Wypadanie włosów - czy to już łysienie?
Człowiek traci codziennie od 50 do 150 włosów - liczba ta jest indywidualna i norma dla każdej osoby może być inna, dlatego średnio przyjmuje się, że jest to około 100 włosów na dobę. Stan ten jest ściśle związany z cyklem życia włosa. W normalnych warunkach około 90% włosów jest w fazie wzrostu, a pozostała ich część w fazie spoczynku. Gdy te ostatnie wypadają, są zastępowane nowymi. Przyjmuje się, że proces fizjologicznej utraty włosów jest niezauważalny.. Gdy jednak coraz więcej pojawia się ich na szczotce, gdy zapychają odpływ po myciu i wypadają dziesiątkami podczas suszenia suszarką, to znak, że mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów.
Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele: długotrwały stres, niedobór witamin i składników mineralnych, przyjmowanie niektórych leków czy zaburzenia hormonalne to tylko kilka powodów, dla których tracimy ich zbyt wiele. Właśnie dlatego punktem wyjścia w diagnostyce tego złożonego problemu powinny być szeroko zakrojone badania krwi oraz szczegółowy wywiad lekarski dotyczący m.in. obecnego stanu zdrowia, aktualnie przyjmowanych leków, przebytych operacji czy stosowanej diety. Co jednak, gdy parametry pozostają w normie, a włosów na głowie ubywa w zastraszającym tempie? Gdzie przebiega cienka granica między nadmiernym wypadaniem włosów a łysieniem?
Rodzaje łysienia
Ze względu na wieloczynnikowość problemu nadmiernej utraty włosów wyróżnia się kilka rodzajów łysienia, które omówione zostały poniżej.
Łysienie androgenowe u mężczyzn
Charakterystyczna dla łysienia androgenowego jest utrata włosów zaczynająca się od kątów czołowo-skroniowych. Z początku niewielkie zakola pogłębiają się coraz bardziej , a z czasem na głowie zostaje jedynie wąski pas włosów - z tyłu i po bokach.
Łysienie androgenowe jest skutkiem nadmiaru DHT (dihydrotestosteronu) - pochodnej testosteronu. Mieszki włosów rosnących w okolicy zakoli, szczytu głowy oraz tonsury są na niego wrażliwe, dlatego jeśli jest go zbyt dużo, dochodzi do nadmiernego wypadania włosów. W przebiegu tego typu łysienia całkowita utrata włosów jest niemożliwa, ponieważ mieszki znajdujące się w dolnych partiach skroni oraz potylicy nie posiadają receptorów dla DHT.
Łysienie androgenowe u kobiet
Co ciekawe, łysienie u kobiet również może występować na tle androgenowym. Dochodzi do niego wskutek zaburzeń hormonalnych, a dokładnie zbyt dużego stężenia androgenów lub zbyt małej ilości hormonów żeńskich we krwi. Objawy żeńskiego łysienia androgenowego u są takie same, jak u mężczyzn, z tym że włosy wypadają najczęściej z okolicy czołowo-ciemieniowej.
Łysienie telogenowe
Łysienie telogenowe pojawia się wtedy, gdy zbyt duża liczba włosów na głowie przechodzi w fazę spoczynku (telogenu). W odróżnieniu od innych typów łysienia, nie dochodzi tu do stanu zapalnego czy uszkodzenia mieszków włosowych. A zatem jakie są przyczyny takiej sytuacji?
Na liście najczęściej występujących przyczyn łysienia telogenowego znajdują się:
- silny stres;
- uraz lub operacja;
- choroby skóry (np. łojotokowe zapalenie skóry głowy);
- poród i związane z nim wahania hormonalne;
- brak żelaza lub witamin z grupy B w diecie;
- przyjmowanie niektórych leków (np. przeciwpadaczkowych);
- choroby przewlekłe, np. toczeń układowy.
Łysienie plackowate
O łysieniu plackowatym mówimy, gdy - jak wskazuje jego nazwa - na owłosionej skórze zaczynają tworzyć się coraz bardziej rozległe, pozbawione włosów obszary („placki”). Dzieje się tak wskutek uszkodzenia mieszków włosowych. Zmiany mogą powstawać nie tylko na skórze głowy, lecz w każdej owłosionej okolicy, np. na brodzie. Brak wprowadzonego adekwatnego leczenia może doprowadzić nawet do całkowitej utraty włosów, dlatego ważne jest jak najszybsze zgłoszenie się z tym problemem do lekarza.
Przyczyny łysienia plackowatego nie są do końca poznane, jednak przypuszcza się, iż choroba ta ma podłoże autoimmunologiczne, co oznacza, że układ odpornościowy uznaje mieszki włosowe za “obce” i zaczyna je atakować. Wskutek tego procesu dochodzi do zmian o charakterze zapalnym, które przyczyniają się do nadmiernego wypadania włosów. Co ciekawe, z obserwacji lekarzy wynika, iż z tego typu łysieniem najczęściej zmagają się dzieci oraz osoby dorosłe mające mniej niż 30 lat.
Leczenie łysienia
Leczenie łysienia powinno być uzależnione od jego przyczyn i zdecydowanie nie należy prowadzić go na własną rękę, korzystając jedynie z odpowiednich szamponów i suplementów diety. Kluczowe role w diagnostyce pełnią: wywiad lekarski i badania krwi. Dzięki nim, lekarz często jest w stanie ocenić z jakim rodzajem łysienia zmaga się jego pacjent. Często wykonywanym badaniem jest również trichogram, czyli mikroskopowa analiza kondycji włosów. Pozwala ona wykryć włosy zmienione chorobowo, jak również ocenić ile włosów znajduje się w poszczególnych fazach wzrostu.
Po postawieniu diagnozy, lekarz opracowuje dla pacjenta odpowiednią terapię. W przypadku łysienia telogenowego, spowodowanego niedoborem żelaza, konieczna jest suplementacja i zmiana diety, której w łatwy sposób można dokonać po konsultacji z dietetykiem. Jeśli utrata włosów została wywołana silnym przeżyciem, konieczna może okazać się wizyta u psychoterapeuty. W przypadku zaburzeń hormonalnych (np. niedoczynności tarczycy), pacjent z pewnością zostanie skierowany do endokrynologa. Metodą leczenia łysienia telogenowego może być mezoterapia.
W leczeniu łysienia plackowatego niestety nie można zastosować żadnej terapii przyczynowej, w związku z czym wykorzystuje się różnego rodzaju substancje, np. minoksydyl. Preparaty na nim oparte stosuje się miejscowo, co jest zaletą, ponieważ nie ma wówczas mowy o działaniu ogólnoustrojowym. Niektórzy specjaliści proponują wdrożenie terapii immunomodulującej, która wpływa hamująco na potencjał prozapalny skóry.
W leczeniu łysienia androgenowego u mężczyzn stosuje się substancje hamujące aktywność enzymu 5alfa-reduktazy, odpowiedzialnego za przemianę testosteronu w DHT. Jednym z takich preparatów jest finasteryd. U kobiet blokery receptorów androgenowych podaje się często w skojarzeniu z estrogenami, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań ginekologicznych. Miejscowo stosuje się także wspomniany już wcześniej minoksydyl. Niestety, im później zostanie wdrożone leczenie, tym mniejsza szansa na pełne przywrócenie pełnego wzrostu włosów. W przypadku braku prawidłowej diagnozy lub odpowiedniej terapii, zmiany w mieszkach włosowych mogą stać się nieodwracalne - wówczas jedynym sposobem na odzyskanie bujnej fryzury zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, jest przeszczep.
Trycholog - specjalista od włosów
Osoby, które szukają specjalisty od włosów, powinny udać się do trychologa. Trychologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem dolegliwości związanych z włosami oraz skórą głowy. Choć w Polsce jest to ciągle nowość, w coraz większej ilości miast można znaleźć specjalistów zajmujących się tą dziedziną. Trycholog dokładnie obejrzy skórę głowy przy pomocy specjalnej kamery, przeprowadzi szczegółowy wywiad i zleci niezbędne badania. W razie potrzeby przeprowadzi także zabiegi, takie jak peeling czy mezoterapia.
Przeszczep włosów - dla kogo?
Przeszczep włosów to niezwykle skuteczna metoda leczenia łysienia, którą zwykle stosuje się w sytuacjach, w których inne sposoby okazały się nieskuteczne. Transplantacja polega na pobraniu włosów z owłosionych miejsc skóry głowy lub innych części ciała (zależy to od konkretnej techniki), a następnie umieszczeniu ich w miejscach pozbawionych włosów.
Włosy można przeszczepić również w obszary po urazach lub oparzeniach. Po wygojeniu się rany i powstaniu blizny, często stosuje się transplantację lub leczenie z wykorzystaniem ekspandera. Małe blizny są zazwyczaj zakrywane graftami pozyskanymi z nieuszkodzonej owłosionej skóry głowy. Jeśli jednak na głowie pacjenta znajduje się niewielka ilość włosów, wówczas można zastosować mieszki włosowe pobrane z innej części ciała.
Techniki przeszczepiania włosów ulegają ciągłemu rozwojowi i różnią się od siebie m.in. miejscami dawczymi oraz samymi sposobami poboru. Poniżej opisujemy dostępne w Polsce techniki transplantacji włosów.
Przeszczep włosów FUE
FUE (Follicular Unit Extraction) to metoda, która charakteryzuje się mniejszą inwazyjnością niż powszechnie stosowana wcześniej metoda FUT (zwana także paskową – STRIP) umożliwia szybsze gojenie się ran i pozostawia mniej widoczne blizny.
W przeszczepie włosów metodą FUE używa się bardzo cienkich, punkcyjnych igieł o średnicy od 0,75 mm do 1 mm, które posiadają specjalny kształt oraz konstrukcję. Pozwalają one na pobranie tzw. graftów lub unitów – zespołów mieszkowych (od 1 do 4 włosów z potylicy lub dolnych partii skroni), przy bardzo niewielkim uszkodzeniu skóry. Aby sprawdzić jakość unitów, można poddać je ocenie pod mikroskopem (sprawdza się ilość zdrowych, nieuszkodzonych włosów w danym zespole mieszkowym). Po zakończeniu ekstrakcji włosów, przeprowadzana jest ich implantacja w miejsce biorcze. Wówczas, również za pomocą cienkich igieł wykonywane są niewielkie otworki w skórze, do których następnie wprowadza się pobrane wcześniej włosy. W ten sposób w czasie jednego zabiegu można przeszczepić nawet 2 tys. włosów! Jak podają najnowsze źródła literatury medycznej bezpieczny przeszczep nie powinien przekraczać powyżej 2,5 tys. graftów przy jednym zabiegu.
Transplantacja włosów metodą FUE to zabieg, który zajmuje od 5 do 8 godzin. Finalna długość zabiegu zależy m.in. od ilości przeszczepianych graftów. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Najczęściej ekstrakcja dokonywana jest w pozycji leżącej, a implantacja - w pozycji siedzącej. Okres rekonwalescencji trwa zwykle od 3 do 7 dni. Po tym okresie najczęściej ustępuje zaczerwienienie w miejscu pobrania włosów oraz to w miejscu implantacji.
Przeszczep włosów FUT
W transplantacji włosów FUT (Follicular Unit Transplantation) konieczne jest pobranie paska włosów. Włosy pobierane są z okolic genetycznie odpornych na łysienie. To sprawia, że przeszczepione włosy zachowują się tak, jak w tamtej okolicy, a wyrastające w ich pobliżu nowe włosy nie wypadają. Poszczególne jednostki włosów są umieszczane w skórze głowy w mikroskopijnych nacięciach, cienkich niczym igła.
Metoda FUT pozostawia nieestetyczną, poprzeczną linijną bliznę w miejscu pobrania, a czas potrzebny na rekonwalescencję jest znacznie dłuższy niż np. w metodzie SAFER, ponieważ metoda ta cechuje się większą inwazyjnością.
Przeszczep włosów FUE z użyciem sprzętu SAFER
S.A.F.E.R. (Suction Assisted Follicular Extraction and Re-implantation) to nowoczesny sprzęt do transplantacji włosów, który wykorzystuje się w ramach metody FUE. Za pomocą specjalnej, podciśnieniowej głowicy lekarz pobiera z okolicy dawczej mieszki włosowe w taki sposób, że ryzyko ich mechanicznego uszkodzenia jest minimalne. Następnie odbywa się selekcja najbardziej wartościowych graftów - wybierane są tylko te które mają największą szansę na “przyjęcie”. Wybrane mieszki włosowe umieszczane są w roztworze soli fizjologicznej. Na obszarze biorczym wykonywane są niewielkie mikroiniekcje, w które następnie wszczepiane są wyselekcjonowane mieszki włosowe.
Włosy do przeszczepu pobiera się najczęściej z okolicy potylicy (to obszar odporny na łysienie, włosy w tym miejscu nie są wrażliwe na działanie dihydrotestosteronu). Sam zabieg charakteryzuje się minimalną inwazyjnością, a procedura praktycznie nie pozostawia blizn. Sposób pobierania mieszków włosowych sprawia, że nie dochodzi do ich uszkodzenia. Całość zabiegu odbywa się zazwyczaj w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem technik znieczulenia miejscowego, co wpływa pozytywnie na komfort pacjenta podczas całego procesu.
Przeszczep włosów FUE z wykorzystaniem sprzętu S.A.F.E.R. wykonuje się też w ramach korekcji czy zagęszczenia brwi pacjenta. Ponadto możliwe jest odtworzenie lub uzupełnienie ubytków zarostu w okolicach brody czy wąsów pacjenta. S.A.F.E.R. nadaje się także do korekcji ubytków owłosienia skóry w przebiegu niekorzystnego zejścia procesu zapalnego czy urazów głowy, m.in. oparzeń. Za pomocą tej techniki możliwe jest uzyskanie dobrego efektu estetycznego w przebiegu łysienia po napromienianiu, np. w powodu nowotworów okolicy głowy i szyi.
Efekty uzyskanej korekcji włosów widoczne są natychmiast po zabiegu, jednakże na ostateczny rezultat należy poczekać około 6-12 miesięcy. Bezpośrednio po zabiegu u pacjenta może dojść do przejściowego wypadania przeszczepionych włosów, co jest normalną reakcją. Mogące pojawić się bóle głowy zazwyczaj dobrze reagują na ogólnodostępne środki przeciwbólowe i zazwyczaj ustępują w przeciągu kilku dni. W związku z minimalną inwazyjnością aparatury S.A.F.E.R., sam zabieg obarczony jest niskim ryzykiem wystąpienia powikłań, wśród których wymienia się m.in. infekcję czy przedłużające krwawienie.
Przeszczep włosów FUE z użyciem sprzętu NeoGraft 2.0
Procedurę FUE można też przeprowadzać przy wykorzystaniu technologii NeoGraft 2.0. Taka praktyka pozwala na pobieranie włosów, najczęściej z okolicy potylicznej, za pomocą podciśnienia, minimalizując jednocześnie powstawanie uszkodzeń – bez blizn. Zaleca się ją w przypadku łysienia androgenowego, plackowatego, pourazowego, po leczeniu stanów zapalnych, telogenowego, po oparzeniach i pooperacyjnego. Urządzenie NeoGraft 2.0 posiada głowicę do ekstrakcji z możliwością korzystania ze sztanc o wymiarach: 0,8 mm / 0,9 mm / 1,0 mm / 1,2 mm, głowicę z ostrzem do nacinania przed implantacją, a także głowicę do implantacji z końcówkami o wymiarach 0,8 mm / 1,0 mm oraz 1,25 mm.
Przeszczep włosów GHO
Przeszczep włosów metodą GHO rozpoczyna się od przystrzyżenia włosów okolicy biorczej. Następnie specjalista rozpoczyna proces pobierania wszczepów za pomocą specjalnej mikroigły o średnicy 0,60 i 0,65 mm. Jeden wszczep, zwany również transplantem, zawiera od 1 do około 3 torebek włosowych. Pobrane implanty są zanurzane w specjalnym roztworze, który ma im zapewnić odpowiednią ochronę przed mikrouszkodzeniami, ale również ułatwić adaptację mieszka w miejscu biorczym oraz przyspieszyć procesy regeneracyjne.
Kolejny etap zabiegu rozpoczyna się od ostrzyknięcia środkiem znieczulającym okolicy biorczej. Wykorzystując specjalnie wyprofilowaną igłę, specjalista wykonuje mikronacięcia, w których osadzone zostaną wszczepy mieszków włosowych. Warto podkreślić, że igła stosowana do pobierania mieszków ma kształt niemal identyczny z tą, która służy do przygotowania otworów pod implanty. Dzięki temu otwór i pobrany implant idealnie do siebie pasują, a to ułatwia właściwe procesy regeneracyjne. Już po upływie kilku dni dochodzi do zagojenia się ranek.
Bezpośrednio po zabiegu należy wstrzymać się z myciem głowy przez 48h. Po tym czasie można umyć głowę delikatnym szamponem, uważając jednak, by strumień wody nie był zbyt silny. Ważne jest także unikanie ekspozycji na promienie słoneczne przez około miesiąc od zabiegu.
Przeszczep włosów BHT
Skrót BHT (Body Hair Transplantation) to swego rodzaju modyfikacja techniki FUE, w której poszczególne mieszki włosowe pobiera się nie tylko ze skóry głowy. W metodzie BHT pozyskać je można również z klatki piersiowej, nóg, rąk, brody, pachy czy okolic brzucha. U pacjentów może w związku z tym pojawić się pewna wątpliwość, związana z tym, że owłosienie w tamtych miejscach wygląda inaczej niż włosy rosnące na głowie. Po transplantacji zaczynają one jednak przybierać wygląd włosów wcześniej tam rosnących.
Przebieg zabiegu jest analogiczny do techniki FUE. Na samym początku włosy w miejscu, z którego będą przenoszone w okolicę biorczą, ulegają przystrzyżeniu. Po wykonaniu okrężnych nacięć wielkości około 0,7 do 1,2 mm bezpośrednio pobierane są pojedyncze jednostki mieszkowe, umieszcza się je następnie w specjalnym płynie, który zapobiega obumieraniu znajdujących się poza organizmem komórek. Ostatecznym krokiem jest umieszczenie włosów (przy pomocy igieł lub bardzo małych skalpeli) w okolicy dotkniętej nadmierną ich utratą.
Dzięki minimalnej wielkości nacięć, zabieg nie pozostawia widocznych blizn - istotne jest to szczególnie w przypadku mężczyzn, którzy preferują noszenie krótkich fryzur. Przeprowadzany jest on w znieczuleniu miejscowym. BHT stosować można nie tylko w uzupełnieniu ilości włosów na głowie - z powodzeniem służyć może ono odtworzeniu wyglądu brwi. Technika jest szczególnie przydatna przy nasilonym łysieniu androgenowym u mężczyzn.
Kwalifikowani do zabiegu przeszczepu włosów są pacjenci o odpowiednim typie owłosienia na ciele. Ocenia się gęstość włosów w danym miejscu (najlepszą byłaby powyżej 40 mieszków włosowych na cm kwadratowy), ich długość, strukturę (korzystne jest gdy jak najbardziej przypominają włosy obecne na głowie) oraz wielkość obszaru podlegającego zabiegowi.
Ze względu na różnice w gospodarce hormonalnej oraz fizjologicznej ilości włosów na ciele, metoda preferowana jest raczej u pacjentów płci męskiej. Oczywiście, u kobiet może ono zostać rozważona, aczkolwiek tutaj decyduje indywidualny charakter przypadku oraz decyzja lekarza.
Efekty podobne są do tych przy zastosowaniu standardowej metody FUE są niestety trudniejsze do osiągnięcia, co wynika z charakteru owłosienia używanego w BHT. Mieszki włosowe na głowie zawierają od jednego do trzech włosów, w przypadku tych z innych okolic najczęściej obecny jest tylko jeden. Wynika z tego również wydłużenie czasu zabiegu oraz mniejsza ilość ostatecznie przeszczepionych włosów podczas jednej procedury, przez co częstsze niż w przypadku innych sposobów leczenia konieczne może być powtórzeniu zabiegu BHT.
Zalety i wady przeszczepiania włosów
Do zalet leczenia łysienia metodą przeszczepu włosów zaliczyć można fakt, że często wystarczające jest przeprowadzenie pojedynczego zabiegu, aby osiągnąć zadowalające efekty. Sama procedura charakteryzuje się minimalną inwazyjnością, co powoduje, że w jej przebiegu niezwykle rzadko dochodzi do wystąpienia jakichkolwiek powikłań.
Za pomocą przeszczepu włosów możliwe jest również dyskretne zakrycie blizn, które powstały w przebiegu m.in. chorób zapalnych skóry czy urazów głowy i szyi. W zależności od wybranej techniki przeszczepu włosów, możliwe jest także przeprowadzenie zabiegu u osób, które mają tendencję do powstawania i rozwoju szerokich, przerostowych blizn.
Do wad leczenia łysienia metodą przeszczepu włosów można natomiast zaliczyć fakt, że na ostateczny efekt dokonanej transplantacji trzeba poczekać minimum 6-12 miesięcy. Sam okres pozabiegowy natomiast związany może być z wystąpieniem bólów głowy czy obrzęków tkanek poddanych interwencji. Aby uzyskać jak najlepszy efekt po zabiegu przeszczepu włosów pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarskich, które dotyczą m.in.:
- ograniczenia spożywania alkoholu i kawy
- zaprzestania palenia papierosów
- unikania nadmiernej aktywności fizycznej
Cena przeszczepu włosów uzależniona jest m.in. od zastosowanej techniki oraz liczby przeszczepionych graftów, najczęściej oscyluje w granicy 12 0000 - 15 0000 złotych.
Warto pamiętać, że w większości przypadków zalety leczenia łysienia metodą przeszczepu włosów przyćmiewają nieliczne jej wady, a sam zabieg i jego efekty wywierają nieoceniony i pozytywny wpływ na samopoczucie, pewność siebie i samoocenę pacjenta.
FAQ, czyli najczęstsze pytania o przeszczep włosów
Ile kosztuje przeszczep włosów?
Koszt przeszczepu włosów jest uzależniony od wielu czynników, m.in. danej placówki i jej lokalizacji. Nie bez znaczenia jest oczywiście także wybrana metoda transplantacji oraz liczba przeszczepianych graftów. Ceny zaczynają się już od 2500 zł, a kończą nawet na blisko 20 tys. zł.
Czy zagęszczenie włosów to to samo, co przeszczep?
Przeszczep włosów czasami potocznie nazywa się także ich zagęszczaniem, jednak w rzeczywistości są to dwie, zupełnie inne procedury. Zagęszczanie włosów najczęściej polega na doczepieniu dodatkowych kosmyków do tych, które rosną naturalnie. Może ono również opierać się na ostrzykiwaniu skóry głowy specjalnymi preparatami.
Na czym polega niechirurgiczne uzupełnianie włosów?
Istotą metody leczenia łysienia przy pomocy niechirurgicznych implantów włosów jest przymocowanie naturalnych lub syntetycznych włosów do tzw. mikroskóry, która jest następnie umieszczana w miejscu pozbawionym włosów. W dopasowywaniu implantu włosów uwzględniane są krzywizny, ubytki i indywidualny kształt czaszki. Lekarz dokonuje integracji implantu ze skórą tak, że włosy zdają się wyrastać z głowy pacjenta. Udaje się w ten sposób uzyskać bardzo naturalny efekt.
Czy przeszczep włosów u kobiet wygląda tak samo, jak u mężczyzn?
U kobiet stosuje się te same metody przeszczepiania włosów, co u mężczyzn. Wyjątkiem jest technika BHT, która w przypadku pań praktycznie nie znajduje zastosowania. Sama procedura pobierania, jak i wszczepiania mieszków włosowych, wygląda u kobiet i mężczyzn tak samo.
Czy przeszczep włosów wystarczy na zawsze?
To pytanie zadaje wielu pacjentów. Jeżeli mieszki włosowe zostały wszczepione w sposób prawidłowy, cebulki włosów będą produkowały włosy przez całe życie. Wszystko zależy zatem od tego, czy zabieg został przeprowadzony profesjonalnie.
Filmy
Przedstawiamy poniżej filmy, na których lek. Małgorzata Ozaist (chirurg ogólny) - eksperci tematyki zabiegi przeszczepiania włosów, dzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą na ten temat.
Przeszczep włosów przed i po – zdjęcia
Chcesz zobaczyć jak wyglądają pacjenci po przeszczepie włosów? Zdjęcia znajdujące się w poniższej galerii zostały wykonane u tych samych osób przed i po procedurze.
Przeszczep włosów - opinie pacjentów
Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na przeszczep włosów. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.
Sam zabieg trwał 5 godzin. Nie mam wykształcenia medycznego więc nie będę oceniał pracy lekarzy, a o efektach widocznych dla mnie mogę napisać za pół roku. Jeśli chodzi natomiast o opiekę zainteresowanie moim samopoczuciem podczas zabiegu to jak najbardziej pozytywnie.
Wszystko przebiegło sprawnie. Mam nadzieję, że przeszczep się udał.
Na razie mogę skomentować zabieg, czuję że był dobrze przeprowadzony, a na jego efekty jeszcze muszę zaczekać
Źródła:
- Kasai Y., Igawa H., Abe N., Sakamoto A., Tsushima A.,Narui Y., Yokohari K., "Successful follicular unit extraction hair transplant for bald area after skin graft" (www.sciencedirect.com)
- Tim Jewell, "Does hair transplant work?" (www.healthline.com)
- Williams, K. L., "Current practices and controversies in cosmetic hair restoration", Dermatologic Surgery, 2013
4.3/5 (opinie 26)