Diastema jest to przestrzeń, pojawiająca się pomiędzy środkowymi siekaczami. Podaje się cztery prawdopodobne przyczyny jej powstawania. Diastema może być wynikiem braku siekaczy bocznych, nieprawidłowego przyczepu wędzidełka wargi górnej, obecności nadliczbowego zęba (gdy ząb ten jest ułożony nieprawidłowo pomiędzy siekaczami szczęki a żuchwy) lub zmniejszoną ilością siekaczy bocznych (hipodoncją). W zależności od ustawienia siekaczy względem siebie wyróżniamy: diastemę równoległą, zbieżną oraz rozbieżną. W przypadku, gdy diastema nie przekracza 2mm, nie jest uznawana za wadę zgryzu, tylko za indywidualną cechę fizjologiczną. Nie wymaga wtedy leczenia.
Zamykanie diastemy w Tychach
Centrum Stomatologii Studio Uśmiechu przeprowadza zabieg zamknięcia diastemy za pomocą licówek. Polega on na naklejeniu cienkich (mających ok.0,5 mm) porcelanowych płytek na zęby. Przed wykonaniem zabiegu zęby muszą zostać poddane preparacji (oszlifowaniu). Zamykanie diastemy za pomocą licówek jest rozwiązaniem dla osób, które nie chcą nosić aparatu ortodontycznego w celu wyrównania przestrzeni międzyzębowej. Cały proces leczenia w tym przypadku wynosi ok. 10-14 dni. Licówki dodatkowo wpływają na wzmocnienie plombowanych wcześniej zębów, oraz poprawiają ich kolor i kształt. Wymagają wymiany co 10-15 lat.
Bianco Stomatologia to tyski gabinet stomatologiczny, mający w swojej ofercie zamykanie diastemy poprzez użycie aparatu ortodontycznego lub za pomocą licówek. W przypadku diastemy zbieżnej (gdy dolne końcówki zębów skierowane są do siebie) zaleca się noszenia aparatu ortodontycznego stałego, natomiast w przypadku diastemy rozbieżnej (gdy górne końcówki zębów skierowane są do siebie) - aparatu ortodontycznego zdejmowanego. Leczenie ortodontyczne trwa najczęściej ok. 12-15 miesięcy.
W Katowicach (ok.20 km od Tych) znajduje się Centrum Stomatologii Estetycznej Rewadent, które swoim pacjentom oferuje możliwość zamknięcia diastemy m.in. metodom bondingu. Polega ona na zamaskowaniu przerwy między zębami za pomocą żywicy kompozytowej światłoutwardzalnej (używanej także do plombowania zębów). Sam zabieg likwidacji diastemy w tym przypadku polega na nałożeniu materiału kompozytowego na zęby, a następnie (za pomocą specjalnych papierowych dysków) nadania mu odpowiedniego kształtu. Bondowanie nie wymaga preparacji zębów (korona zęba jest w tym przypadku wytrawiana kwasem demineralizującym) oraz daje natychmiastowy efekt.