Czym jest przepuklina rozworu przełykowego?
Przepuklina rozworu przełykowego (łac. hernia hiatus oesophagi) jest schorzeniem należącym do grupy przepuklin przeponowych, w których dochodzi do patologicznego przemieszczenia narządów z jamy brzusznej do klatki piersiowej przez wrodzone lub nabyte otwory, zlokalizowane w przeponie. W zależności od tego, która część żołądka przemieściła się do klatki piersiowej, wyróżniamy różne typy przepuklin rozworu przełykowego. Te najczęściej występujące to:
- przepuklina wślizgowa rozworu przełykowego, która polega na przesunięciu się jedynie wpustu żołądka
- przepuklina okołoprzełykowa, która polega na przemieszczeniu się zarówno wpustu, jak również głównych części żołądka
Choroba ta dotyka przede wszystkim ludzi starszych i dotyczy niemal 70% ludzi po 70 roku życia. Jest to związane z utratą elastyczności i osłabieniem mięśni
Tak zwana przepuklina żołądkowa częściej pojawia się u kobiet niż u mężczyzn.
Przyczyny powstania przepukliny rozworu przełykowego
Dokładna przyczyna i podłoże, na którym dochodzi do powstania przepukliny, nie są do końca określone. Uważa się, iż przepuklina rozworu przełykowego może wiązać się z innym schorzeniem, jakim jest choroba refluksowa przełyku. Toczący się w jej przebiegu stan zapalny prowadzi do zniekształcenia i powstania licznych zwężeń w przełyku, a to - do powstania przepukliny.
Przepuklina rozworu przełykowego - objawy
Objawy przepukliny rozworu przełykowego nie są charakterystyczne, ponieważ występują one również w przebiegu innych schorzeń. Pacjenci najczęściej zgłaszają:
- zgagę
- kłujący ból w klatce piersiowej
- chrypkę
- kaszel lub duszność
Powyższe dolegliwości zazwyczaj nasilają się około godzinę po spożyciu posiłku i najczęściej dotyczą przepukliny wślizgowej. Przepuklina okołoprzełykowa z początku nie daje żadnych objawów, a duszność czy uczucie ucisku w klatce piersiowej pojawiają się w późniejszych fazach choroby.
Leczenie przepukliny rozworu przełykowego
Aby rozpoznać przepuklinę rozworu przełykowego, pacjent najczęściej zostaje skierowany na RTG z kontrastem lub gastroskopię. Jeśli dolegliwość nie jest zaawansowana, lekarze w pierwszej kolejności zalecają leczenie zachowawcze. Jego istotną częścią jest nie tylko farmakoterapia, ale również spanie z głową uniesioną na wysokiej poduszce. W przypadku przepukliny rozworu przełykowego, warto zastosować także specjalne ćwiczenia oddechowe wzmacniające mięśnie przepony.
Ważnym elementem leczenia jest dieta. Chory powinien spożywać częściej niewielkie posiłki, a z jadłospisu powinny zniknąć m.in.: kawa, alkohol, cukier, czerwone mięso, smażone potrawy oraz niektóre przyprawy. Dieta przy przepuklinie rozworu przełykowego powinna być bogata w zapobiegający zaparciom błonnik. Do menu można wprowadzić także zioła takie jak rumianek czy kminek.
Przepuklina rozworu przełykowego - operacja
W przypadku nieskuteczności leczenia zachowawczego, lekarz prawdopodobnie zakwalifikuje pacjenta do operacji przepukliny rozworu przełykowego. Współcześnie chirurdzy chętnie korzystają z metody laparoskopowej, która pozwala na szybszy powrót do codziennych aktywności i wiąże się z mniejszą blizną pooperacyjną. Warto porozmawiać z lekarzem o możliwości przeprowadzenia właśnie takiego zabiegu. Operację przepukliny przełyku można wykonać także klasycznie.
Należy wspomnieć, że do ingerencji chirurgicznej kwalifikują się osoby, u których nie nastąpiła poprawa po leczeniu inhibitorami pompy protonowej w maksymalnych dawkach, oraz pacjenci, którzy nie tolerują tych leków - o ile nie występują u nich przeciwwskazania do przeprowadzenia operacji.
FAQ, czyli najczęstsze pytania o operację przepukliny rozworu przełykowego
Co oznacza ból pleców przy przepuklinie rozworu przełykowego?
Ból pleców może być jednym z objawów przepukliny wślizgowej. Choć nie jest to najczęściej występujący symptom, w połączeniu ze zgagą, kaszlem czy chrypką, może sygnalizować on rozwój tej dolegliwości.
Kiedy można wrócić do codziennych czynności po operacji przepukliny rozworu przełykowego?
Powrót do pełnej sprawności jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników. Przyjmuje się jednak, że średni czas rekonwalescencji po operacji przepukliny rozworu przełykowego wynosi około 2-4 tygodni.
Kiedy po operacji przepukliny rozworu przełykowego można wrócić do uprawiania sportu?
Osoby, które nie praktykują ciężkich treningów, mogą wrócić do aktywności fizycznej po upływie miesiąca, o ile będą czuły się dobrze, a okresowi rekonwalescencji nie będą towarzyszyć żadne komplikacje. Intensywny wysiłek fizyczny powinno się wprowadzać stopniowo, bacznie obserwując przy tym swój organizm.
Umów wizytę!
Jeśli Ciebie także dotyczy problem przepukliny, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami! Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 7 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty w wygodnym dla Ciebie terminie.
Zadzwoń do nas: 22 417 40 17 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00)
Źródła:
- Janczak D., "Janczak D., Przepuklina.", Chirurgia po Dyplomie, 2017
- Ellison C., Zollinger Jr R. M., "Atlas zabiegów chirurgicznych", Wrocław, 2019, ISBN: 978-83-66310-30-8
3.5/5 (opinie 166)