Nowoczesna wkładka Jaydess, to najmniejszy hormonalny system wewnątrzmaciczny na świecie, który działa miejscowo – w przeciwieństwie do środków antykoncepcyjnych o działaniu ogólnoustrojowym, Jaydess działa przede wszystkim w macicy, uwalniając do krwi tylko niewielką ilość lewonorgestrelu. Metoda łączy działanie spirali i antykoncepcji hormonalnej, a jej skuteczność antykoncepcyjna sięga nawet do 100% (0,09-0,33 w skali Pearla).
Wewnątrzmaciczne systemy hormonalne
Antykoncepcję w pełnym zakresie oferuje Położnictwo i Ginekologia Praktyka Lekarska Femmed w Elblągu, a zakres świadczeń obejmuje antykoncepcję hormonalną, wkładki domaciczne oraz domaciczne systemy hormonalne, jakie oprócz wkładki Mireny, reprezentuje również wkładka Jaydess®. Skuteczność tej najmniejszej spirali hormonalnej z niewielką dawkę hormonu, aż do jej usunięcia wynosi ponad 99%. Jej aktywność trwa przez okres 3 lat. Gabinet prowadzą lekarze ginekolodzy: Joanna Bilikiewicz-Zaryjewska, specjalista położnictwa i ginekologii oraz Dariusz Zaryjewski, specjalista położnictwa i ginekologii.
Nowoczesne wkładki wewnątrzmaciczne stosują również specjaliści NZOZ Pregmed – Gabinety Specjalistyczne i Laboratorium w Łodzi, korzystając z wkładek z miedzią (bez hormonu) oraz z systemów zawierających lewonorgestrel. Te ostatnie, do jakich należy wkładka Jaydess, mają najniższy wskaźnik Pearla co oznacza, że są najskuteczniejszym środkiem antykoncepcyjnym dostępnym na rynku. Jak wyjaśniają specjaliści, zawarty we wkładkach hormon prowadzi do spadku wrażliwości endometrium na endogenne estrogeny i progesteron. System zarejestrowany jest również dla nieródek.
W ciągu 7 dni od wystąpienia krwawienia miesiączkowego, wkładkę Jaydess zakładają do jamy macicy lekarze MedicaNow w Poznaniu, a system – jak informują – można wymienić na nowy w dowolnym dniu cyklu. Aplikację poprzedzają szczegółowe badanie lekarskie narządów miednicy mniejszej, piersi oraz wymaz z szyjki macicy. Badania kontrolne po aplikacji mają miejsce w ciągu 4 do 6 tygodni po założeniu wkładki. Konsultacje w zakresie m.in. antykoncepcji świadczy dr hab. n. med. Radosław Słopień, specjalista w ginekologii i położnictwie, endokrynolog.
Mechanizm działania antykoncepcyjnego wkładki z progestagenem polega na zagęszczeniu śluzu szyjkowego, który staje się nieprzepuszczalny dla plemników, powoduje ścieńczenie śluzówki w macicy i przez to niemożliwa jest implantacja, uszkadza ruch plemników oraz spowalnia ruch jajowodów. System Jaydess, który należy do tej grupy wkładek stanowi również ofertę Gabinetu Ginekologicznego lek. med. Ilony Guzińskiej, specjalisty położnika-ginekologa i – jak tłumaczy specjalista – nie traci swej skuteczności na skutek ewentualnego przemieszczenia w jamie, ponieważ wkładki działają chemicznie w całej objętości jamy macicy.
Skuteczność wkładki Jaydess potwierdza również Ismaiel Salloum, specjalista ginekolog-położnik, który w Koszalinie prowadzi Gabinet ginekologiczno-położniczy Medicus. Jaydess jest jedną z metod antykoncepcji oferowaną w klinice, a jej okres ochrony przed niechcianą ciążą trwa do 3 lat. Placówka posiada Certyfikat FMF (Fetal Medicine Foudation) i jest jedynym ośrodkiem na świecie, który prowadzi i certyfikuje badania prenatalne. W zakresie świadczeń wykonywana jest również diagnostyka USG oraz kolposkopia.
W Tarnobrzegu, założenie wkładki hormonalnej Jaydess oferuje Centrum Zdrowia Kobiet GinMed, jakie świadczy nowoczesne usługi medyczne oraz diagnostykę ultrasonograficzną w zakresie ginekologii i położnictwa. Specjalistyczne poradnictwo, dobór metod antykoncepcyjnych oraz antykoncepcja po stosunku to podstawowy zakres oferty antykoncepcyjnej, a konsultacje świadczy m. in. lek. med. Mariusz Śmiłowski, specjalista ginekolog – położnik. Oprócz systemy Jaydess, oferta obejmuje również wkładki hormonaln Levosert. Placówka swoją działalność rozpoczęła w 2014 r.