Wkładka wewnątrzmaciczna Mirena® pozwala na miejscowe, czyli domaciczne uwalnianie lewonorgestrelu (progestagen) w bardzo niskiej dawce dziennej hormonów – 0,02 mg/dobę, co w porównaniu z tabletkami doustnymi jest 20 razy niższym stężeniem hormonu we krwi. Dzięki jego miejscowemu działaniu, Mirena ma zastosowanie nie tylko profilaktyczne, ale również lecznicze w przypadku zaburzeń endometrium (śluzówki macicy). Skuteczność antykoncepcji zapewnionej przez Mirenę to okres 5 lat.
Nowoczesna ginekologia – domaciczny system antykoncepcji Mirena
Skuteczną i odwracalną metodą antykoncepcji jaką jest spirala Mirena posiada w swojej ofercie Klinika Promienista, gdzie wkładkę zakłada się we wnętrzu macicy, dzięki czemu hormon działa miejscowo na błonę śluzową macicy, a nie na cały organizm, jak w przypadku tabletek antykoncepcyjnych. Dodatkowo, jak tłumaczą ginekolodzy, wkładka blokuje wzrost błony śluzowej macicy, zmniejszając intensywność i czas trwania krwawienia miesiączkowego. Kierownikiem Medycznym oraz Ordynatorem Oddziału Ginekologicznego jest dr n. med. Zofia Mikołajewska Fischer.
Lekarze Specjalistycznego Gabinetu Lekarskiego Nereida podkreślają, że u kobiet nieplanujących potomstwa, priorytetem w wyborze określonej antykoncepcji jest metoda oraz jej bezpieczeństwo. Wskazane są zatem środki zawierające małe ilości hormonów i antykoncepcja w postaci wkładek domacicznych. Spirala Mirena, która należy do oferty placówki spełnia nie tylko te kryteria, ale także zabezpiecza przed ciążą przez okres przynajmniej 5 lat od chwili założenia. Gabinet prowadzą specjaliści w ginekologii i położnictwie: dr n.med. Ewa Biegańska oraz dr n. med. Krzysztof Hadaś.
Ze Specjalistycznym Centrum Medycznym Panacea związany jest dr n. med. Paweł Uchman, specjalista ginekolog-położnik, który świadczy kompleksowe usługi w zakresie diagnostyki i leczenia chorób piersi oraz stanów zapalnych narządów płciowych. W ramach świadczeń zajmuje się również doborem metod antykoncepcji z uwzględnieniem badań laboratoryjnych, oceny czynników ryzyka oraz wskazań medycznych i potrzeb pacjentki. Oferta dotyczy m. in. doustnych środków oraz kształtki (spirali) wewnątrzmacicznej wszystkich typów, w tym także Mireny.
Należąca do Szpitala Med-Polonia Przychodnia to wielospecjalistyczna placówka oferująca szeroki wachlarz usług medycznych w zakresie diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki. Realizowane w ramach Med Polonia dla Kobiet pakiety ginekologiczne, oprócz programu profilaktyki nowotworowej czy problemów ginekologicznych okresu klimakterium i senium, uwzględniają także program antykoncepcji. Oferta w tym zakresie dotycząca wkładki Mirena wiąże się wyłącznie z jej założeniem, co zmusza pacjentki do samodzielnego jej zakupu. Zespół medyczny tworzy m. in lek. med. Irena Markuszewska, ginekolog.
Przy systemie Mirena, możliwość posiadania własnej wkładki domacicznej istnieje również w Prywatnym Gabinecie Lekarskim dr n. med. Karoliny Chmaj-Wierzchowskiej, co wiąże się wyłącznie z kosztem jej założenia. Antykoncepcja, która należy do zakresu jej medycznej działalności dotyczy oceny ryzyka stosowania i indywidualnego doboru metod, z antykoncepcją po stosunku włącznie. Dr Chmaj-Wierzchowska jest specjalistą ginekologiem-położnikiem oraz adiunktem w Katedrze Zdrowia Matki i Dziecka UM w Poznaniu.
Kompleksowy zakres usług ginekologiczno-położniczych oferuje Gabinet Lekarski dr n. med. Przemysława Pięty, specjalisty ginekologa-położnika, który od 1979 r. związany jest z Oddziałem Ginekologiczno-Położniczym Szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu. W swojej praktyce, oprócz diagnostyki i leczenia niepłodności oraz terapii zaburzeń statyki narządów płciowych, konsultuje również metody antykoncepcji. W przypadku wkładki Mirena na życzenie pacjentki, co jest szczególnie wskazane u nieródek, istnieje możliwość krótkotrwałego znieczulenia ogólnego, uwzględnionego w cenie zabiegu implantacji.