Wskazania do przeprowadzenia powiększania piersi implantami

Względy estetyczne, którymi kierują się pacjentki przed zabiegiem powiększania piersi, są oczywiście subiektywne. Przy takich motywacjach nie da się odgórnie określić, który kształt lub rozmiar są wskazaniem do operacji.

Pacjentki często decydują się na zabieg, gdy ich piersi lekko opadają lub gdy po porodzie i laktacji doszło do ich zmniejszenia.

Zdarza się, że wskazaniem do powiększania piersi jest niedorozwój gruczołu piersiowego lub inne nieprawidłowości jak np. choroby układu krążenia i schorzenia wątroby oraz nerek.

Jakie są rodzaje implantów piersi?

Wiele osób mówiąc o powiększaniu piersi implantami ma na myśli tzw. wszczepianie „silikonów”, czyli zabieg wypełnienia piersi implantami silikonowymi. Dostępnych jest wiele modeli implantów. Dzięki temu możliwe jest dobranie odpowiednich implantów do indywidualnych wymagań pacjentek.

Podział implantów

Ze względu na wypełnienie:

  • Implanty piersiowe wypełnione żelem silikonowym o różnej konsystencji. Dobrze oddają właściwości naturalnego biustu. Są bezpieczne i trwałe, bez ryzyka wyciekania wypełnienia. Renomowane firmy dają dożywotnią gwarancję na dane implanty.
  • Implanty piersiowe wypełnione solą fizjologiczną. Zewnętrzną warstwę stanowi tu torebka silikonowa, natomiast wypełnieniem jest roztwór soli fizjologicznej. Stosowanie ich jest ograniczone do wyjątkowych sytuacji.

Warto wiedzieć: Obecnie stosowane wypełnienie implantów w coraz doskonalszym stopniu oddaje naturalność piersi.

Ze względu na kształt:

  • Implanty anatomiczne – mają kształt przypominający łezkę. Szczególne wskazania zastosowania dotyczą szczupłych kobiet oraz rekonstrukcji piersi.
  • Implanty okrągłe, które są wycinkiem kuli. Ich podstawa jest zawsze okrągła. Stosowanie ich wynika z budowy anatomicznej pacjentki i jej oczekiwań.

Ważne: Rodzaj implantu ma wpływ na koszty operacji. Cena zabiegu zawiera koszty konsultacji i badań przed operacją, implantów, samego zabiegu i hospitalizacji po operacji. Całkowita cena uzgadniana jest po wyborze przez pacjentkę optymalnych implantów i ustaleniu wszystkich szczegółów wykonywanego zabiegu. Czytaj więcej: Implant anatomiczny czy okrągły?

Powiększanie piersi implantami – jak się przygotować?

Pierwszym etapem kwalifikacji do operacji powiększania piersi jest dokładny wywiad lekarski zbierany podczas konsultacji. W czasie konsultacji dobiera się odpowiedni rozmiar i kształt implantów. W tym celu stosuje się różne metody analizy sylwetki. Istnieje też możliwość wykonania symulacji komputerowych efektów powiększania piersi. Innym sposobem są pomiary przed lustrem z zastosowaniem wzorników będących odpowiednikami wszczepianych implantów. Wybierając rodzaj implantu koniecznie trzeba wziąć pod uwagę oczekiwania pacjentki, wzrost, budowę klatki piersiowej oraz stan gruczołów piersiowych.
Podczas wywiadu lekarskiego specjalista zapyta również o przebyte choroby i przyjmowane leki.

Kolejnym etapem przygotowania do operacji jest wykonanie badań m.in.: 

  • oznaczenie grupy krwi,
  • morfologia krwi,
  • wskaźniki krzepnięcia,
  • poziom glukozy we krwi,
  • elektrolity,
  • kreatynina.

Badania te mogą być uzupełnione przez inne, uzależnione od współistniejących chorób. Bardzo ważnym badaniem jest USG piersi, mammografia lub rezonans magnetyczny piersi wykonywany celem profilaktyki raka piersi.

Dwa tygodnie przed operacją nie należy zażywać leków zawierających witaminę E, aspiryny, substancji wpływających na krzepliwość krwi, palić papierosów. Na dzień przed operacją należy jeść lekkostrawne posiłki, a w dniu operacji pozostać na czczo.

Powiększanie piersi implantami – jak przebiega operacja?

Powiększanie biustu za pomocą implantów to operacja, którą przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Cięcie wykonuje się najczęściej w fałdzie podpiersiowym lub w fałdzie skórnym w okolicy pach, albo w obszarze brodawki sutkowej.

Po nacięciu skóry pod mięśniem piersiowym większym albo pod tkanką gruczołu piersiowego wytwarzana jest kieszeń, w której zostaną umieszczone implanty. Ze względu na bardziej naturalny wygląd piersi i mniejsze ryzyko rozwoju torebki włóknistej, implanty częściej umieszcza się pod mięśniami piersiowymi. Odpowiednio, fachowo dobrane implanty nie powinny być widoczne pod skórą – zwłaszcza w górnej części dekoltu, gdzie tkanki tłuszczowej jest mniej.

Na zakończenie nacięcia zszywa się i zabezpiecza opatrunkiem.

Powiększanie biustu implantami – jak postępować po operacji?

W większości przypadków pacjentka może wrócić do domu już następnego dnia po operacji. By ułatwić gojenie, około miesiąca po operacji pacjentka – przez całą dobę – musi nosić specjalny biustonosz. Zdejmuje się go po raz pierwszy około 7-10 dni po zabiegu, w czasie kontroli lekarskiej, podczas której ściągane są szwy.

Przez kilkanaście dni zaleca się ograniczenie aktywności fizycznej i nie dźwiganie ciężkich przedmiotów. Po operacji ważne jest regularne wykonywanie badań: USG piersi albo mammografii.

Pamiętaj: Decydując się na operację powiększania biustu, należy pamiętać, że na ostateczne efekty trzeba czekać kilka miesięcy.

W pierwszym okresie po operacji mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe, występować siniaki, a piersi mogą być obrzęknięte i twarde. Obrzęk może utrzymywać się nawet dwa miesiące. Po zabiegu można zaobserwować również okresowe poszerzenie talii. Blizny pooperacyjne na początku są twarde i różowe. Z czasem stają się miękkie i jaśniejsze. Jeśli od początku odpowiednio pielęgnuje się skórę, blizna staje się praktycznie niewidoczna.

Wszczepianie implantów piersi – co jeszcze należy wiedzieć?

Jeśli chodzi o powikłania, to należy wiedzieć, że lekarz już na pierwszej konsultacji szczegółowo omawia je z pacjentką. Najczęstszym, choć i tak rzadko występującym powikłaniem po operacji wszczepiania implantów biustu jest surowiczak.  Nie ma on jednak żadnego wpływu na efekt operacji, ponieważ wchłania się już po kilku tygodniach.

Z kolei krwiaki lub krwawienia po zabiegu nie są groźne i nie muszą być sygnałami do poważnych działań, jak choćby do wymiany implantów. Jeśli pojawi się takie powikłanie, to warto wykonać USG piersi.

Infekcjom pozabiegowym zapobiega się poprzez podanie pacjentce antybiotyków.

Przemieszczanie implantów jako powikłanie występuje bardzo rzadko. Jeśli jest ono wyraźne, konieczne jest leczenie operacyjne.

Oto pełna lista powikłań pooperacyjnych:

  • surowiczak,
  • infekcje,
  • krwiaki,
  • problem z gojeniem rany,
  • capsular contracture, czyli przykurcz torebki,
  • przerost blizn,
  • kapsulacja,
  • przemieszczenie implantów,
  • zatorowość,
  • zakrzepica.

Efekty powiększania piersi implantami

FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania na temat powiększania piersi implantami

  • Jaka jest cena implantów piersiowych?

    Koszt wszczepienia implantów piersi waha się od około 7000 zł do około 20 000 zł.

  • Na ile lat wszczepia się implanty piersiowe?

    Zazwyczaj implanty wszczepiane są na całe życie. Pacjentka po zabiegu otrzymuje dokumentację gwarantującą jakość wszczepionych implantów oraz ich certyfikat.

  • Czy implanty są przeciwskazaniem do wykonywania badań profilaktycznych lub wpływają na karmienie?

    Implanty nie są przeciwskazaniem do wykonywania podstawowych badań stosowanych w profilaktyce onkologicznej takich jak mammografia, USG piersi czy RTG klatki piersiowej. Nie ma też problemu z karmieniem piersią po wykonaniu zabiegu powiększania piersi. Należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego od momentu karmienia piersią do momentu powiększania piersi.

  • Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?

    Jeśli implanty są wszczepione prawidłowo, nie przemieszczają się ani nie ulegają deformacjom, wymiana implantów piersiowych nie jest konieczna. Czasami powtarza się operację u kobiet, których sylwetka bardzo się zmieniła, na przykład po ciąży.

  • Implanty okrągłe czy anatomiczne?

    Wybór rodzaju implantów zależy od indywidualnych warunków i oczekiwań każdej kobiety. Dobór odpowiednich implantów powinien odbywać się w konsultacji ze specjalistą.

  • Ile trwa operacja wszczepienia implantów?

    Operacja trwa zazwyczaj około 1-2 godzin. Czas ten może być dłuższy w przypadku bardziej skomplikowanej plastyki biustu.

  • Jakie mogą być powikłania po operacji powiększania biustu?

    Należy pamiętać, że powiększanie piersi to operacja, podczas której wykonywane jest cięcie tkanek. Przez pierwszych kilka dni pacjentka może być osłabiona i odczuwać dość silny ból. Możliwe są również obrzęk i tkliwość piersi.

  • Kiedy można wrócić do aktywności fizycznej po operacji?

    Do pełnej sprawności fizycznej po operacji powiększania piersi zwykle wraca się nie później niż po dwóch tygodniach. Nawet jednak po tym czasie nie należy rozpoczynać intensywnych ćwiczeń fizycznych, zwłaszcza takich, które dotyczą górnych partii ciała.

  • Implanty a karmienie piersią - czy stanowią jakiś problem?

    Większość kobiet, które przeszły operację wszczepienia implantów biustu, może karmić piersią. Najkorzystniejsze z puntu widzenia karmienia piersią jest wszczepienie implantów w okolice mięśni piersiowych. W przypadku, gdy implanty zostaną umieszczone w okolicy tkanki gruczołowej, istnieje możliwość uszkodzenia gruczołów, co prowadzi do problemów z karmieniem. Czasami u kobiet, u których wszczepiono implanty w obrębie tkanki gruczołowej, obserwuje się zmniejszenie ilości pokarmu.

  • Czym są implanty piersiowe "gummy bear"?

    Implanty piersiowe "gummy bear" wypełnione są specjalnym, wyjątkowo spoistym żelem silikonowym, a ich pokrycie stworzone jest z teksturowanego silikonu. Wykorzystanie tego typu materiałów sprawia, że gdyby przekroić implant, to żadna treść nie będzie z niego wypływała, ponadto uszkodzona struktura nie zmieni swojego kształtu. W odniesieniu do powiększonego biustu ma to takie znaczenie, że przy ewentualnym pęknięciu implantu do okolicznych tkanek nie przedostaną się związki silikonu. Analizując ryzyko pęknięcia umieszczonego w piersi tworu należy wspomnieć, że dla implantów piersiowych "gummy bear" jest ono najmniejsze, co wynika choćby z tego, że są one najtwardszymi z dostępnych do powiększania piersi produktów.

  • Czy wielkość implantu piersiowego wpływa na ryzyko powikłań?

    Skóra jest tkanką, która posiada pewną rozciągliwość, jednak nie jest ona nieskończona. Ponadto z wiekiem, w skutek starzenia się, staje się mniej elastyczna. Logicznie rzecz ujmując, jeśli przy małych piersiach wybierany jest duży implant piersiowy, ryzyko powikłań, takich jak powstawanie rozstępów, wzrasta (dotyka średnio 3% osób wg Aesthetic Surgery Journal z 2014r. Inne liczne publikacje naukowe nie potwierdzają, by większe implanty miały wpływ na ryzyko powikłań pooperacyjnych. To samo stwierdzają specjaliści chirurgii plastycznej na łamach witryny realself.com. W ich doświadczeniu rozmiar implantu piersiowego nie wpływa na ryzyko komplikacji okołozabiegowych (krwawienie, okres rekonwalescencji), i długoterminowych (jak kontraktura kapsułkowa).

  • Jaka jest trwałość implantów piersiowych?

    Protezy piersiowe znajdujące się w ofercie wiodących producentów, są objęte dożywotnią gwarancją. Nie oznacza to jednak, że raz wszczepione implanty piersiowe posłużą pacjentce przez całe jej życie: zwykle wytrzymują one od 10 do 20 lat. Dożywotnia gwarancja oznacza zaś, że w razie konieczności wymiany implantów piersiowych producent pokryje koszt nowych protez. Jeżeli kobieta zdecyduje się na implanty droższe, konieczne będzie pokrycie jedynie różnicy w cenie nowych protez. Często jednak decyzja o wykonaniu ponownej operacji wynika nie z koniecznością  z chęci wymiany implantów na większe.    

Umów wizytę!

Jeśli Ty także myślisz o powiększeniu piersi, nie wahaj się dłużej - skontaktuj się z nami. Nasz doradca bezpłatnie przedstawi Ci pełną ofertę leczenia spośród 39 klinik w Polsce wraz ze szczegółowymi cenami. Pomoże również w umówieniu wizyty konsultacyjnej u wybranego specjalisty na dogodny termin.

Zadzwoń do nas: 22 417 40 64 (telefon czynny pon - pt, w godz. 8:00 - 18:00) 

Źródła:

  • Izabela Wróblewska, Karolina Chilicka-Jasionowska, "Operacyjne i nieoperacyjne metody powiększania biustu", Puls uczelni 2013, Instytut Kosmetologii, Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu, 201, ISSN 2080-2021
  • Teresa Rzepa, Maciej Pastucha, Wilhelm Grzesiak, Andrzej Modrzejweski, Tymoteusz Leoński, "Wokół operacji plastycznej piersi: oczekiwania i efekty", Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska Lublin-Polonia, VOL. XXV, 1-2,, 2012, ISSN : 1233-2127
  • Wikipedia, "Powiększanie biustu" (pl.wikipedia.org)
  • Medycyna Praktyczna, "Kształtne piersi bez komplikacji" (pulsmedycyny.pl)