Jak wygląda kaszak?
Kaszak to guzek wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów, koloru cielistego, lekko żółtawego. Jest miękki lub umiarkowanie twardy. Można go przesuwać pod skórą. Nie boli, chyba że zostanie zainfekowany. Tworzy się najczęściej w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych na
- twarzy,
- głowie,
- karku,
- plecach,
- mosznie,
- wargach sromowych.
Kaszak może pojawić się też na powiece, pod okiem – wtedy schorzeniem mogą być dotknięte błony śluzowe oka, w ustach pod językiem, na wardze – wtedy dotyka błon śluzowych jamy ustnej. Kiedy guzków jest więcej, może to być objawem zespołu Gardnera. To uwarunkowana genetycznie choroba, przy której pojawiają się m.in. torbiele naskórkowe na twarzy i głowie.
W środku kaszaka znajdują się żółtawa, nieprzyjemnie pachnąca kaszowata masa łojowa i zrogowaciały naskórek. W przypadku procesów zapalnych w otaczających tkankach – zawartość jest ropna, cuchnąca. Wydostaje się po pęknięciu lub podczas wycinania zmiany.
Czasem na środku kaszaka znajduje się czarny punkt. Powstaje z powodu zaczopowania przewodu mieszka włosowego.
Kaszak częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Najczęściej występuje około 30., 40. roku życia.
Jak powstaje kaszak?
Kaszak powstaje, kiedy zaczopują się ujścia gruczołów łojowych i mieszka włosowego. Wtedy we wnętrzu torbieli gromadzą się substancje łojowe, komórki naskórka i fragmenty mieszków włosowych.
Dzieje się tak z powodu:
- nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych,
- ran i otarć, za którymi idą uszkodzenia mieszka włosowego,
- dojrzewania (wahania hormonalne sprzyjają zaburzeniom w funkcjonowaniu gruczołów łojowych),
- braku odpowiedniej higieny osobistej,
- zakażenia wirusem HPV,
- stosowania kosmetyków na bazie oleju,
- intensywnego opalania po 65. roku życia,
- czynników genetycznych.
Badanie kaszaka
W przypadku pojawienia się kaszaka zazwyczaj nie są konieczne dodatkowe badania. Wystarczy obejrzenie guzka przez W przypadku pojawienia się kaszaka zazwyczaj nie są konieczne dodatkowe badania. Wystarczy obejrzenie guzka przez dermatologa lub chirurga i rozmowa z pacjentem.
Jeśli jednak wywiad i obejrzenie (badanie przedmiotowe) nie dają jednoznacznej odpowiedzi co do charakteru guzka, potrzebne są dodatkowe badania. Dzieje się tak przede wszystkim przy kaszakach na twarzy, szyi, kaszaku okolicy oczu. Rozmiar, kształt, położenie, ukrwienie zmiany, jej związek z otaczającymi tkankami, określi USG.
Jeśli guzek wykazuje jednorodność echogeniczną, nie jest unaczyniony, na okolicznych tkankach nie ma nacieków, jest elastyczny – nie jest groźny. Odstępstwa mogą oznaczać, że kaszak ma charakter złośliwy.
Dla postawienia ostatecznej diagnozy konieczne jest wtedy pobranie wycinka (biopsja guzka) i wykonanie badania histopatologicznego.
Jak usunąć kaszaka?
Guzek często pęka sam, a z torbieli wydostaje się zawartość. Wiele osób wyciska ją. Większość specjalistów uważa jednak, że w warunkach domowych nie należy usuwać kaszaków. Przekłuwanie i wyciskanie ich zawartości grozi zakażeniem, powstaniem blizn. Dodatkowo torebka pozostawiona w skórze gwarantuje powrót zmiany.
Usuwanie kaszaków odbywa się na różne sposoby:
- nacięcie i usunięcie zawartości, gdy guzek jest niewielki,
- zabieg chirurgiczny – wycięcie torebki wraz z zawartością,
- krioterepię – wymrażanie zmiany,
- zabieg laserowy, gdy kaszak zlokalizował się w miejscu bardzo wrażliwym,
- antybiotykoterapię – stosowaną dodatkowo przy nadkażeniach, gdy kaszaków jest dużo lub znajdują się na głowie, czole, twarzy, za uchem, na szyi, w okolicach narządów płciowych.
Chirurgiczne usunięcie kaszaka
Przy tej metodzie usunięcia kaszaka stosuje się znieczulenie miejscowe. Następnie chirurg nacina skórę, opróżnia całą zawartość kaszaka i usuwa samą torebkę. Pozostawienie nawet niewielkiego elementu torebki kaszaka zwiększa ryzyko nawrotu zmiany. Pod koniec zabiegu chirurg zakłada szwy. Zabieg usunięcia niepowikłanej cysty trwa zazwyczaj kilkanaście minut. Gdy jednak dojdzie do nadkażenia zmiany, po usunięciu zawartości torbieli rana jest pozostawiana na tydzień lub dwa. Po wygojeniu stanu zapalnego chirurg usuwa torbiel i zaszywa ranę. Czasami dodatkowo stosuje się terapię antybiotykową.
Laserowe usunięcie kaszaka
U większości pacjentów przygotowywanych do laserowego usunięcia kaszaka nie musi być stosowane żadne znieczulenie. Czasem stosuje się znieczulenie miejscowe. Musimy pamiętać, że tą metodą usuniemy jedynie drobne kaszaki - wypalane są one przez laser w całości wraz z torebką. Zabieg ten jest bezkrwawy, nie pozostają po nim blizny. Dzięki aseptycznym właściwościom lasera rana goi się bardzo dobrze i szybko. Zazwyczaj po tygodniu nie ma na skórze żadnego śladu. Przeciwwskazania do zabiegu to infekcja w okolicy planowanego zabiegu oraz skłonność organizmu do tworzenia blizn przerostowych oraz bliznowców.
Wymrażanie kaszaka, czyli krioterapia
Zaletą tego zabiegu jest brak krwawienia, szybkie gojenie rany oraz brak blizn. Musimy pamiętać, że tą metodą usuniemy jedynie drobne kaszaki - wypalane są one przez laser w całości wraz z torebką. W krioterapii wykorzystuje się ciekły azot o temperaturze -196,5 stopnia Celsjusza. Powoduje on zamrożenie i przez to uszkodzenie kaszaka. Bardzo niska temperatura blokuje tez drobne naczynia tętnicze oraz żylne. W ten sposób odmrożona przy powierzchni zdrowej skóry tkanka oddziela się od skóry i odpada. Rana goi się.
Po usunięciu kaszaka
Po zabiegu usunięcia kaszaka na ranę zakłada się opatrunek (nie wolno go zamoczyć). Pierwsza wizyta kontrolna odbywa się po 7-14 dniach. Lekarz zdejmuje szwy i kontroluje proces gojenia. Po tym okresie pacjent wraca do normalnego funkcjonowania. Do momentu pełnego wygojenia rany pacjent nie powinien używać kosmetyków mogących podrażniać skórę (np. z alkoholem) i dłużej korzystać z promieni słonecznych. Całkowite zagojenie skóry zależy od wielkości wycinanej zmiany i użytej techniki. W przypadku tych minimalnie inwazyjnych trwa od kilku dni do czterech tygodni.
Możliwe powikłania po usuwaniu kaszaka
Powikłania po operacyjnym usunięciu kaszaka są bardzo rzadkie. Możliwe są:
- nadkażenie i nieprawidłowe gojenie rany (jeśli infekcja jest duża, zalecana jest terapia antybiotykowa),
- nawrót kaszaka (jeśli chirurg niedokładnie usunął całą zawartość torbieli łojowej wraz z jej całą otoczką).
FAQ, czyli najczęściej zadawane pytania o usunięcie kaszaka
Czy zabieg wyciecia kaszaka jest bolesny?
Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ przed jego rozpoczęciem stosowane jest miejscowe znieczulenie. Po procedurze pacjent może odczuwać nieznaczne dolegliwości bólowe, związane z procesem gojenia się rany.
Jak pozbyć się kaszaka?
Kaszaka usuwa się poprzez nacięcie i usunięcie zawartości, gdy guzek jest średnich lub większych rozmiarów. Nie usuwamy kaszaka poprzez jego nakłucie i wyciśnięcie z uwagi na pewny nawrót. Zabieg chirurgiczny polega na wycięciu torebki wraz z zawartością. Czasem stosuje się krioterapię, czyli wymrażanie powstałej zmiany. Z kolei gdy kaszak znajduje się w miejscu bardzo wrażliwym i jest niewielkich rozmiarów, można przeprowadzić zabieg laserowy laserem CO2. Przy nadkażeniach, gdy kaszaków jest dużo lub znajdują się na głowie, czole, twarzy, za uchem, na szyi bądź w okolicach narządów płciowych, dodatkowo stosuje się antybiotykoterapię.
Jak wygląda kaszak?
Kaszak to guzek wielkości od kilku milimetrów do kilku centymetrów, koloru cielistego, lekko żółtawego. W środku może znajdować się czarny punkt. Powstaje z powodu zaczopowania przewodu mieszka włosowego. Kaszak pojawia się niemal wszędzie, gdzie rosną włosy: na twarzy, szyi, głowie, narządach płciowych, ale też pod okiem, na powiece.
Czy kaszak jest niebezpieczny?
Kaszaki to niegroźne guzki. Samodzielne przekłuwanie i wyciskanie ich zawartości grozi jednak zakażeniem, powstaniem blizn. Nadkażenie kaszaka powoduje wzrost ryzyka zezłośliwienia zmiany.
Usunięcie kaszaka - opinie pacjentów
Poniżej przeczytasz opinie pacjentów, którzy zdecydowali się na usunięcie kaszaka. Wszystkie zamieszczone komentarze pochodzą od osób, które zapisały się na zabieg za pośrednictwem naszego portalu, dzięki czemu są one w 100% rzetelne i zweryfikowane.
wszystko przebiegło sprawnie, mała blizna
Źródła:
- red. naukowa Maria Błaszczyk-Kostanecka, Hanna Wolska, "Dermatologia w praktyce", Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2009, ISBN: 978-83-200-5420-0
- Joanna Dylewska-Grzelakowska, "Kosmetyka stosowana", WSiP, Warszawa, 2012, ISBN: 978-83-02-10717-7
- Tadeusz Zajączkowski, "Torbiel naskórkowa jądra", Urologia Polska 2001/54/1, ISSN 0500-7208
- Wikipedia, "Kaszak (medycyna)" (pl.wikipedia.org)
- Medycyna Praktyczna, "Czy każdy kaszak powinien być usunięty chirurgicznie (kiedy) i od czego zależy postępowanie?" (www.mp.pl)
3.8/5 (opinie 293)