Co to jest przepuklina pachwinowa?

Przepuklina pachwinowa to jedna z odmian przepukliny brzusznej, czyli takiej, w której dochodzi do wydostania się narządów (najczęściej jelita cienkiego) poza ścianę jamy brzusznej. Co ciekawe, lekarze mają znacznie częściej do czynienia z przepukliną pachwinową u mężczyzn. Szacuje się, iż ryzyko powstania tego rodzaju przypadłości wynosi 27% dla panów i zaledwie 3% dla pań. Przepukliny z reguły tworzą się miejscach o naturalnie osłabionej wytrzymałości, takich jak właśnie pachwiny.



Wyróżniamy dwa rodzaje przepukliny pachwinowej:

  • przepuklina pachwinowa skośna, której drogę stanowi kanał pachwinowy - do tej grupy zaliczamy przede wszystkim przepuklinę mosznową, ponieważ wypychane na zewnątrz narządy znajdują ujście pod skórą w okolicach moszny
  • przepuklina pachwinowa prosta, której drogę stanowi tzw. Trójkąt Hesselbacha - do tej grupy zaliczamy przepuklinę udową, na którą częściej narażone są kobiety. W tym wariancie worek przepuklinowy wychodzi z jamy brzusznej poniżej więzadła pachwinowego na udo

Czy wiesz, że: Przepukliny pachwinowe mogą występować jednostronnie lub obustronnie. Jednocześnie w jednej pachwinie mogą również współistnieć przepuklina pachwinowa prosta i skośna.

Przyczyny powstania przepukliny pachwinowej

Przepuklina pachwinowa może pojawić się z kilku powodów, jednak na jej wystąpienie są narażone szczególnie osoby o słabych mięśniach otrzewnej oraz osłabionych ścianach kanału pachwinowego. Gdy w takiej sytuacji dodatkowo dojdzie do zwiększenia ciśnienia w jamie brzusznej, może rozwinąć się przepuklina. Najczęściej dzieje się to podczas wysiłku fizycznego (szczególnie podnoszenia ciężarów) lub w trakcie intensywnego kaszlu. U mężczyzn wpływ na to mają z kolei schorzenia prostaty.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się przepukliny udowej jest z kolei ciąża (zwłaszcza poród naturalny). Istnieje również możliwość wystąpienia przepukliny pachwinowej u dzieci do 2. roku życia - wówczas jest to tak zwana przepuklina wrodzona, której przyczyną jest brak zamknięcia otworów w ścianie jamy brzusznej, które powinny się wykształcić jeszcze w życiu płodowym.

Przepuklina pachwinowa - objawy

Objawy przepukliny pachwinowej

Objawy przepukliny pachwinowej nie różnią się w zasadzie od symptomów charakterystycznych dla wszystkich odmian przepukliny zewnętrznej. Jednym z początkowych, najczęściej występujących objawów jest ból w okolicy pachwinowej (np. w prawej pachwinie). Zwykle jest on odczuwany jako pieczenie lub ciągnięcie. U mężczyzn dolegliwości bólowe mają charakter promieniujący w stronę jądra.

Ponadto na przepuklinę może wskazywać uwypuklenie przypominające guza w pachwinie. zlokalizowane powyżej więzadła pachwinowego. Zwiększa się ono podczas kaszlu i zmniejsza pod wpływem ucisku, kiedy to daje się odprowadzić do wnętrza ciała. Wraz z postępem choroby staje się to jednak coraz trudniejsze.

W przypadku przepukliny udowej istnieje wysokie ryzyko jej uwięźnięcia, co dodatkowo objawia się jeszcze silniejszym bólem, wzdęciami oraz zatrzymaniem stolca. Stan ten jest niebezpieczny dla życia pacjenta, dlatego osoba z takimi symptomami powinna jak najszybciej trafić do szpitala. Warto wiedzieć, że do uwięźnięcia przepukliny najczęściej dochodzi u niemowląt oraz osób w podeszłym wieku.

Przepuklina pachwinowa - leczenie

Operacja przepukliny pachwinowej to jedyna skuteczna metoda leczenia tej przypadłości. Wykonana w porę, zapobiega uwięźnięciu przepukliny, które jest stanem zagrożenia zdrowia i życia pacjenta.

Przepuklina pachwinowa - operacja

Współcześnie lekarze stosują dwie techniki operacji przepukliny pachwinowej - klasyczną i laparoskopową. O tym, jaka metoda będzie odpowiednia dla danego pacjenta, decyduje chirurg na podstawie rozległości przepukliny oraz stanu chorego. Od tego zależy również to, jak wygląda operacja przepukliny pachwinowej - można bowiem przeprowadzić ją z dostępu przedniego lub przedotrzewnowego.

Najogólniej rzecz ujmując, klasyczna operacja przepukliny polega na wykonaniu cięcia, przez które następnie lekarz dostaje się do jamy brzusznej, usuwa przepuklinę i zaszywa miejsce, w którym się ona pojawiła. Robiąc to, zwykle używa specjalnej siatki wykonanej z syntetycznych materiałów.

Warto wiedzieć: Siatka znacząco zmniejsza ona ryzyko nawrotu przepukliny i jest nieoceniona w przypadku przepuklin dużych rozmiarów.

Druga technika operacyjna opiera się na wykorzystaniu laparoskopu. Podczas zabiegu, chirurg za pomocą kaniuli wprowadza do jamy brzusznej urządzenie, dzięki któremu jest w stanie zobaczyć przepuklinę. Następnie przez drugie małe cięcie wprowadza narzędzia chirurgiczne, które służą do usunięcia przepukliny i wszycia siatki.

Czy przepuklinę można wyleczyć bez operacji?

Leczenie nieoperacyjne przepukliny pachwinowej jest stosowane jedynie w sytuacjach, w których pacjent nie może być poddany żadnemu zabiegowi chirurgicznemu. Dotyczy to głównie osób starszych, u których stosuje się pas przepuklinowy, który zapobiega dalszemu wydostawaniu się przepukliny z jamy brzusznej.

Zalecenia po operacji przepukliny pachwinowej

Operacja przepukliny pachwinowej

Po zabiegu przepukliny pachwinowej, przez pierwsze kilka godzin pacjent odpoczywa. Jeżeli miał zastosowane znieczulenie miejscowe, może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia. Gdy zaś był znieczulony ogólnie, pozostaje w szpitalu jeszcze przez około 2 dni.

Kluczem do jak najszybszego powrotu pacjenta do zdrowia jest jego jak najwcześniejsze uruchomienie. Rekonwalescencja po operacji przepukliny pachwinowej zajmuje około 2-3 tygodni. Wiele zależy tu od indywidualnych uwarunkowań chorego oraz szybkości procesu gojenia. W czasie pierwszych tygodni obowiązuje zakaz dźwigania ciężkich przedmiotów, górna granica to 3-4 kg. Lekka praca może być wznowiona po tygodniu, zaś jeśli chodzi o prace cięższe, zalecana przerwa wynosi około 6 tygodni. Zalecane bywa również powstrzymanie się od kierowania pojazdami przez okres około tygodnia.

Ból występujący świeżo po operacji przepukliny pachwinowej jest naturalnym zjawiskiem. Zwalczyć go można podając preparaty niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofen. W kolejnych dniach ból powinien być mniejszy, dlatego skuteczniejsze w jego zwalczaniu będą już leki analgetyczne o słabszym działaniu. Jeżeli pacjent będzie odczuwał nieustające pieczenie po operacji przepukliny pachwinowej, trzeba będzie zgłosić się do lekarza.

Pacjent po zabiegu opuszcza szpital z odpowiednimi zaleceniami. Posiada zazwyczaj skierowanie do poradni specjalistycznej oraz odpowiednie recepty. Jeśli jest w jakikolwiek obciążony ryzykiem zakrzepicy żył głębokich, w ramach profilaktyki zostaje mu przepisana heparyna drobnocząsteczkowa  w postaci ampułkostrzykawek do iniekcji podskórnych. Lekarz powinien również poinformować pacjenta o odpowiedniej higienie rany pooperacyjnej. Opatrunek można zdjąć już po 2-3 dniach, należy ją jednak chronić przed możliwymi zabrudzeniami bądź urazami mechanicznymi. Jeśli chodzi o kąpiel, to bardziej zalecany w początkowym okresie rekonwalescencji jest prysznic. Dodatkowo podczas kąpieli ranę można zabezpieczyć półprzepuszczalnym opatrunkiem, który spokojnie można zmienić nawet po kilku dniach. W przypadku zszycia rany szwami niewchłanialnymi, po około 5-7 dniach pacjent zgłasza się do poradni na zdjęcie szwów.

FAQ, czyli najczęstsze pytania o operację przepukliny pachwinowej

  • Czy przepuklina pachwinowa boli?

    Każdy rodzaj przepukliny wywołuje dolegliwości bólowe. Należy jednak wiedzieć, że ból odczuwany podczas tej przypadłości jest specyficzny i porównuje się go często do uczucia ciągnięcia oraz pieczenia. Wzmaga się on podczas uciskania charakterystycznego dla przepukliny wybrzuszenia oraz kaszlu. Przeczytaj o innych objawach przepukliny pachwinowej.

  • Jaką dietę należy stosować w okresie rekonwalescencji po operacji przepukliny pachwinowej?

    W pierwszych dniach po operacji pacjent może mieć problemy z przyjmowaniem pokarmów stałych, więc wówczas zalecana bywa dieta płynna. W kolejnych dniach chory może wrócić do swojej ulubionej diety sprzed operacji, jednak według obowiązujących zaleceń powinna być ona lekkostrawna oraz bogata w owoce i warzywa. Ważne jest spożywanie odpowiedniej ilości błonnika, który zapobiega zaparciom, a także unikanie produktów mogących powodować wzdęcia. Dowiedz się więcej o zaleceniach po operacji przepukliny pachwinowej.

  • Czy przeziębienie z towarzyszącym kaszlem w okresie rekonwalescencji jest ryzykiem nawrotu przepukliny?

    Kaszel powoduje wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, co bezpośrednio wiąże się z osłabieniem mięśni ściany jamy brzusznej. Ponadto przewlekły kaszel wymieniany jest wśród czynników, które mogą przyczynić się do powstania przepukliny. W w razie wystąpienia infekcji górnych dróg oddechowych w czasie rekonwalescencji po przebytej przepukllinie pachwinowej ważne jest odpowiednie dobranie środków farmakologicznych, zmniejszających nasilenie kaszlu. Dodatkowo pomocne jest delikatne przytrzymanie rany pooperacyjnej, gdy kaszel wystąpi.

  • Jak długo trwa pełne wygojenie rany i jak wygląda blizna pooperacyjna?

    Pełne wygojenie rany trwa zazwyczaj około dwóch tygodni, jednak powrót do całkowitej sprawności tkanki łącznej zajmuje o wiele dłużej, a pełna wytrzymałość mechaniczna wraca po około 3 miesiącach. Blizna pooperacyjna znajduje się w okolicy pachwinowej i jest wielkości około 8-12 cm. W celu poprawy procesu bliznowacenia i wyglądu blizny, przydatne są wszelakiego rodzaju maści, kremy i żele wspomagające ten proces, np. krem z zawartością masy perłowej.

  • Ile trwa operacja przepukliny pachwinowej?

    Czas operacji jest przede wszystkim uzależniony od rozległości przepukliny, jednak zazwyczaj wynosi on 1,5-2 godziny.

Operacje przepukliny pachwinowej - opinie pacjentów

W naszym serwisie znajdziesz opinie pacjentów, którzy poddali się operacji przepukliny pachwinowej. Wszystkie komentarze zostały zamieszczone przez osoby, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dlatego są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.

Zabieg przepukliny pachwinowej
  
Michał

Miałem zabieg przepukliny pachwinowej u dr. Tomasza Tuchendlera. Zabieg odbył się szybko i sprawnie bez żadnych komplikacji. Bardzo miło i profesjonalnie zajęto się mną podczas zabiegu jak i po zabiegu. Wysoka higiena gabinetu oraz dobre podejście do klienta. Dziękuję bardzo i polecam.

Opinia o: Centrum Medyczne T&T Medical, Wrocław (dr n. med. Tomasz Tuchendler)
  
Tomasz z Łodzi

Na razie jest opuchlizna, zdjęcie szwów za tydzień. Samopoczucie i nastawienie - pełen optymizm

Opinia o: Szpital Pulsmed, Łódź (dr n. med. Dariusz Dobrowolski)
Bardzo polecam ta klinikę
  
Wojtek

Operacja przebiegła w stu procentach bezproblemowo. Jestem bardzo zadowolony z wykonanego zabiegu

Opinia o: Centrum Medycyny Sportowej, Zabrze (lek. Lech Mucha)
 

Umów wizytę!

Jeśli Ciebie także dotyczy problem przepukliny, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami! Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 44 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty w wygodnym dla Ciebie terminie.

Zadzwoń do nas: (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)

Źródła:

  • Fischer J. E., "CHIRURGIA. Gruczoł piersiowy, klatka piersiowa i śródpiersie, przepona, przepukliny", Warszawa, 2011, ISBN: 978-83-61104-49-0
  • Ellison C., Zollinger Jr R. M., "Atlas zabiegów chirurgicznych", Wrocław, 2019, ISBN: 978-83-66310-30-8