Wenektazje to trwale poszerzone naczynka włosowate, stanowiące rodzaj zmiany w warstwie brodawkowatej skóry właściwej kończyn dolnych, w postaci pajączków, drzewkowatych lub punktowych zniekształceń. Początkowo występują pojedynczo, z czasem coraz liczniejsze mogą doprowadzić do degradacji powierzchni naskórka.
Leczenie zmian naczyniowych kończyn dolnych
Przezskórne laserowe zabiegi zamykania naczyń wykonamy w Centrum Medycyny Estetycznej – Senses Medica, które oferuje zabiegi chirurgii estetycznej, pełną diagnostykę USG i laboratoryjną. Do efektywnych zabiegów egzonaczyniowych jest wykorzystywany długi zmienny kwadratowy impuls lasera Nd:YAG, a zabiegi przeprowadza lek. med. Sławomir Wawrzyńczak – specjalista chirurg, certyfikowany z zakresu chirurgii naczyń oraz badań USG. Centrum, które posiada dwa lokale – w Zgierzu i w Skierniewicach – oferuje ponadto skleroterapię oraz śródżylne leczenie laserowe.
Znamiona naczyniowe płaskie, rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych – teleangiektazje na twarzy i kończynach dolnych oraz małe naczyniaki jamiste są wskazaniem do terapii laserowej także w Centrum Diagnostyki i Terapii Laserowej Fundacji Politechniki Łódzkiej, przy czym rodzaj użytego lasera i ilość zabiegów uzależniona jest od średnicy naczyń i ich lokalizacji. Placówka korzysta z kilku typów, m.in.: lasera argonowego, barwnikowego, lasera Nd:YAG oraz Systemu IPL. Działalność CDiTL FPŁ to przede wszystkim promieniowanie lasera, którego energię wykorzystuje się tu zarówno w diagnostyce, jak i w terapii wielu schorzeń.
Rozszerzone powierzchowne naczynia krwionośne zlokalizowane na udach i podudziach, zwłaszcza w przebiegu ciąży i przewlekłej niewydolności żylnej, laserowo wyleczymy również w Centrum Medycznym All-Med, które dysponuje dwuzakresowym laserem do zamykania naczynek 532 nm/940 nm firmy Asclepion – Quadrostar. Cykliczna terapia zamyka 70-80% poszerzonych naczynek, jednakże nie likwiduje predyspozycji do zmian naczyniowych. Kadrę lekarską stanowią specjaliści łódzkich szpitali, m.in.: MSWiA, ICZMP oraz Klinik Uniwersytetu Medycznego. Placówka posiada Certyfikaty ISO 9001:2008 i realizuje świadczenia komercyjne oraz refundowane przez NFZ.
„Pajączki naczyniowe” powstają w skórze właściwej wskutek poszerzenia sieci żył podbrodawkowych. Ich laserowym usuwaniem w warunkach ambulatoryjnych zajmują się lekarze Centrum Chirurgicznego Fragmat-Med, korzystając z lasera diodowego i metody przezskórno – transdermalnej. Cennik uwzględnia 300 impulsów (jedna sesja), a ich ilość ostatecznie zależy od wielkości zmiany. Placówka specjalizuje się w leczeniu żylaków oraz operacjach przepuklin, realizując w zakresie leczenia żył, zaawansowane badania diagnostyczne przy użyciu USG Doppler Color.
Laser diodowy w terapii „pajączków” wykorzystuje również Certus NZOZ, który rozpoczął działalność w 2004 r. wskutek połączenia indywidualnych praktyk lekarskich: gabinetu stomatologicznego i flebologicznego. Zabieg z zakresu chirurgii laserowej nie wymaga znieczulenia i polega na przezskórnym naświetleniu pajączka energią w postaci impulsów o mocy 70–120 mW. Po zabiegu nie ma konieczności stosowania wyrobów uciskowych. Jakość usług potwierdza Certyfikat ISO 9001:2008.
Dermatologią estetyczną oraz laserowym i chirurgicznym usuwaniem zmian naczyniowych zajmuje się lekarz medycyny estetycznej, specjalista dermatolog–wenerolog, lek. med. Dariusz Mikołajczyk, który świadczy usługi w Lasermedic, na ul. Narutowicza 6. Bezoperacyjne usuwanie pajączków i poszerzonych żył na nogach poza obliteracją, wykonuje przy użyciu lasera Nd:Yag Fotona Dualis SP oraz systemu VPL Energist Ultra Plus, z nową wysokoenergetyczną głowicą Specialist, jaką zaprojektowano specjalnie do walki z tym problemem skóry.