Co to jest nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu (inkontynencja) to stan, w którym dochodzi do niekontrolowanego, częściowego bądź całkowitego wycieku moczu.
W zależności od przyczyny, wyróżniamy następujące rodzaje nietrzymania moczu:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu
- nietrzymanie moczu z parcia
- mieszane nietrzymanie moczu
- nietrzymanie moczu z przepełnienia
Najczęściej występującym typem schorzenia jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. To stan spowodowany zaburzonym mechanizmem zamknięcia cewki moczowej. Niekontrolowane oddawanie moczu pojawia się w czasie wykonywania czynności, powodujących wzrost ciśnienia śródbrzusznego, takich jak wysiłek fizyczny, kaszel czy kichanie.
Przyczyny nietrzymania moczu
Kłopoty z nietrzymaniem moczu są wynikiem zaburzeń czynnościowych oraz patologii ze strony układu moczowego. Mogą to być wady rozwojowe lub zaburzenia w obrębie połączeń pomiędzy pęcherzem moczowym a narządem miednicy. Nietrzymanie moczu może być również spowodowane nieprawidłowościami ze strony układu nerwowego, takimi jak urazy i guzy rdzenia kręgowego, przepuklina oponowo-rdzeniowa lub stwardnienie rozsiane.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu u kobiet jest najczęściej spowodowane osłabieniem mięśni dna miednicy. Główną przyczyną takiego stanu mogą być przebyte porody, niedobór estrogenów lub obniżenie narządów miednicy mniejszej. Problem najczęściej pojawia się po przebytych porodach naturalnych oraz w sytuacjach gdy waga dziecka podczas narodzin była większa niż 4000 g.
U mężczyzn wysiłkowe nietrzymanie moczu może być z kolei spowodowane pooperacyjnym uszkodzeniem aparatu odpowiedzialnego za utrzymywanie moczu. Zabiegi, które wiążą się z ryzykiem powstania owych powikłań, to radykalna prostatektomia oraz operacja usunięcia gruczolaka prostaty.
Psychologiczne aspekty nietrzymania moczu
Warto wspomnieć, że nietrzymanie moczu stanowi nie tylko problem medyczny. Ze względu na poczucie wstydu, nie każda osoba dotknięta tą dolegliwością zgłasza się z jej powodu do lekarza. Część pacjentów traktuje niekontrolowane popuszczanie moczu jako element procesu starzenia się organizmu, często wywiera to jednak wpływ na obniżenie poczucia własnej wartości, dezorganizuje życie prywatne i zawodowe. W skrajnych przypadkach dochodzi do całkowitej izolacji społecznej oraz depresji.
Długotrwałe borykanie się z problemem wpływa nie tylko na pogorszenie jakości życia, ale z czasem prowadzi do zaostrzenia się objawów. Istotne jest więc wczesne zgłoszenie się do lekarza oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia, które pozwoli skutecznie pozbyć się problemu nietrzymania moczu. Zabieg laserowy jest jedną z możliwości.
Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu może odbywać się w sposób zachowawczy, chirurgiczny, bądź z wykorzystaniem nowoczesnych małoinwazyjnych metod takich jak laserowe. Wysiłkowe nietrzymanie moczu zazwyczaj w pierwszej kolejności leczone jest zachowawczo: kinezyterapią (program Kegla, ćwiczenia myofeedback, elektrostymulacja) i farmakoterapią (leczenie hormonalne).
Leczenie operacyjne wiąże się z możliwością wystąpienia pewnych powikłań, dlatego pacjenci, którym zależy na jak najbardziej bezpiecznym zabiegu, powinni zainteresować się innowacyjną metodą leczenia nietrzymania moczu laserem. W tym miejscu warto wspomnieć, że laserowy zabieg na nietrzymanie moczu jest skierowany do kobiet. U mężczyzn problem rozwiązuje się innymi metodami. Procedura polega na wprowadzeniu do pochwy wiązki lasera, skierowanej na takie obszary jak przedsionek, przednia ściana i ujście pęcherza moczowego. Urządzenie powoduje fototermiczne, nieablacyjne obkurczenie ścian pochwy. Ponadto laseroterapia stymuluje wzrost włókien kolagenowych, które są odpowiedzialne za sprężystość ścian pochwy.
Rodzaje laserów na nietrzymanie moczu
Wśród kobiet zabiegiem cieszącym się największą popularnością jest bez wątpienia laserowe leczenie nietrzymania moczu. Opinie na temat tej procedury potwierdzają, iż jest to zabieg bezbolesny, trwający krótko i dający zadowalające rezultaty. Terapia jest dedykowana kobietom w każdym wieku, borykającym się z wysiłkowym nietrzymaniem moczu w stopniu łagodnym i umiarkowanym. W Polsce panie mają do wyboru przede wszystkim dwa rodzaje laserowego zabiegu nietrzymania moczu.
Laser erbowo-yagowy Dualis SP firmy FotonaMetoda, w której wykorzystuje się laser firmy Fotona nosi nazwę IncontiLase. Terapia prowadzi do umocnienia powięzi pochwowo-pęcherzowej i stymulacji kolagenu śluzówki oraz zmniejszenia kąta nachylenia cewki moczowej, co pozwala przywrócić jej prawidłowe funkcje. Zabieg odznacza się wysoką skutecznością w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu.
Laser MonaLisa TouchZabieg z wykorzystaniem lasera MonaLisa Touch ma na celu wzmocnienie ścian pochwy oraz powięzi wewnątrzmiedniczej i ujścia cewki moczowej.
Wskazania do laserowego leczenia nietrzymania moczu
Wskazaniem do zabiegu laserowego na nietrzymanie moczu jest każdy z trzech możliwych stopni nasilenia schorzenia. Zabieg może zostać przeprowadzony u kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, które jest wynikiem np. porodów, zaburzeń hormonalnych lub wad wrodzonych tkanki łącznej. U kobiet, które borykają się z łagodną oraz umiarkowaną postacią nietrzymania moczu, laser odznacza się największą skutecznością
Przeciwwskazania do laserowego leczenia nietrzymania moczu
Lekarze w terapii różnego rodzaju schorzeń coraz częściej wykorzystują laser. Nietrzymanie moczu jest jednym z tych przypadłości. Niestety także i tu istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia terapii. Zaliczamy do nich przede wszystkim.:
- trwającą miesiączkę
- ciążę
- stany zapalne dróg rodnych
- nieprawidłowy wynik badania cytologicznego
- schorzenia autoimmunologiczne
- padaczkę
- przyjmowanie niektórych leków
- nieuregulowaną cukrzycę
- choroby nowotworowe
Przygotowanie do laserowego leczenia nietrzymania moczu
Kobieta pragnąca poddać się laseroterapii powinna w pierwszej kolejności wykonać badania takie jak:
- cytologia
- badanie ginekologiczne
Przed zabiegiem należy również wyleczyć ewentualne infekcje, gdyż należą one do głównych przeciwwskazań do laserowego leczenia nietrzymania moczu. W przypadku stwierdzenia niepokojących zmian w obrębie pochwy wymagana jest dalsza diagnostyka. Lekarz, który przygotowuje pacjentkę do laserowego leczenia nietrzymania moczu, powinien zebrać dokładny wywiad ginekologiczny i położniczy. Prawidłowa kwalifikacja do zabiegu może zostać przeprowadzona wyłącznie przez lekarza specjalistę z dziedziny ginekologii oraz położnictwa.
Bezpośrednio przed zabiegiem pacjentka zostaje dokładnie poinformowana o wszelkich aspektach związanych z procedurą, a mianowicie o jego przebiegu przeciwwskazaniach oraz ewentualnych powikłaniach. Dodatkowo jest proszona o wypełnienie kwestionariusza oraz o wyrażenie świadomej zgody na przeprowadzenie zabiegu. Specjalne przygotowanie do laserowego leczenia nietrzymania moczu nie jest wymagane.
Przebieg zabiegu laserowego na nietrzymanie moczu
Leczenie metodą IncontiLase dzieli się na dwie fazy i trwa średnio 30 minut. Zabieg nie wymaga znieczulenia ani hospitalizacji. Przed rozpoczęciem procedury przedsionek, wejście oraz kanał pochwy pacjentki zostaje dokładnie umyty roztworem dezynfekującym. Po osuszeniu miejsca zabiegowego lekarz wprowadza do pochwy specjalnie opracowany laserowy wziernik, służący do prowadzenia głowicy lasera wraz z okrężnym adapterem. Dzięki wziernikowi przednia ściana pochwy jest dokładnie oświetlona, co ułatwia pracę specjalisty. Energia laserowa oddziałuje termicznie na tkanki błony śluzowej i powięź łonowo-szyjkową ściany pochwy, wywołując w rezultacie skurcz kolagenu w śluzówce pochwy.
Druga faza zabiegu laserowego na nietrzymanie moczu odbywa się w obszarze przedsionka i wejścia do pochwy, a lekarz wykorzystuje do niej głowicę emitującą wiązkę lasera na wprost. W celu uzyskania jak najlepszego efektu i właściwego wpływu termicznego na włókna kolagenowe, pokrywa cały obszar energią lasera. Dzięki nieinwazyjności zabiegu bezpośrednio po jego zakończeniu pacjentka może powrócić do swoich codziennych obowiązków. Z powodu możliwości wystąpienia przecieku surowiczego zaleca się stosowanie podpasek do chwili, gdy ten ustąpi. Przez miesiąc należy natomiast zrezygnować ze współżycia.
Efekty laserowego leczenia nietrzymania moczu metodą IncontiLase można zauważyć po około miesiącu. U kobiet młodych, u których nietrzymanie moczu jest skutkiem porodu, rezultaty mogą utrzymywać się przez wiele lat bądź do następnej ciąży, po której tkanki mogą ponownie ulec rozciągnięciu. Z kolei u pacjentek starszych, po okresie menopauzy, efekty leczenia podtrzymuje się odpowiednią dawką hormonów. Specjaliści zalecają pacjentkom ćwiczenie mięśni Kegla w celu przedłużenia rezultatów laseroterapii. U kobiet cierpiących na lekkie bądź średnio nasilone wysiłkowe nietrzymanie moczu zazwyczaj wystarczy przeprowadzić jeden zabieg. W razie potrzeby terapię można powtórzyć po upływie miesiąca.
Jak wygląda laserowy zabieg na nietrzymanie moczu MonaLisa Touch?
Laserowe leczenie nietrzymania moczu z użyciem lasera MonaLisa Touch jest krótsze. Zabieg trwa od 5 do 10 minut i jest bezbolesny – pacjentki w jego trakcie odczuwają jedynie nieznaczne ciepło. W przebiegu procedury wiązka lasera powoduje obkurczenie ścianek pochwy, stymulację kolagenu w błonie śluzowej oraz pobudzenie produkcji glikogenu, czyli polisacharydu odpowiedzialnego za nawilżenie pochwy. Dzięki temu zmniejsza się suchość pochwy, a kobiety, które odczuwały świąd oraz cierpiały z powodu częstych infekcji, zauważają wyraźną poprawę.
Po terapii można niekiedy zaobserwować obrzęk, lekki dyskomfort oraz niewielkie zaczerwienienie, które mijają po upływie ok 1-2 dni. Ilość zabiegów jest zależna od decyzji pacjentki – można je powtarzać co 6-8 tygodnie.
Skuteczność laserowego leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu
Pacjenci z inkontynencją często zastanawiają się nad skutecznością wysiłkowego nietrzymania moczu. Laser jest skuteczną, bezpieczną i wygodną metodą leczenia tej przypadłości. Z badań klinicznych wynika, że u zdecydowanej większości pacjentek z wysiłkowym nietrzymaniem moczu następuje znaczne złagodzenie dolegliwości. Z uśrednionych danych statystycznych wynika, iż poprawa następuje u ok. 90% pacjentek z łagodnym oraz ok. 75% pacjentek z umiarkowanym stopniem nasilenia wysiłkowego nietrzymaniem moczu.
Finalne rezultaty są uzależnione od stopnia nasilenia objawów oraz wieku pacjentki. U kobiet będących w wieku rozrodczym, efekty laserowego leczenia nietrzymania moczu mogą utrzymywać się przez okres ok. 1,5 roku lub do następnego porodu. Skuteczność zabiegu u pacjentek w wieku menopauzalnym zależy w dużej mierze od stosowania dodatkowej terapii w postaci farmakologicznej oraz fizykoterapeutycznej.
FAQ, czyli najczęstsze pytania o laserowe leczenie nietrzymania moczu
Jaki lekarz dokonuje laserowego leczenia nietrzymania moczu?
Procedura powinna być przeprowadzona przez specjalistę z zakresu ginekologii lub urologii. Zabieg wymaga szczegółowej znajomości anatomii narządu rodnego, jak również doświadczenia klinicznego.
Czy pozytywne rezultaty można osiągnąć po jednym zabiegu laseroterapii wysiłkowego nietrzymania moczu?
Odpowiedź na to często zadawane przez pacjentki pytanie uzależniona jest od kilku czynników, a mianowicie od stopnia nasilenia dolegliwości oraz od wieku pacjentki. Zazwyczaj u znacznej większości pacjentek w wieku przedmenopauzalnym z łagodnym stopniem nasilenia objawów, dolegliwości ustępują już po pierwszym zabiegu laseroterapii. U pozostałych pań zwykle konieczne jest wykonanie drugiego zabiegu.
Czy zabieg laserowy na nietrzymanie moczu jest bolesny?
Laserowe leczenie nietrzymania moczu jest całkowicie bezbolesne. W trakcie zabiegu nie stosuje się znieczulenia, a mimo tego pacjentka nie odczuwa żadnych dolegliwości. Jedynym objawem może być uczucie nieznacznego ciepła w miejscu napromienianych laserem tkanek oraz lekki dyskomfort. Oczywiście może się zdarzyć, iż pacjentka w trakcie zabiegu poczuje delikatne dolegliwości bólowe (najczęściej pod postacią pieczenia), jednak brak znieczulenia wiąże się z minimalną inwazyjnością samego zabiegu i minimalnym obciążeniem dla organizmu, co przekłada się na jego bezpieczeństwo.
W jakim okresie po porodzie najlepiej poddać się zabiegowi laseroterapii wysiłkowego nietrzymania moczu?
Jednym z przeciwwskazań do zabiegu laserowego usuwania nietrzymania moczu jest okres karmienia piersią, dlatego procedurę można przeprowadzić dopiero wtedy, gdy dziecko zostanie odstawione od piersi.
Czy jest możliwość przeprowadzenia laserowego leczenia nietrzymania moczu w ramach refundacji z NFZ?
Laserowy zabieg nietrzymania moczu nie jest przeprowadzany w ramach kontraktu z NFZ, dlatego pacjentka zakwalifikowana do tego typu procedury musi poddać się jej w prywatnej placówce, która posiada w ofercie usunięcie nietrzymania moczu. Cena zabiegu oscyluje w granicach 2 000 - 3 000 złotych. Do tej kwoty z reguły należy doliczyć koszt wizyty kwalifikacyjnej oraz niezbędnych badań.
Laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu - opinie pacjentów
Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na laserowe leczenie nietrzymania moczu. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.
Co do zabiegu wszystko przebiegło prawidłowo. Niestety efekt nie jest taki jaki bym chciała, ale lekarz prowadzący mnie o tym informował.
Zabieg nie jest zbyt przyjemny ale skuteczny, polecam
Bezboleśnie i komfortowo
Źródła:
- Barcz E., "Nietrzymanie moczu u kobiet - współczesne podejście", Warszawa, 2019, ISBN: 978-83-200-5776-8
- Franić D., Fistonić I., "Laser Therapy in the Treatment of Female Urinary Incontinence and Genitourinary Syndrome of Menopause: An Update" (www.hindawi.com)
- Andrzej Kuszka, Marianne Gamper, Claudia B Walser, Jacek Kociszewski, Volker Viereck, "Erbium:YAG laser treatment of female stress urinary incontinence: midterm data" (www.researchgate.net), International Urogynecology Journal
3.9/5 (opinie 47)