Zabieg tonsillotomii ma na celu redukcję przerośniętych migdałków podniebiennych. W jego trakcie usuwane są tylko fragmenty tkanki migdałków podniebiennych, co sprzyja pozostawieniu pełnej funkcji obronnej organizmu. Wśród głównych objawów przerośniętych migdałków wymienia się m.in. zaburzenia mowy, nawracające zapalenia gardła, nosa i uszu, trudności w połykaniu oraz bezdechy w czasie snu. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 60 minut. Po operacji, którą przeprowadza otolaryngolog, dziecko powinno unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, spożywania czekolady i gorących posiłków, przebywania na słońcu oraz gorących kąpieli. Pełny okres rekonwalescencji wynosi około 7 dni.
Zabieg zmniejszenia migdałków podniebiennych u dziecka w Polsce
Na zabieg zmniejszenia migdałków podniebiennych u dziecka w Toruniu udać się można do Specjalistycznego Szpitala Matopat, w którym, oprócz tonsillotomii przeprowadzić można także adenotomię, czyli usunięcie migdałka gardłowego. Oferta Szpitala obejmuje ponadto leczenie operacyjne dorosłych (np. operacja korekcji małżowin nosowych, operacja korekcyjna przegrody nosowej, usunięcie drobnych zmian skóry małżowin usznych, nosa oraz w obrębie twarzy i szyi wraz z badaniem histopatologicznym).
W Rzeszowie zmniejszenie migdałków podniebiennych u dziecka jest możliwe do przeprowadzenia w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA. W placówce świadczony jest szereg procedur z zakresu otolaryngologii dziecięcej: oprócz zabieg tonsillotomii wykonać w niej można również operację usunięcia migdałków podniebiennych. Do ośrodka z dzieckiem udać się można także na plastykę krótkiego wędzidełka języka oraz repozycję kości nosa. Oferta Szpitala obejmuje ponadto usunięcie migdałka gardłowego, nacięcie błony bębenkowej pod kontrolą mikroskopu operacyjnego oraz nacięcie błony bębenkowej z pozostawieniem drenów wentylacyjnych.
W Warszawie operację zmniejszenia przerośniętych migdałków podniebiennych u dziecka wykonać można w Centrum MML, w którym świadczona jest cała gama usług z zakresu otolaryngologii dziecięcej. W placówce zabieg zmniejszenia migdałków podniebiennych przeprowadzić można metodą Shaver-PK (z użyciem noża rotującego), metodą Celon oraz laserem kontaktowym diodowym. W przypadku nawracających angin u dziecka do ośrodka udać się można na usunięcie migdałków podniebiennych. W szpitalu usuwane są one za pomocą lasera diodowego kontaktowego oraz noża harmonicznego. Oferta Centrum obejmuje ponadto usunięcie trzeciego migdałka, podcięcie wędzidełka, usunięcie ciał obcych z górnych dróg oddechowych oraz endoskopową operację zatok przynosowych.