagnostyka i leczenie uszkodzeń słuchu, szumów usznych oraz otologia.