Całkowita a częściowa endoprotezoplastyka stawu biodrowego

Endoprotezoplastyka stawu biodrowego polega na wymianie całości lub części tworzących go struktur. W przypadku wymiany obu elementów, tworzących staw biodrowy (głowa i panewka), mówimy o endoprotezoplastyce całkowitej. Jeżeli wymianie podlega tylko jeden element (głowa kości udowej) jest to endoprotezoplastyka częściowa, zwana również połowiczą. Każda z tych operacji ma swoje określone wskazania.

Data aktualizacji
Czas czytania
3 min.

Wymiana stawu biodrowego jest brana pod uwagę w przypadku objawowych chorób tego stawu, kiedy pojawiają się dolegliwości bólowe, ograniczenie ruchomości i utrudnienia w chodzeniu oraz brak jest skuteczności leczenia zachowawczego. 

Typowymi schorzeniami, w przebiegu których zachodzi konieczność przeprowadzenia zabiegu endoprotezoplastyki stawu biodrowego, jest choroba zwyrodnieniowa, reumatyczna, guzy, martwica głowy kości udowej oraz urazy.

Endoprotezoplastyka częściowa w leczeniu schorzeń stawu biodrowego

Chociaż określenie „częściowa endoprotezoplastyka stawu biodrowego" wydaje się brzmieć jak zabieg mniej inwazyjny i może sugerować, że jest on korzystniejszy od całkowitej wymiany tego stawu, to jednak wskazania do wymiany połowiczej są dużo bardziej ograniczone. W przypadku tego zabiegu wymianie podlega tylko głowa i część szyjki kości udowej, panewka stawu pozostaje nienaruszona. W związku z tym, dochodzi do kontaktu sztucznej powierzchni wszczepionej protezy z naturalną, chrzęstną powierzchnią panewki stawowej. Może to z czasem powodować powstawanie zmian w obrębie panewki.

Częściowa endoproteza stawu biodrowego - rodzaje

W częściowej endoprotezoplastyce stosowane są dwa rodzaje protez biodra:

  • monopolarne
  • bipolarne

Te pierwsze - obecnie dużo rzadziej używane - są zbudowane w taki sposób, że głowa protezy jest trwale połączona z trzpieniem, osadzanym w kości udowej. Są one niekiedy stosowane u pacjentów z dużą osteoporozą oraz w zaawansowanym wieku, dużym ograniczeniem ruchomości i ograniczonym rokowaniem co do długości życia.

Protezy bipolarne są zbudowane z dwóch części - na trzpieniu osadzona trwale jest mała część kulista, połączona przegubowo z właściwą protezą głowy kości udowej. Zaletą tej protezy jest lepsza protekcja chrząstki stawowej w panewce, mniejsza podatność na zwichnięcia oraz łatwiejsza ewentualna późniejsza wymiana zużytej głowy kości udowej wraz z możliwością wymiany również panewki stawu biodrowego.

Zmiany zwyrodnieniowe zwykle dotyczą obu powierzchni stawowych, w związku z czym przeprowadzanie częściowej wymiany stawu w tych schorzeniach nie rozwiązuje problemu i należy przeprowadzić całkowitą endoprotezoplastykę biodra. Gwarantuje to lepsze wyniki odległe i ustąpienie objawów. Z tego powodu również u pacjentów młodszych ze złamaniami wybór pomiędzy częściową a całkowitą endoprotezoplastyką stawu biodrowego zwykle jest podejmowany na korzyść całkowitej.

Warto wiedzieć: Zmiany zwyrodnieniowe zwykle dotyczą panewki stawu oraz głowy kości udowej, z tego powodu lepszym rozwiązaniem będzie tu całkowita endoprotezoplastyka biodra.

Zastosowanie endoprotezy częściowej na złamania kości stawu biodrowego

Endoprotezoplastyka częściowa jest przeprowadzana przede wszystkim u osób ze złamaniami kości udowej, które nie kwalifikują się lub nie rokują wyleczenia innymi metodami, na przykład zespoleniem odłamów. Najczęstszym tego typu wskazaniem jest złamanie, w którym dochodzi do przemieszczenia odłamów i całkowitej utraty połączenia pomiędzy odłamami. Kandydatami do wszczepienia częściowej protezy stawu biodrowego są głównie osoby starsze.

 Ważne: Najczęstszym wskazaniem do przeprowadzenia endoprotezoplastyki częściowej są złamania kości udowej, w których doszło do przemieszczenia odłamów i utraty połączenia między nimi.

Kapoplastyka jako mniej inwazyjna metoda leczenia stawu biodrowego

Innym rodzajem endoprotezoplastyki oszczędzającej jest kapoplastyka, w której wymienia się panewkę stawu, a na głowę kości udowej nakładana jest „kapa” - proteza głowy. Zabieg ten ma uzasadnienie u młodych, aktywnych osób i może odroczyć w czasie całkowitą wymianę stawu.

Zabiegi całkowitej endoprotezoplastyki stawu biodrowego pozostają złotym standardem leczenia w przypadku degeneracji tego stawu lub skomplikowanych złamań głowy i szyjki kości udowej. Endoprotezoplastyka częściowa ma uzasadnienie w ograniczonej grupie chorych starszych ze złamaniami kości udowej.

Źródła:

Inne przydatne linki


Komentarze (0)

Komentarze (0)

Akcja
Krok
odyl
Nie opuszczaj
nas jeszcze!
Sprawdź, jak zdobyć smartwatcha dzięki akcji Krokodyl!
Endoprotezoplastyka częściowa stawu biodrowego

Wybierz miasto, aby znaleźć placówkę

Wpisz zabieg, miejscowość, klinikę lub lekarza…