Czasowe zamknięcie punktów łzowych z zastosowaniem kolagenowych zatyczek, umieszczonych we wszystkich czterech ujściach kanalików łzowych, jest alternatywą chirurgicznego przyżegania śluzówki kanalika. Obydwie procedury wykonywane są w ciężkich przypadkach zespołu suchego oka (suche zapalenie rogówki i spojówki) bądź u pacjentów, u których podawanie preparatu sztucznych łez nie przyniosło efektu. Stosowane zatyczki zwykle usuwa się po tygodniu, a w przypadku poprawy przeprowadza się zabieg trwałego zamknięcia przy użyciu zatyczek z silikonu bądź za pomocą koagulacji termicznej lub laserowej.
Zabiegowe leczenie zespołu suchego oka metodą zamknięcia punktu łzowego
Zatyczki hydrożelowe Form-Fit to oferta Prywatnego Gabinetu Okulistycznego Centrum Okulistyczno-Laserowe Piotr Sobolewski w Białymstoku, a cennikiem objęte jest założenie jednej zatyczki punktu łzowego w jednym oku. Zabieg poprzedza kwalifikacja wraz z kompleksem badań dwojga oczu. Czasowe zatyczki stosowane są tu nie tylko do okluzji kanalików łzowych, ale także przed i po zabiegach korekcji laserowej (TransPRK , FemtoLASIK, PresbyMAX) z użyciem laserów excimerowych, w czym specjalizuje się placówka.
Zabieg zamknięcia punktu łzowego zatyczką należy również do oferty wrocławskiego Ośrodka Okulistyki Klinicznej Spektrum. Procedura realizowana jest w ramach drobnych zabiegów ambulatoryjnych, podobnie jak elektrokoagulacja punktu łzowego (jedno oko) czy udrażnianie – płukanie i sondowanie dróg łzowych. Działalność zabiegowa Ośrodka obejmuje również planowe leczenie operacyjne (zaćma, operacje siatkówkowo-szklistkowe, zez), korekcje wad wzroku m. in. z zastosowaniem technologii Excimer Laser Allegretto Wave™ czy ortokorekcję.
Zatyczki Form Fit w zabiegu zamknięcia punktu łzowego są także stosowane w Ośrodkach Chirurgii Oka Prof. Zagórskiego, a należący do nich oddział w Nałęczowie, w 2002 r. został uznany w rankingu Rzeczypospolitej za najlepszy niepubliczny szpital w Polsce. Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Zagórski, specjalista I i II stopnia z zakresu okulistyki jest m. in. członkiem Academia Ophthalmologica Internationalis oraz jednym z 52 członków Europejskiej Akademii Okulistyki, a jego główne zainteresowania kliniczne to choroby rogówki i powierzchni oka oraz jego patologie.