Zespolenie kości w obrębie kończyny górnej to zabieg ortopedyczny, przeprowadzany w przypadku jej złamania. Tego typu leczenie operacyjne jest zalecane w sytuacjach, gdy mamy do czynienia ze złamaniami niestabilnymi i wieloodłamowymi. Dotyczy to zwłaszcza uszkodzenia nasad i przynasad kości długich z jednoczesnym uszkodzeniem stawów, ale także uszkodzeń kości płaskich i kości krótkich. W zależności od metody zespolenia, zabieg może polegać na stabilizacji złamanych kości drutami (w tym także prętami i gwoździami) czy śrubami i wkrętami. Popularne są także zespolenia płytkami (np. kompresyjnymi) oraz śródszpikowe (np. prętami Endera). W przypadku większości zespoleń są one usuwane po uzyskaniu prawidłowego zrostu kości.
Specjaliści ortopedzi, którzy wykonują zespolenie kości w obrębie kończyny górnej w Polsce
Zespolenie kości w obrębie kończyny górnej to zabieg, który w Kaliszu przeprowadza ortopeda traumatolog lek. med. Paweł Nowicki. Oprócz zespolenia złamań zajmuje się także ich leczeniem przy zastosowaniu materiałów syntetycznych lub przeszczepów kości. Doświadczenie zawodowe zdobywał m.in. podczas stażu klinicznego z chirurgii ręki w Reims (Francja) czy szkolenia w klinice chirurgii ręki we Florencji (Włochy). Uczestniczył w Kongresie złamań stawowych kończyny górnej w Paryżu (Francja) oraz w Międzynarodowym Sympozjum Nowe Kierunki w Chirurgii Barku. Ponadto brał udział w warsztatach szkoleniowych Zespolenia kości metodą LCP.
Lek. med. Marcin Wigier, który posiada specjalizację I stopnia z ortopedii i traumatologii oraz z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu, wykonuje zespolenia kości w obrębie kończyny górnej w Warszawie. W codziennej pracy z pacjentami zajmuje się głównie chirurgią urazową i ortopedią, ze szczególnym uwzględnieniem leczenia złamań. Przeprowadza zespolenia kości metodą śródszpikową oraz AO. Jest współautorem publikacji Leczenie powikłań zrostu kostnego ryglowanym gwoździem śródszpikowym.
W Poznaniu w zabiegach zespolenia kości w obrębie kończyny górnej specjalizuje się ortopeda i traumatolog narządu ruchu dr n. med. Szymon Kujawiak. Do swoich zainteresowań zawodowych zalicza również zespolenie kości kończyny dolnej, leczenie zwyrodnień stawów i uszkodzeń więzadeł oraz kontuzje sportowe. Tytuł doktora nauk medycznych uzyskał dzięki pracy doktorskiej Porównanie wyników operacyjnego i zachowawczego leczenia pełnego zwichnięcia stawu barkowo-obojczykowego.